Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
DLA MIESZKAŃCÓW

Naukowcy badają domową izolację

Wypełnienie internetowej ankiety da materiał badawczy naukowcom z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zdj. ilustracyjne / pixabay

Wypełnienie internetowej ankiety da materiał badawczy naukowcom z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zdj. ilustracyjne / pixabay

16.04.2020 r.

Jak poznać wpływ domowej izolacji w czasie pandemii na nas samych? Zostawmy to profesjonalistom – zespół naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzi internetową ankietę, która posłuży za materiał badawczy. Chodzi m.in. o efekty ograniczenia życia społecznego i jego wpływ na nasze samopoczucie.

Znajdujemy się aktualnie w zupełnie nowej sytuacji, szczególnie dla młodszych pokoleń. Trudno porównywać ją z jakimikolwiek wcześniejszymi doświadczeniami i przeżyciami. Ograniczamy kontakty międzyludzkie, często pracujemy zdalnie, zatrzymujemy pandemię koronawirusa izolacją w domowym zaciszu. To powoduje istotne zmiany w naszym sposobie myślenia i postrzegania świata, częściej mogą towarzyszyć nam też emocje takie jak niepewność czy lęk.

To czas dla naukowców, którzy dzięki pracy badawczej mogą zdobyć cenną wiedzę. Czteroosobowy zespół lokalnych fachowców złożony z profesora Tomasza Michalskiego i dr Joanny Stępień z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr n. med. Przemysława Waszaka i dr n. med. Jakuba Grabowskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzi anonimową internetową ankietę. Przeanalizowanie jej wyników pozwoli na poznanie efektów społecznej izolacji i jej wpływu na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców Polski.

Wypełnienie ankiety online trwa około 10 minut i polega na udzieleniu odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań zamkniętych. Te dotyczą m.in. oceny własnego stanu zdrowia i samopoczucia, oceny konkretnych zjawisk związanych z kwarantanną i izolacją społeczną czy sposobu spędzania czasu podczas pandemii.

- Wszystkie udzielone przez Państwa informacje są dla nas bardzo ważne. Zostaną wykorzystane tylko do celów naukowych oraz będą analizowane i prezentowane jedynie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych, w żaden sposób nie będą łączone z konkretną osobą. Udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny i przeznaczony dla osób pełnoletnich – zapewniają naukowcy pracujący nad ankietą.

Głównym celem badania jest poznanie opinii na temat zaleceń pozostania w domu w okresie epidemii koronawirusa, trudności, które towarzyszą izolacji domowej/społecznej oraz samopoczucia mieszkańców Polski w tym czasie.

Ankieta jest dostępna TUTAJ.