Gdynia Innowacyjna

Otwarte dane z Gdyni napędzają innowacje

fot. Piotr Lewandowski (TOSEM) / zdjęcie z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

fot. Piotr Lewandowski (TOSEM) / zdjęcie z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

Używasz nowej aplikacji ułatwiającej korzystanie z komunikacji miejskiej? Prawdopodobnie powstała ona dzięki otwartym danym!


Otwarte dane to kopalnia wiedzy o wielu obszarach życia miasta. Wykorzystywane są nie tylko przez badaczy, ale i przez samych mieszkańców ciekawych tego, co liczby mówią o ich mieście. Otwarte dane to bowiem najprostszy sposób na uzyskanie informacji zaprezentowanych w sposób przejrzysty oraz zgodny ze światowymi standardami. Łatwo tu śledzić między innymi sposoby wydatkowania budżetu miasta, czy obserwować rozwój infrastruktury rowerowej.

– Od wielu lat wspieramy dostęp mieszkańców do informacji. Dzięki otwartym danym każda osoba może zyskać szeroki obraz tego, jak wygląda życie w mieście na podstawie wielu najróżniejszych wskaźników i jak przedstawia się, w oparciu o twarde liczby, jakość życia jego mieszkańców. Jako samorząd mamy ambicję kreować środowisko rozwiązań SMART CITY nie tylko we własnych działaniach, tworząc nowe cyfrowe możliwości, takie jak Konto czy Karta Mieszkańca, ale i jak najskuteczniej wspierać wszystkie rozwiązania z obszaru nowych technologii, nad którymi pracują także przedsiębiorstwa z obszaru ICT - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Gdyński portal otwartych danych – otwartedane.gdynia.pl – funkcjonuje już od czterech lat i jest obecnie portalem samorządowym zawierającym największą bazę informacji w Polsce. Miejskie dane publiczne są prezentowane już w ponad 220 zbiorach.

fot. materiały UM Gdyni

Dane otwierające nowe możliwości

Nieustannie przybywa zarówno danych, jak i ich dostawców. W 2020 roku opublikowano 23 nowe zbiory. Wśród nowych dostawców danych znalazł się między innymi Wydział Środowiska UM Gdynia, Biuro Ogrodnika Miasta czy ZKM Gdynia.

Największą popularnością cieszą się właśnie dane na temat ruchu drogowego oraz te z zakresu projektów realizowanych w Gdyni z udziałem środków europejskich. Przykładem może być publikacja na temat ruchu miejskiego podczas pandemii COVID-19, który został pozyskany z systemu TRISTAR.

Dane pozyskiwane w portalu mają wiele zastosowań. Są szczególnie przydatne w budowaniu nowych aplikacji i innowacyjnych miejskich technologii.

Gdyńskie dane zostały użyte między innymi w projekcie Przyjazdy.pl, który ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej w Polsce.

Innym z narzędzi jest także Morabus, stworzony przez trzech gdyńskich licealistów. Dzięki aplikacji użytkownik ma dostęp do aktualnej informacji o ewentualnych opóźnieniach pojazdów komunikacji miejskiej.

fot. UM Gdyni

Przyszłość otwartych danych

– Warty odnotowania jest fakt, że użytkownicy otwartych danych to przede wszystkim młodzi ludzie. Ponad połowa to osoby w wieku do 34 lat. Mamy nadzieję, że korzystanie z ogromnej bazy informacji będzie stawało się coraz popularniejsze, także wśród osób chcących tworzyć przydatne narzędzia cyfrowe. Dlatego cieszą nas również zapytania o dane, których jeszcze nie posiadamy. W 2021 roku planujemy dalej intensywnie rozwijać gdyński portal o nowych dostawców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, o których nasi, coraz liczniejsi, odbiorcy pytają najczęściej. Planujemy również dokonać ponownego przeglądu zasobów miejskich, aby móc wybrać i zaprezentować nowe zbiory, które, mamy nadzieję, posłużą budowie kolejnych innowacyjnych rozwiązań – mówi Małgorzata Czaja z Samodzielnego Referatu ds. jakości życia.

  • ikonaOpublikowano: 12.02.2021 09:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.02.2021 08:46
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona