Gdynia Mobilna

Gdynia bada rowerowy klimat

Dzwonki rowerowe z logiem Badania Klimatu Rowerowego // fot. materiały prasowe

Dzwonki rowerowe z logiem Badania Klimatu Rowerowego // fot. materiały prasowe

Jeździsz na rowerze? Komfort i bezpieczeństwo w ruchu są dla Ciebie ważne? Oceń, jakie warunki zapewnia rowerzystom nasze miasto. Nie czekaj i już teraz wypełnij anonimową ankietę. Gdynia bierze udział w ogólnopolskiej akcji i prowadzi badanie klimatu rowerowego. Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji rowerzystów w mieście.


Ruszyła ogólnopolska akcja „Badanie Klimatu Rowerowego”. Pozwoli ona sprawdzić nastawienie mieszkańców do komunikacji rowerowej. To próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie podejście do tego tematu ma dana miejscowość i czy jazda na jednośladzie sprawia cyklistom radość, czy może jest źródłem stresu. W badaniu bierze udział 90 miast i gmin. Wśród nich również Gdynia.

Dla gdyńskich cyklistów to szansa, żeby wyrazić swoją opinię i przekazać ją osobom odpowiedzialnym za politykę rowerową w mieście. Spraw, aby Gdynia była jeszcze bardziej przyjazna rowerzystom.
– Głos mieszkańców jest dla nas niezwykle ważny. Gdynianie codziennie korzystają z miejskiej infrastruktury i najlepiej wiedzą, co jest dobre, a co wymaga zmiany. Poprzez to badanie chcemy się dowiedzieć, czy rowerzyści są zadowoleni z istniejących rozwiązań, jak jeździ im się po mieście i co możemy zrobić, żeby zachęcić do tego typu aktywności jeszcze więcej osób. Dlatego gorąco namawiam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jak wziąć udział w badaniu? Wystarczy poświęcić 10 minut i wypełnić anonimową ankietę, która jest dostępna na stronie rowerowyklimat.pl. Aby wyniki były miarodajne, swoją opinię powinno przesłać co najmniej 200 osób. Tak więc do dzieła! Każdy, kto wypełni internetowy formularz, ma szansę wygrać rower.
– Tu chodzi o nasze wspólne dobro i podniesienie komfortu wszystkich osób korzystających z jednośladów i poruszających się nimi po mieście. Zachęcajcie znajomych rowerzystów i rowerzystki do wypełniania ankiety, udostępniając im tę wiadomość – namawia Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Pozyskane dane zostaną opracowane i udostępnione publicznie w formie raportów dla poszczególnych gmin i miast biorących udział w badaniu. Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji rowerzystów. Ankietę oparto o metodologię Fahrradklima, którą w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast.

Akcję organizuje Polska Unia Mobilności Aktywnej. Badanie jest prowadzone w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

ikona