DLA MIESZKAŃCÓW

Od dziś kwarantanna narodowa. Zobacz, co się zmieni

Plac Kaszubski w Gdyni. Ujęcie na chodnik, na którym widać przechodniów. Na pierwszym planie kobieta w maseczce zakrywającej usta i nos. W tle inni przechodnie oraz zabudowa placu Kaszubskiego w Gdyni.

W przestrzeni publicznej w dalszym ciągu należy zakrywać usta i nos // fot. Paweł Kukla

28.12.2020 r.

Decyzją rządu od poniedziałku, 28 grudnia w kraju zaczyna obowiązywać trzytygodniowa kwarantanna narodowa. W mocy pozostają dotychczasowe obostrzenia. Czekają nas jednak również istotne zmiany. Zamknięte będą m.in. hotele czy część sklepów galeriach handlowych.


Wprowadzenie kwarantanny narodowej zapowiedział przed świętami minister zdrowia Adam Niedzielski. W poniedziałek, 21 grudnia w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, określające konkretne zasady i nakazy związane z nowymi obostrzeniami.

Przepisy wchodzą w życie już dziś. Kwarantanna narodowa ma potrwać trzy tygodnie – do 17 stycznia. Obejmie ona okres sylwestrowo-noworoczny oraz ferie zimowe, które w tym roku wyznaczono w tym samym terminie dla wszystkich województw.

OBOWIĄZUJĄCE ZASADY

W mocy pozostają wszystkie wprowadzone dotychczas zasady bezpieczeństwa sanitarnego, a zatem:

  • obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej,
  • zachowanie dystansu społecznego,
  • ograniczona liczba pasażerów w transporcie zbiorowym do 50% wszystkich miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących w pojeździe,
  • zamknięcie lokali gastronomicznych - z możliwością świadczenia usług na wynos lub z dowozem,
  • wyłączenie działalności kin, instytucji kultury, a także siłowni, klubów fitness i obiektów sportowych,
  • godziny dla seniorów w sklepach, aptekach i drogeriach między 10:00 – 12:00 od poniedziałku do piątku,
  • zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 5 osób,
  • imprezy i spotkania domowe z limitem 5 osób (nie licząc gospodarza i osób z nim mieszkających),
  • limit 1 osoby na 15m2 w miejscach kultu religijnego (m.in. w kościołach).


NOWE ZASADY OD 28 GRUDNIA

W okresie do 17 stycznia nie można korzystać z hoteli. Wyjątki to placówki pracownicze oraz te, które zapewniają nocleg m.in.: pracownikom medycznym, służbom mundurowym, członkom załogi samolotów i pociągów, zawodowym kierowcom czy też zawodnikom i członkom sztabów szkoleniowych podczas zgrupowań współzawodnictwa sportowego.

Obostrzenia dotknęły również galerie handlowe. Zgodnie z rozporządzeniem w obiektach handlowych i usługowych o powierzchni powyżej 2000m2 działać mogą jedynie: sklepy spożywcze, apteki i drogerie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, księgarnie, punkty z akcesoriami samochodowymi oraz usługami telekomunikacyjnymi. Obowiązuje limit 1 os. na 15m

Zamknięta została również infrastruktura sportowa. Z obiektów korzystać mogą jedynie zawodnicy profesjonalni.

Ponadto dzieci i młodzież do 16. roku życia nie mogą przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Zakaz obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Wyjątek stanowią półkolonie w trakcie ferii.

Dodatkowo rząd apeluje o pozostanie w domach i nieprzemieszczanie się bez wyraźnej konieczności w noc sylwestrową, między godziną 19:00 w dniu 31 grudnia, a 6:00 rano 1 stycznia 2021 roku.

Aktualne zasady i ograniczenia znajdują się na internetowych stronach rządowych.