Gdynia Mobilna

Naładuj „elektryka” przy gdyńskim dworcu

Stacja ładowania stanęła przy budynku dworca Gdynia Główna, fot. Sławomir Okoń

Stacja ładowania stanęła przy budynku dworca Gdynia Główna, fot. Sławomir Okoń

15.06.2020 r.

Przy dworcu PKP Gdynia Główna pojawiła się zapowiadana wcześniej ładowarka dla pojazdów elektrycznych. To element projektu, który ma zachęcać do łączenia transportu kolejowego z zeroemisyjnymi samochodami. Wcześniej przy dworcu powstało już kilka miejsc parkingowych dla elektrycznego carsharingu.

Elektromobilność dla każdego


Elektromobilność to przyszłość – Gdynia wie o tym już od dawna. PKP widzi w mieście potencjał dla rozwoju zeroemisyjnego transportu i wybrało dworzec Gdynia Główna jako jedną z kilku w Polsce lokalizacji dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

– Kolej sama w sobie jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu. Cieszę się, że kolejna stacja ładowania aut elektrycznych powstała właśnie w Gdyni, mieście, które mocno inwestuje w rozwój projektów promujących ochronę środowiska naturalnego, w tym elektromobilności – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Nowa ładowarka nosi nazwę ecoMOTO i pojawiła się przy budynku dworca, razem z wyznaczonymi charakterystycznym zielonym kolorem specjalnymi miejscami postojowymi dla „elektryków”. Jest już dostępna dla podróżnych i mieszkańców, posiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW i system zabezpieczeń. Korzystanie ze stacji ładowania jest bezpłatne, później – po jej uruchomieniu na zasadach komercyjnych – będzie można w wygodny sposób opłacić ładowanie kartą, a dodatkowo pasażerowie PKP otrzymają zniżki.

fot. Sławomir Okoń
fot. Sławomir Okoń
fot. Sławomir Okoń
fot. Sławomir Okoń

Stacje ecoMOTO to autorski projekt spółek Grupy PKP przy współpracy z KZŁ Bydgoszcz, który zakłada udostępnianie stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy wybranych dworcach kolejowych w całej Polsce. Dworzec w Gdyni Głównej to dziewiąta stacja uruchomiona przez kolejowe spółki.

Kolejny krok dla „elektryków”


To nie pierwsza zmiana w okolicy dworca, która promuje elektromobilność. Przypomnijmy, że w listopadzie zeszłego roku Gdynia wyznaczyła w sąsiedztwie dworca 5 miejsc parkingowych zarezerwowanych dla samochodów zeroemisyjnych funkcjonujących na zasadach carsharingu (popularne „auta na minuty").

Miasto zrealizowało w ten sposób założenia listu intencyjnego z 2017 roku, zachęcając do łączenia podróży koleją z ekologicznym wynajmem samochodów elektrycznych. Wkrótce w mieście zaczną działać też pierwsze ładowarki dla „elektryków" na minuty.

- Wyznaczyliśmy jasny kierunek, aby Gdynia brała na swoje barki koordynację wszystkich działań na Pomorzu i rozpowszechniała ideę carsharingu. Dajemy operatorom aut na minuty dodatkowe możliwości, które zachęcą i ułatwią im wymianę floty na nowoczesne pojazdy elektryczne. To wygoda naszych mieszkańców i zwiększona mobilność, ale też dbałość o środowisko. Jednocześnie wspierając taką usługę, konsekwentnie promujemy elektromobilność, co jest jednym z priorytetów Gdyni na najbliższe lata – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Jeden z operatorów carsharingowych, MiiMove pracuje z PKP nad przygotowaniem wspólnej oferty połączenia kupna biletu kolejowego z rezerwacją samochodu. Będzie to pierwsza taka inicjatywa w Polsce.