Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
DLA MIESZKAŃCÓW

Kulturalnie czekając na nowości

Kolejny tydzień z kulturą online // mat. prasowe Wydziału Kultury

Kolejny tydzień z kulturą online // mat. prasowe Wydziału Kultury

04.05.2020 r.

W muzeach i bibliotekach trwają przygotowania do ich uruchomienia na nowych zasadach. Wszystkie instytucje kultury cały czas pracują - zarówno nad bieżącymi projektami, które można śledzić online, jak i nad nowymi do prezentacji w późniejszych miesiącach.
 
Korzystanie z biblioteki będzie teraz podlegało trochę innym zasadom, a każda oddana książka, zanim trafi do następnego domu, przejdzie dziesięciodniową kwarantannę. Według nowych przepisów biblioteki będą między innymi wyposażone w przesłony z pleksiglasu. Trwa również zakup środków dezynfekcyjnych i wdrażanie specjalnych regulaminów. Na czytelników czekają również nowe tytuły. 

- Z niecierpliwością czekamy na ponowne otwarcie naszej biblioteki dla mieszkańców. Mamy przygotowane nowe procedury, których wdrożenie zajmie jeszcze trochę czasu - informuje Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. - Zależy nam na bezpieczeństwie ludzi - czytelników i pracowników, dlatego chcemy się bardzo dobrze przygotować do otwarcia. Zamówiliśmy już przesłony z pleksiglasu, środki do dezynfekcji i przygotowujemy personel do działania według nowych wytycznych. Póki co nie będzie można samodzielnie wybierać książek prosto z półek, a każda oddana do biblioteki, przejdzie dziesięciodniową kwarantannę. W czasie kwarantanny kupiliśmy też sporo nowości. Książki do wypożyczenia będzie można zamawiać z domu korzystając z katalogu online i takie zamówienie będzie czekało do odbioru w bibliotece, a osoby nieposiadające internetu będą mogły składać zamówienie przez telefon - dodaje dyrektor.

A jak póki co kulturalnie spędzić ten tydzień w domu? 


W związku z zamknięciem miejskich placówek kulturalnych i przygotowaniami do ich ponownego otwarcia, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami, fundacjami i animatorami w dalszym ciągu zachęca do skorzystania z oferty dostępnej online „Kultura łączy siły". Dzięki niej codziennie o godz. 18.00 możemy uczestniczyć w jednym z interesujących wydarzeń i póki co... bez wychodzenia z domu.

- Gdyńskie instytucje kultury zostaną ponownie otwarte dla publiczności w momencie, gdy będziemy mieli pewność że wszelkie wymogi związane z bezpieczeństwem są spełnione - mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury. - Obecnie wszyscy pracujemy nad dostosowaniem obiektów, jak i realizowanych programów, do zaleceń Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednocześnie informujemy, że praca w instytucjach odbywa się regularnie, według grafików i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
 

Poniedziałek w domowym kinie

 
Tydzień rozpocznie film z 2012 roku pod tytułem „Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhoofa (czas trwania seansu: 90 min).
 
Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą - jak twierdził Einstein - ludziom pozostaną najwyżej cztery lata życia.

Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół.
W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?

Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu.
Podróżując z kamerą po całym świecie: od Europy po USA, Australię i Chiny, filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje, jak żyją i zachowują się w gniazdach oraz ulach.

W filmie poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Pomimo wieloletnich badań, dokładny powód tego zjawiska nie jest znany i stanowi przedmiot spekulacji.
Być może jest to skutek zanieczyszczenia środowiska, stosowania pestycydów, antybiotyków, niedożywienia, chorób bakteryjnych i pasożytniczych, przepracowania pszczół lub wszystko naraz.

Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata. W Chinach doszło już nawet do tego, że rolnicy zatrudniają ludzi, którzy zamiast pszczół zapylają rośliny.

Bez pszczół świat całkowicie się zmieni, o ile w ogóle uda mu się przetrwać. Imhoof stara się zapobiec temu zjawisku.

Chcę uświadomić ludziom dramat sytuacji pokazując jej szerszy kontekst, jakim jest pęd, wywoływany przez stale rosnącą piramidę globalnej ekonomii. Dlatego oddałem w tym filmie głos pszczołom. Pozwoliłem, aby świat poznał je lepiej. Dziś doszło do tego, że pszczoły muszą walczyć z neoliberalnymi rynkami ekonomicznymi, bo traktowane są jak maszyny do pracy, uruchamiane przez guzik. Ten film przypomina „Dzisiejsze czasy" (Modern Times) Charlesa Chaplina, ale opowiedziany jest z perspektywy pszczół”.
 
Uwaga! Seans będzie dostępny tylko 4 maja o godz. 18.00 na Facebooku Gdyni Kulturalnej.

Wtorek z literaturą

5 maja o godz. 18.00 w serwisie literackim odbędzie się spotkanie „Szymon Kloska i Tomasz Pindel polecają książki”.


Szymon Kloska to krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radiu i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, między innymi: „WOK - Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”.
Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic.
Wieloletni pracownik Instytutu Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy temu wydarzeniu.
 
Tomasz Pindel - tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek: „Mario Vargas Llosa. Biografia” (2014), „Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści „Czy to się nagrywa?” (2011) oraz scenariusza do komiksu „W głowie tłumaczy” (2019).
Od ponad dekady współprowadzi „Piątkę z literatury” w RMF Classic.
 
Tego samego dnia o godz. 18.3O „Czas na książki!” i Emilię Smentek, która opowie o swojej liście książek do przeczytania (Cafe Księgarnia Vademecum).
 

Środa i warsztaty

 
6 maja o godz. 18.OO w czasie warsztatów będzie można nauczyć się robienia ochronnych przyłbic z Mozi / TuBaza

Mozi to zespół projektantów, architektów i konstruktorów, których połączyła twórcza pasja, otwartość i umiłowanie prostoty oraz naturalnych tworzyw.
Tym razem pokażą, jak wykonać najbardziej pożądany przedmiot ostatnich miesięcy - ochronne przyłbice.
 

Wykłady w czwartek


7 maja o godz.18.OO odbędzie się wykład Święta Góra - od kapliczki po fermę lisów, czyli spacer online z Michałem Miegoniem.

29 kwietnia 2020 minęło 90 lat od momentu włączenia Chyloni w granice Gdyni. Z tej okazji Michał Miegoń (z gdyńskiej fundacji Inne Szlaki) przygotował spacer po Świętej Górze i okolicznym leśnym szlaku zwanym potocznie „Rogalem”.

Czym była polana Vossa? Z jakim groźnym psem wiążą się dzieje pobliskiej fermy lisów? Jaka jest historia niezwykłej figurki Świętego Mikołaja i kim był Feliks Weseli? Wreszcie - dlaczego z góry zniknęło tak wiele urobku?
Tego między innymi będzie można się dowiedzieć w czasie wykładu.
 
Natomiast o godz. 19.OO nadejdzie pora na „Modę XX wieku - największe skandale". 

Jeśli pomyśli się o tym w kontekście całej historii ludzkości, to 100 lat nie wydaje się wcale długim okresem czasu. Ale w dziejach mody rewolucja w ubiorze, jakiej doświadczyliśmy, jest wręcz druzgocąca.

To przeskok od ściskających żebra gorsetów i spódnic do kostek, do sportowych legginsów i butów Vansów.

O tym właśnie opowie Agata Braun, gdyńska animatorka, znawczyni trendów i aktorka (fundacja „A może by…”).
 

Muzyczny piątek

 
Przed weekendem, 8 maja o godz. 18.OO gdyńska kultura zaprasza do posłuchania podcastu radiowego, udostępnionego dzięki materiałom Radia Gdańsk. „Sax Club Pana Dyakowskiego (część 1 i 2), w którym Przemek Dyakowski i Kamil Wicik opowiedzą o muzyce i nie tylko…


Wszystkie wydarzenia są dostępne online od poniedziałku do piątku, o godz. 18.00 na profilu Gdynia Kulturalna

Program wydarzeń online 4-8 maja na Gdyni Kulturalnej