Gdynia Mobilna

Wracamy do „szkolnych” rozkładów jazdy

fot. Paweł Kukla

fot. Paweł Kukla

06.05.2020 r.

Od poniedziałku, 11 maja 2020 r., w gdyńskiej komunikacji miejskiej w dni powszednie przywracamy obowiązywanie rozkładów jazdy ważnych w dni nauki szkolnej, z wyjątkiem dwóch typowo szkolnych linii 244 (w Sopocie) i 265 (w gminie Kosakowo), które nie będą funkcjonować.

- Zdecydowaliśmy się na rozkład szkolny ze względu na większą liczbę kursów w takim rozkładzie na niektórych liniach niż w okresie wakacji, a teraz jest to szczególnie ważne, gdyż obowiązują limity maksymalnej liczby miejsc w pojazdach równe połowie liczby miejsc siedzących, czyli autobusy i trolejbusy mogą zabierać liczbę pasażerów odpowiadającą mniej więcej 15% pojemności nominalnej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Zmiany zostaną wprowadzone od poniedziałku, 11 maja przede wszystkim ze względu na uwarunkowania formalne – wynikająca z przepisów konieczność zaplanowania grafików kierowców (i podania ich im do wiadomości) z pewnym wyprzedzeniem.

W okresie przejściowym, w dni powszednie do 8 maja, jeszcze więcej kursów będzie „bisowanych” – zamawiane są w tym celu kolejne pojazdy. Zdublowane kursy planowane będą również w godzinach międzyszczytowych, w których zdecydowanie większą mobilnością zaczęli wykazywać się w ostatnich dniach seniorzy podróżujący zarówno na zakupy, jak i na działki. Właśnie w rejonach działek ZKM Gdynia odnotowuje bardzo duży wzrost popytu poza godzinami szczytów.

Pełne rozkłady jazdy wszystkich linii są dostępne na stronie www.zkmgdynia.pl.