Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Co nowego

ZKM dostosowany do obostrzeń na terenie Sopotu

mat. Gdynia.pl

mat. Gdynia.pl

02.10.2020 r.

Zgodnie z decyzją Sanepidu, od 3 października Sopot zostaje objęty czerwoną strefą zakażeń COVID-19. W związku z tym zmieniają się limity dotyczące przewozów pasażerów w pojazdach na wewnętrznych sopockich liniach komunikacji miejskiej.

Zmiany obowiązywać będą na liniach 144, 177, 185, 187, 244 i 287. Dopuszczalny limit pasażerów w pojeździe wyniesie 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym, tak jak do tej pory, połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna.
 
W związku z powyższym - od 3 października do czasu zakończenia obowiązywania strefy czerwonej w Sopocie - na liniach midibusowych 144, 185 i 287 eksploatowane będą większe, standardowej pojemności autobusy miejskie.

- W autobusach obsługujących wewnętrzne sopockie linie na szybach naprzeciwko drzwi oraz na drzwiach umieszczone będą informacje o zaostrzonych limitach przewozu pasażerów. Niezmieniona pozostaje ekspozycja informacji o wyłączeniu co drugiego miejsca siedzącego. Wszyscy kierowcy zostali zobowiązani do informowania Centrali Ruchu ZKM o wszystkich sytuacjach, w których liczba pasażerów w pojeździe przekracza dopuszczalny limit – w celu włączenia pojazdu rezerwowego jako bisowego. ZKM w Gdyni zintensyfikował też badania wykorzystania pojazdów komunikacji miejskiej prowadzone w charakterystycznych, przekrojowych punktach sieci komunikacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem Sopotu – informuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Monitorowaniem napełnień pojazdów w większym stopniu zajmować się będą Inspektorzy Nadzoru Ruchu ZKM.Aby minimalizować przypadki przepełnień w pojazdach, ZKM w Gdyni zamówił u operatorów dodatkowe autobusy rezerwowe. Z puli 20 autobusów i trolejbusów do dyspozycji, część z nich będzie oczekiwać na ewentualne włączenia na kursy bisowe w Sopocie.

W związku z zakwalifikowaniem Gdyni do strefy żółtej, komunikat foniczny o konieczności zakrywania ust i nosa podczas podróży pojazdami komunikacji miejskiej, emitowany będzie od soboty co każdy przystanek. Zintensyfikowane będą również kontrole prawidłowego zachowywania się pasażerów w pojazdach przez służby porządkowe.