DLA MIESZKAŃCÓW

Od 25 kwietnia lepiej dopasowany rozkład ZKM Gdynia

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od 25 kwietnia. (fot. ZKM Gdynia)

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od 25 kwietnia. (fot. ZKM Gdynia)

24.04.2020 r.

Od 25 kwietnia 2020 r., w związku z rosnącym popytem wynikającym ze zlikwidowania części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, a także prowadzonym remontem skrzyżowania ul. Legionów i al. Piłsudskiego, wprowadzone zostają zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Gdyni. 

ZKM Gdynia - specjalne rozkłady jazdy 

  • W soboty, niedziele i święta linie 152 i 181 przeznacza się do obsługi taborem przegubowym.
  • Do obsługi kursów linii 125, dowożących pracowników szpitala na godz. 7, we wszystkie dni tygodnia wprowadza się pojazdy przegubowe.
  • W dni powszednie zwiększa się liczbę planowych kursów bisowych (wykonywanych razem z autobusami podstawowymi) – takie rozwiązania wprowadza się m.in. na liniach: R, S, 141, 147, 150 i 194.
  • W odpowiedzi na postulaty pasażerów, w dni powszednie uruchamia się dodatkowe kursy na linii 170 do/z pętli Pogórze Dolne Złota; w godz. 14-17 w tej relacji zapewniona zostaje częstotliwość 30-minutowa.
  • Uruchamia się dodatkowy kurs na linii 160 z przystanku Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa do Chwarzna Sokółki o godz. 15:06 w dni powszednie.

Od początku wprowadzenia obstrzeżeń związanych z epidemią służby ZKM Gdynia, w porozumieniu z kierowcami, monitorują napełnienia autobusów i trolejbusów - tłumaczy wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Wprowadzane od 25 kwietnia zmiany w rozkładach jazdy sprawią, że jako mieszkańcy będziemy mogli skorzystać z usług komunikacyjnych dokładnie w tych miejscach i czasie, gdzie są one najbardziej potrzebne, a wzmożony popyt utrzymywał się przynajmniej przez kilka dni. Usprawnienia odciążają przy tym służby zajmujące się bieżącą regulacją ruchu i uruchamianiem kursów bisowych - wyjaśnia. 

Nadzwyczajne środki ostrożności

Przypominamy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Gdyni, wiaty autobusowe i tabor na bieżąco przechodzą dezynfekcję, a zgodnie z obowiązującymi zaleceniami rządu, w pojazdach komunikacji miejskiej zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących. W celu zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy pasażerami, miasto stosuje specjalne wydzielenia, aby podróżujący nie siadali zbyt blisko siebie.

Remont skrzyżowania ul. Legionów i al. Piłsudskiego - zmiany w ruchu 

Od 27 kwietnia rozpoczyna się drugi etap remontu skrzyżowania ul. Legionówal. Piłsudskiego. W związku z tym ul. Legionów zostaje otwarta od strony Kamiennej Góry, natomiast zostaje zamknięta od strony Wzgórza Św. Maksymiliana. Autobusy linii 119 i 133 od przystanku Wzgórze Św. Maksymiliana - Syrokomli do Śródmieścia Gdyni wprowadza się na trasę objazdową – prowadzącą ulicami Ujejskiego i Tetmajera, z zajazdem na pętlę Dom Marynarza. Dla linii 252 wprowadza się objazd zamkniętego skrzyżowania ulicami Kopernika i Partyzantów. Przywraca się natomiast stałe trasy linii 204 i 252 na Kamiennej Górze.