Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Zmiany w obostrzeniach dotyczących dzieci i młodzieży

fot. unsplash.com

fot. unsplash.com

04.01.2021 r.

Od wtorku, 5 stycznia zostanie złagodzony przepis o przebywaniu dzieci i młodzieży poza domem bez opieki rodziców. Informacje o tym przekazali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej: minister zdrowia Adam Niedzielski i minister Michał Dworczyk. Rząd zapowiedział również codzienne raporty dotyczące liczby zaszczepionych osób.


W trakcie konferencji prasowej ministra Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zapowiedziano zniesienie zakazu samodzielnego przemieszczania się dzieci i młodzieży do lat 16.

Przypomnijmy: w myśl obowiązujących zasad bezpieczeństwa – które wprowadzono na czas od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 rokudzieci i młodzież do 16. roku życia nie mogą w dni powszednie w godzinach 8-16 przebywać poza domem bez opieki rodziców.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że jeszcze dziś pojawią się zmiany w przepisach - w formie rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, a obowiązywać będą od wtorku, 5 stycznia. Zgodnie z nowymi zasadami dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą już musiały wychodzić z domu w towarzystwie osoby dorosłej.

materiały prasowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiedziano również opublikowanie listy punktów medycznych, które będą szczepiły osoby kwalifikujące się do grupy I oraz codzienne raportowanie danych dotyczących dystrybucji szczepionek i liczby zaszczepionych osób. Informacje te podawać będzie Ministerstwo Zdrowia. Z kolei 15 stycznia zostanie uruchomiona rządowa podstrona, na której znajdą się informacje dot. zaszczepionych osób, w tym dane demograficzne czy geograficzne. Zakładka dostępna będzie na http://gov.pl/szczepimysie.

Raporty o zakażeniach koronawirusem oraz informacje na temat programu szczepień i te dotyczące obowiązujących obostrzeń są dostępne na rządowych stronach internetowych.