Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Gdynia Energetyczna

Na gruzach 50-letniego budynku wyrośnie nowoczesna kotłownia

Rozbiórka 50-letniego budynku w Elektrociepłowni Energia Ciepła w Gdyni. Źródło: kadr z video / YouTube GK PGE

Rozbiórka 50-letniego budynku w Elektrociepłowni Energia Ciepła w Gdyni. Źródło: kadr z video / YouTube GK PGE

11.08.2022 r.

W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni trwa wyburzanie najstarszego, prawie 50-letniego budynku. W jego miejscu powstanie nowoczesna kotłownia rezerwowo-szczytowa.

W gdyńskiej elektrociepłowni trwa modernizacja, w ramach której wyburzany jest obecnie najstarszy budynek produkcyjny zakładu, zbudowany niemal 50 lat temu. Mieściły się w nim cztery kotły mazutowe – pierwsze, które ogrzewały Gdynię. Wyburzanie odbywa się głównie przy użyciu ciężkiego sprzętu, jak koparka o wadze 70 ton z wysięgiem 18 metrów. Mimo że pierwszy budynek elektrociepłowni jest obiektem o pokaźnych rozmiarach, rozbiórki ręczne stanowią drobną część prac. Wyburzanie budynku poprzedził demontaż maszyn.

- Rozpoczęliśmy rozbiórkę na terenie PGE Energia Ciepła w Gdyni. Pierwszym elementem jest rozebranie połaci dachu po to aby utrzymać konstrukcję słupów i dźwigarów stalowych. W następnym etapie przystąpimy do demontażu konstrukcji stalowych w budynku kotłowni i dopiero na końcu rozbierzemy część zaplecza technicznego. Budowa ta i ta rozbiórka jest bardzo trudna ze względu na to, że znajduje się w pobliżu istniejących elementów funkcjonujących Elektrociepłowni. Każdy element musi być tu chroniony – mówi Artur Kościuk, kierownik budowy Energotechnika Energorozruch S.A.

Starą mazutową kotłownię zastąpi nowoczesna kotłownia rezerwowo-szczytowa nr 2 z trzema kotłami wodno-olejowo-gazowymi. Powstanie tu również blok gazowo-parowy z magazynem ciepła. Realizacja całościowego programu modernizacyjnego Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni planowana jest na sezon grzewczy 2025/2026.