Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Gdynia Buduje

Północne dzielnice już zdezynfekowane

Ekipa dezynfekująca chodniki i małą infrastrukturę w północnych dzielnicach Gdyni // fot. ZDiZ

Ekipa dezynfekująca chodniki i małą infrastrukturę w północnych dzielnicach Gdyni // fot. ZDiZ

14.05.2020 r.

W minionym tygodniu mieszkańcy Pogórza, Obłuża, Oksywia oraz Babich Dołów mogli zauważyć charakterystyczny zielony pojazd. To miejska polewaczka odkażała dzielnicowe chodniki, skwery oraz małą architekturę. Łącznie odkażono 30 km chodników i kilkadziesiąt koszy na odpady.

Dezynfekcja gdyńskiej infrastruktury trwa nieprzerwanie od kilku tygodni. Odbywa się dwutorowo. Wybrane kładki, tunele oraz chodniki wzdłuż głównych ciągów pieszych dezynfekuje firma Platan. Z kolei chodniki, ławki oraz betonowe kosze na odpady są dezynfekowane przy zastosowaniu sprzętu komunalnego w postaci polewaczek.

- Wchodzimy w kolejne etapy odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń w przemieszczaniu się. W związku z tym, coraz więcej mieszkańców Gdyni wykorzystuje wiosenną aurę i korzysta z deptaków, skwerów czy bulwarów. Dlatego też wykorzystujemy nasz komunalny sprzęt do odkażenia jak największej ilości popularnych miejsc spacerowych na terenie gdyńskich dzielnic. Apelujemy jednak o rozwagę i stosowanie się do nakazu noszenia maseczek ochronnych – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Miejskie polewaczki wykorzystują do dezynfekcji m.in. preparat na bazie stabilizowanego chloru aktywnego. Środek ten jest powszechnie stosowany do dezynfekcji powierzchni zewnętrznych w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy spożywczym. Do odkażania używany jest również preparat o nazwie Suredis, który wykazuje zminimalizowany wpływ na środowisko naturalne. Pracownicy, którzy przeprowadzają dezynfekcję, posiadają pełne zabezpieczenie w postaci  masek, przyłbic i kombinezonów ochronnych. Środki te mogą wywoływać reakcję podrażnieniową, dlatego też ekipa dezynfekująca zaleca ostrożność osobom postronnym i nie zbliżanie się do rejonu prowadzenia prac.  

Dezynfekcja północnych dzielnic Gdyni przebiegła zgodnie z założonym harmonogramem. W tym tygodniu ekipa obsługująca polewaczki pojawi się w Chyloni, Cisowej, Pustkach Cisowskich - Demptowie oraz Leszczynkach.