Gdynia Buduje

Pogórze. 5 ofert na modernizację placu zabaw

Urządzenie zabawowe na placu przy ul. Romanowskiego, w tle bloki mieszkalne // fot. ZDiZ

Urządzenie zabawowe na placu przy ul. Romanowskiego, w tle bloki mieszkalne // fot. ZDiZ

12.01.2021 r.

Dobre wieści dla najmłodszych mieszkańców Pogórza. Pięć firm chce zmodernizować osiedlowy plac zabaw przy ul. Romanowskiego 52, 54 i 56. Zwycięska firma ma przeprowadzić prace w ciągu 120 dni kalendarzowych od momentu podpisania umowy. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni właśnie rozpoczął analizę wszystkich ofert.  


Wnioskodawczynią projektu, zakładającego modernizację placu, jest pani Agnieszka Gorlik. Jako mieszkanka Pogórza i mama znakomicie zna potrzeby najmłodszych mieszkańców swojego osiedla. Plac zabaw przy ulicy Romanowskiego, o powierzchni ponad 1110 m2, dni swojej świetności ma dawno za sobą. Dlatego tak ważne było zmobilizowanie mieszkańców do głosowania właśnie na ten projekt.

- Coraz więcej dzielnicowych miejsc zabaw spełnia oczekiwania młodszych i starszych pokoleń. Poprawiamy nie tylko wizualną stronę tych przestrzeni, ale podnosimy też ich standardy bezpieczeństwa. Nowe urządzenia zabawowe, infrastruktura rowerowa, wygodne ławki czy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami sprawiają, że tego typu miejsca przyciągają i integrują nie tylko dzieci, ale też ich opiekunów. Tym samym aktywizujemy gdynian do ruchu oraz budujemy bardzo ważne więzi między mieszkańcami. Cieszę się zatem, że mamy aż 5 chętnych do realizacji tej inwestycji i już niedługo kolejny plac w północnych dzielnicach Gdyni zobaczymy w nowej odsłonie – wskazuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Do postępowania przetargowego wpłynęło 5 ofert. Dwie z nich mieszczą się w budżecie 339 839 złotych brutto, przewidzianym na realizację tego zadania.
  • Oferta nr 1: firma Activ Line z Lublina – kwota 369 728,04 zł brutto,
  • Oferta nr 2: firma FB- Jelcz z Chwaszczyna – kwota 348 626,28 zł brutto,
  • Oferta nr 3: firma Magic Garden z Pakości – kwota 259 440,76 zł brutto,
  • Oferta nr 4: firma Green Poland z Gniewowa – kwota 286 836 zł brutto,
  • Oferta nr 5: firma Bullait z Elbląga – kwota 348 862,99 zł brutto.
Zgodnie z procedurą wszystkie oferty zostaną dokładnie sprawdzone i przeanalizowane. Po wyborze wykonawcy nastąpi podpisanie umowy na realizację tej inwestycji.

- Przebudowy i modernizacje placów zabaw to niezwykle popularne projekty. Niemalże w każdej edycji Budżetu Obywatelskiego zdobywają mnóstwo głosów mieszkańców, którzy dostrzegają potencjał tych miejsc zabaw. Tak jest też w przypadku tej międzyblokowej przestrzeni przy ulicy Romanowskiego. Dzięki mobilizacji mieszkańców plac zyska „nowe życie” i ma szansę stać się wielopokoleniowym punktem spotkań. Warto podkreślić, że będzie to miejsce spełniające gdyńskie standardy dostępności – gotowe na przyjęcie osób z niepełnosprawnością - podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wyłoniony wykonawca przeprowadzi modernizację placu na podstawie gotowej dokumentacji projektowej, którą przygotowało Studio Projektowe Outside z Lublina. Zgodnie z wytycznymi projektanta stare, zużyte urządzenia zostaną zdemontowane. Wizja lokalna potwierdziła, że ich stan użytkowy i estetyczny nie odpowiada wymaganiom użytkowania tej przestrzeni oraz nie spełnia potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z pomysłem wnioskodawczyni na placu zostaną wyodrębnione dwie strefy: dla dzieci młodszych i starszych. Przestrzenie zyskają wyposażenie odpowiednie dla każdej grupy wiekowej.

Będą to różnorodne urządzenia sprawnościowe:

- bujak sprężynowy,
- bujak sprężynowy z oparciem, 
- tor przeszkód,
- piaskownica z ławeczkami i stolikiem,
- trampolina ziemna, 
- linarium, 
- wielofunkcyjny zestaw zabawowy m.in. ze zjeżdżalniami i rurą zjazdową,
- huśtawki (kubełkowa, płaska oraz „bocianie gniazdo”),
- karuzela tarczowa,
- gra z masy termoplastycznej.

Satysfakcji z realizacji tego zadania nie ukrywa też Elżbieta Sierżęga, radna Gdyni.

– To fantastyczne wiadomości dla małych mieszkańców Pogórza. Zyskają całkowicie nową przestrzeń plenerowych zabaw. Ale nowocześnie i bezpiecznie zaprojektowany plac zmobilizuje do ruchu nie tylko dzieci, ale też ich opiekunów. Jestem przekonana, że będzie to ważny punkt spotkań nie tylko mieszkańców bloków zlokalizowanych przy ulicy Romanowskiego.  Zmodernizowany plac zabaw stanie chętnie odwiedzanym punktem spacerów. Cieszę się, że Budżet Obywatelski mobilizuje mieszkańców północnych dzielnic do tak ważnych dzielnicowych działań  – mówi radna Gdyni.

Na terenie placu zostaną zamontowane ławki z oparciami i podłokietnikami, ławka młodzieżowa, kosz na odpady oraz stojak rowerowy. Przestrzeń zyska też bezpieczne ogrodzenie i funkcjonalności dla osób z niepełnosprawnościami. W tym celu zaprojektowano utwardzone dojście z kostki betonowej. Na placu nie zabraknie nawierzchni żwirowej, poliureatnowej oraz trawiastej.