Gdynia Mobilna

Już są nowe stacje napraw rowerów

Nowe stacje napraw rowerów pojawiły się na Leszczynkach, Grabówku oraz Wielkim Kacku // fot. ZDiZ

Nowe stacje napraw rowerów pojawiły się na Leszczynkach, Grabówku oraz Wielkim Kacku // fot. ZDiZ

24.08.2020 r.

Mamy dobre wieści dla gdyńskich rowerzystów. Miejska infrastruktura rowerowa powiększyła się o trzy samoobsługowe stacje napraw rowerów. Pojawiły się one na Leszczynkach, Grabówku i Wielkim Kacku wzdłuż popularnych ścieżek rowerowych. Inwestycję sfinansowały Rady Dzielnic.
 
- W maju tego roku zapowiadaliśmy realizację tego zadania i już teraz rowerzyści mogą korzystać z trzech nowych, kompleksowo wyposażonych stacji napraw rowerów. Oznacza to, że na terenie Gdyni funkcjonuje już 19 bezpłatnych punktów serwisowych dla rowerów – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju - Dzięki sprawnej współpracy z Radami Dzielnic i Zarządem Dróg i Zieleni wybrano optymalne lokalizacje dla nowych stacji, które z pewnością docenią gdynianie dojeżdżający rowerami do pracy, szkoły lub korzystający z jednośladów podczas weekendowej rekreacji – dodaje wiceprezydent Łucyk.
 
Z nowych stacji napraw rowerów można korzystać:
  • pod Estakadą Kwiatkowskiego przy drodze rowerowej na ul. Morskiej,
  • przy ul. Morskiej 93,
  • przy ul. Starodworcowej 34 w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20.Czwarta zapowiadana stacja zostanie zainstalowana jesienią tego roku. Będzie ona zlokalizowana przy ul. Janka Wiśniewskiego przy potoku Chylońskim (przy Stena Line).

– Cieszy nas fakt, że jako Rada Dzielnicy możemy doposażyć infrastrukturę rowerową na Grabówku. Na co dzień na ulicach miasta widzimy wielu rowerzystów, z pewnością z nowej stacji napraw skorzystają mali i duzi użytkownicy jednośladów – mówi Aleksandra Hołomej, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Grabówek.

Przypomnijmy, że samoobsługowe stacje napraw rowerów oferują zestaw narzędzi do drobnych napraw i pompkę rowerową na wszystkie rodzaje zaworów. Rowerzyści korzystający ze stacji mają możliwość zawieszenia roweru na specjalnym uchwycie.

Każda miejska stacja napraw posiada na wyposażeniu:
  • wkrętak­ krzyżowy,
  • wkrętak płaski,
  • wkrętak TORX,
  • klucz nastawny, 
  • zestaw imbusów w rękojeści, 
  • łyżki do opon, 
  • pompkę z adapterem na wszystkie zawory i wskaźnikiem ciśnienia.

Nowe stacje rowerowe trafią pod opiekę referatu ds. komunikacji rowerowej w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni, który zajmuje się utrzymaniem miejskiej infrastruktury rowerowej.

 - Cyklicznie wykonujemy naprawy istniejących stacji napraw rowerów i m.in. uzupełniamy brakujące wkrętaki i imbusy. Chcemy, aby rowerzyści mieli dostęp do uniwersalnych narzędzi, aby w razie incydentu móc samodzielnie dokonać naprawy. Dlatego tak ważne jest doposażenie dróg rowerowych w tego typu infrastrukturę - mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej. 

Koszt realizacji tej inwestycji to 15 tysięcy złotych.