Gdynia Buduje

Park Centralny – dwie oferty na budowę drugiego etapu

Tak będzie wyglądał Park Centralny po ukończeniu, mat. projektowe Arch-Deco, wł. ARG

Tak będzie wyglądał Park Centralny po ukończeniu, mat. projektowe Arch-Deco, wł. ARG

05.07.2019 r.

W odpowiedzi na ogłoszenie o przetargu, który miał wyłonić wykonawcę prac w drugim etapie budowy Parku Centralnego, wpłynęły tylko dwie oferty. Obie przewyższają budżet, przewidziany przez Zamawiającego. Trwa weryfikowanie ich poprawności. Kończą się natomiast prace przy budowie strefy A, czyli tzw. etap I.  Zostanie oddany mieszkańcom jeszcze latem tego roku. Chodzi o teren pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera. Budowa całego Parku została podzielona na trzy etapy i zakończy się do 2021 roku.   
 
Oferty przetargowe na budowę Strefy B, czyli na II etap budowy Parku Centralnego  zostały otwarte w dniu 4 lipca o godz. 9.45 w Agencji Rozwoju Gdyni. ARG pełni w tym postępowaniu rolę Pełnomocnika Gminy Miasta Gdyni.
Oferentami są:
  • Roka Budownictwo Sp z o.o. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim – 10.267.000,00 zł brutto
  • SORTED, Sp. z o.o. z siedzibą w Chyliczkach, gm. Piaseczno – 12.830.130,00 zł brutto.
Obie firmy zadeklarowały taki sam termin wykonania, czyli 15 lipca 2020 roku i zbliżone okresy udzielanej rękojmi i gwarancji – Roka 74 miesiące, SORTED 73 miesięcy. Kwota, którą Zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia wynosi 7.748.656,18 zł brutto.
 
- Wykonawca kończy prace przy I etapie budowy parku. W wyniku ogłoszonego przez nas przetargu na II etap okazało się, że obydwie oferty przekraczają założony budżet. Trwa sprawdzanie ich poprawności i w ciągu najbliższych tygodni podejmiemy decyzję, co dalej. Założone terminy nie są zagrożone. Wykonawca II etapu powinien rozpocząć budowę do końca tego roku – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. 
          
II etap budowy parku  obejmuje teren pomiędzy ulicą Legionów a drewnianym pawilonem, obecnie stojącym przy skateparku, tzw. strefę B.  W parku zaprojektowano różne strefy, w których można odpoczywać, uprawiać sporty, spacerować, spędzać czas z dziećmi i, co najważniejsze, wzajemnie sobie nie przeszkadzać. Staw, punkt gastronomiczny oraz ślizgawka zostaną zrealizowane w III etapie realizacji inwestycji.
 
Istniejący już w tym miejscu plac zabaw będzie rozbudowany i powstanie w tym miejscu „Zakątek Zabawy”, wykorzystujący już istniejące urządzenia do zabawy, zaprojektowane z myślą o potrzebach dzieci z niepełnosprawnościami. Ewentualne upadki dzieci nie będą groźne, cały plac zostanie wyłożony bezpieczną nawierzchnią. W pobliżu przewidziano skwer z fontanną. Tuż obok placu zabaw zaprojektowano park linowy dla starszych dzieci oraz parking rowerowy. Południowo-zachodnią część strefy B, sąsiadującej ze skateparkiem, zaadaptowano na miejsce rekreacji i odpoczynku.
Strefa aktywności fizycznej została przeniesiona do południowej części strefy B, zaraz u stóp skarpy.  Zostaną wykorzystane już istniejące urządzenia oraz przewidziano nowe ławeczki treningowe. W pobliżu stanie też poidełko z wodą. Naprzeciwko wejścia do dużego skateparku powstanie mały skatepark dla dzieci do lat 12. Mini rampy oraz inne niskie przeszkody pozwolą na doskonalenie i naukę trików na deskorolce, hulajnodze i bmx. Ewolucje ułatwi z pewnością nawierzchnia z betonu szlifowanego. Pomnik Sue Rider zostanie przeniesiony i oddzielony od ścieżki rolkarskiej przez nasadzenia zieleni o średniej wysokości. Dodatkowo cała strefa będzie oddzielona od al. Marsz. Piłsudskiego niską zielenią.

Do strefy B będą prowadziły dwa wejścia: od strony al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Legionów i drugie od strony ulicy Legionów i budynku III LO, gdzie dodatkowo stanie pylon  informacyjny.

Przed nami jeszcze trzeci etap, czyli strefa C - strefa wypoczynku wraz ze strefą D, tzw. buforową. W ramach tej strefy powstanie zapowiadany już parking podziemny na 270 samochodów, fontanna oraz staw, który zimą stanie się lodowiskiem, polana piknikowa oraz budynek z małą gastronomią i pomieszczeniami technicznymi. W tej chwili trwają prace projektowe.
 
Cały Park Centralny, czyli wszystkie cztery strefy funkcjonalne, zostanie ukończony w 2021 roku.