Nauka

Razem możemy więcej - szkoła szkole pomaga

Mat. ze strony III LO w Gdyni

Mat. ze strony III LO w Gdyni

Stan epidemii i między innymi zamknięte szkoły to bardzo trudny sprawdzian nie tylko dla uczniów, ale także rodziców i dziadków. Nie od dziś wiadomo, że czasami trudno się zmusić do nauki w normalnych warunkach, a co dopiero do nauki w domu i to online. Stąd pomysł III Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni na projekt 3 Class, czyli szkoła szkole pomaga.

Domowa szkoła - potrzebne wsparcie

Dzieci często sobie nie radzą, bo są w końcu tylko dziećmi. Mogą nie wiedzieć, jak rozwiązać zadanie z matematyki, nie rozumieją polecenia z angielskiego, nie potrafią zorganizować same warsztatu pracy i tak naprawdę wolą się bawić albo grać w gry komputerowe.
Rodzice sobie często nie radzą, bo są przecież rodzicami, a nie nauczycielami. Nie znają angielskiego, za ich czasów matematyki uczono inaczej i tak naprawdę są zmęczeni po całym dniu pracy, strapieni recesją, martwią się o zdrowie dziadków.

Dziadkowie też mogą sobie nie poradzić. Dzielnie opiekują się dziećmi, kiedy rodzice próbują pracować, ale nie znają się na digitalizacji.

Nie wszyscy nauczyciele z dnia na dzień staną się ekspertami w zakresie nowych technologii.
Niektóre dzieci, rodzice i dziadkowie radzą sobie w obecnej sytuacji lepiej, a inni gorzej.

Każdy ma inny kapitał kulturowy, a epidemia może pogłębić rozwarstwienie społeczne. Niechętnie uczące się dzieci, w tym dzieci z różnymi trudnościami, zrażą się do nauki jeszcze bardziej. I nie pomogą tu pogróżki rodziców, ani wspólne siedzenie w internecie po dziesięciu godzinach w pracy. 

Mat. prasowe III LO w Gdyni

Rozwiązanie - projekt 3 Class

Projekt gdyńskiej Trójki to pomysł na stworzenie tandemów liceum-podstawówka.

Licealiści oraz absolwenci pomogą online uczniom z podstawówek: dzieciom w nauce (podzielą się z nimi swoimi pasjami, zainspirują, porozmawiają po angielsku, francusku, niemiecku), rodzicom w uporządkowaniu nowej rzeczywistości, a nauczycielom w wyborze i obsłudze programu TICE.
 
- Zamknięte szkoły to bardzo trudny sprawdzian dla nas wszystkich - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Projekt gdyńskiej Trójki o wzajemnej pomocy „3 Class, czyli szkoła szkole pomaga” to znakomity pomysł na to, abyśmy razem i bez żadnego uszczerbku w wiedzy, przeszli ten trudny czas pandemii. Zostajemy w domu, ale nie jesteśmy sami i musimy poświęcić czas na naukę.

Jak to działa?

Nic prostszego. Rodzice lub uczniowie ze szkoły podstawowej muszą wypełnić  formularz kontaktowy, wpisując zagadnienie, preferowany czas i kanał komunikacji. Licealista-wolontariusz pomaga. Wszystko będzie monitorowane ankietami satysfakcji (tzw. googleforms).

Pora połączyć siły

Każda szkoła średnia, która chciałaby się przyłączyć do projektu 3 Class otrzyma graficzne informacje o programie, regulamin, wzór umowy wolontariackiej, klauzuli RODO, formularz google forms (w którym wolontariusze wpiszą swoje imię, przedmiot, widełki czasowe, kontakt, etc.), dostęp do formularza rejestracyjnego i programu, który organizuje dany plan lekcji, wsparcie techniczne i merytoryczne ze strony gdyńskiego III Liceum Ogólnokształcącego.

Spodziewane efekty

Na takiej współpracy skorzystają wszyscy:

 • licealiści: 
  wzrost sprawczości, waloryzacja i weryfikacja posiadanej wiedzy, rozwój kompetencji obywatelskiej i społecznej
 • dzieci ze szkół podstawowych: 
  terminowa realizacja podstawy programowej, innowacyjne podejście do nauki (starszy kolega może być o wiele bardziej inspirujący od nauczyciela, ponieważ lepiej rozumie dzieci), wyjście poza materiał szkolny (licealiści i absolwenci podzielą się swoimi pasjami, pokażą w praktyce możliwości i ścieżki rozwoju)
 • uczniowie: 
  wzrost wewnętrznej motywacji do nauki, wspartej na wzajemnych relacjach
 • nauczyciele:
  wzrost kompetencji cyfrowej
 • rodzice:
  spadek poziomu kortyzolu we krwi (bo będą mieli na głowie o jeden problem mniej)Więcej informacji o projekcie oraz formularze można znaleźć na stronie www.3-lab.pl/3class.

 • ikonaOpublikowano: 23.03.2020 09:32
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2020 10:25
 • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona