Gdynia Mobilna

W wakacje meleksy wrócą do Orłowa

Ulica Orłowska. Na asfalcie zaparkowany beżowy meleks z napisem Orłowski meleks. W tle zieleń, budynki.

fot. facebook.com/zkmgdynia

02.05.2022 r.

Hit ubiegłorocznego lata powraca. Linia „Orłowski meleks” wraz z początkiem wakacji wyjedzie na ulice Orłowa i ułatwi mieszkańcom i turystom przemieszczanie się między stacją kolejową a plażą i molo.

W sezonie letnim okolice molo w Orłowie i klifu to jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdyni. Na urokliwej i kameralnej ulicy Orłowskiej nie mieszczą się jednak standardowe pojazdy komunikacji miejskiej, takie jak autobusy czy trolejbusy, które miałyby problem z bezpiecznym zawracaniem. W to miejsce dojechać mogą jedynie pojazdy o najmniejszych gabarytach i dużej zwrotności. Stąd pomysł, by na tę trasę wprowadzić wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli popularne meleksy. W ubiegłym roku miasto uruchomiło linię „Orłowski meleks”, która na czas wakacji połączyła plażę i molo z głównymi ciągami komunikacyjnymi w dzielnicy i stacją kolejową. Pomysł okazał się trafiony, a meleksy cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku linia powróci na ulice Orłowa.

- Wprowadzenie sezonowej, bezpłatnej linii meleksowej do Orłowa okazało się hitem ubiegłorocznych wakacji. Meleksy stanowiły wygodne i praktyczne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. W ciągu dwóch miesięcy z linii skorzystało przeszło 25 tysięcy osób. Dlatego też postanowiliśmy kontynuować jej pracę w sezonie letnim. „Orłowski meleks” powróci na ulice Orłowa wraz z początkiem lata i zostanie z nami przez całe wakacje. Co więcej, już teraz możemy potwierdzić, że linia powróci w kolejnych latach. Przygotowujemy się bowiem do zawarcia umowy z operatorem aż na 4 lata – informuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Tak jak w poprzednim roku, na linii kursować będą dwa pojazdy elektryczne. Każdy z nich zabierze na pokład maksymalnie 13 osób. „Orłowski meleks” będzie jeździł na trasie: od molo w Orłowie, ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską aż do molo.

Meleksy zatrzymywać się będą na następujących przystankach:
  • Orłowo – Molo (początkowy),
  • Zwycięstwa – Orłowska,
  • Centrum Handlowe - „Klif”,
  • Świerkowa – Przebendowskich (SKM),
  • Świerkowa – Przebendowskich (SKM/Polregio),
  • Orłowska – Roszczynialskiego,
  • Orłowo – Molo (końcowy).



Pojazdy kursować będą od godz. 10:00 do 20:00 z częstotliwością co około 10-15 minut. W ubiegłym roku dało to łącznie od 46 do 50 kursów okrężnych w ciągu dnia. Przyczyniło się to do znacznego odciążenia ruchu samochodowego w Orłowie. Szacuje się, że dzięki temu rozwiązaniu w 2021 roku w okresie wakacyjnym w tej części dzielnicy poruszało się około 10 tysięcy samochodów mniej.