Aktualności

Miasto dostępne dla wszystkich – szkolenie dla urzędników

Szkolenie z dostępności dla urzędników. Fot. Wydział Dostępności UMG

Szkolenie z dostępności dla urzędników. Fot. Wydział Dostępności UMG

Wdrażanie dostępności to ważny krok w stronę społeczeństwa włączającego wszystkich mieszkańców do samodzielnego i aktywnego życia. Dla instytucji publicznych to dziś obowiązek, aby zwiększać dostępność przestrzeni miejskiej. Pracownicy Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni przeprowadzili szkolenie dla urzędników ZDiZ-u. Dotyczyło ono projektowania uniwersalnego i tego, jak stosować „Standardy dostępności dla Miasta Gdyni” w praktyce.

 
Pracownicy Wydziału Dostępności - kierownik Referatu ds. Wdrażania Dostępności Aleksandra Szwaba, inspektor – Katarzyna Tomporowska przy współpracy z dr hab. inż. Markiem Wysockim - ekspertem ds. dostępności Miasta Gdyni przez dwa dni, 28-29 czerwca, szkolili urzędników z Zarządu Dróg i Zieleni, czym jest projektowanie uniwersalne i jak stosować „Standardy dostępności dla Miasta Gdyni” w praktyce.

Brzmi skomplikowanie? To nic innego jak dbanie o przestrzenie naszego miasta w sposób odpowiedzialny. By planując inwestycje mieć na względzie różnorodne potrzeby mieszkańców, by projektując i wdrażając dostępność była ona ekonomiczna dla miasta, ale przede wszystkim wygodna w użytkowaniu, ergonomiczna i intuicyjna. Dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, rodziców i opiekunów dzieci w wózku, osób z dużą i ciężką walizką, osób chwilowo unieruchomionych mających np.: nogę w gipsie. Dostępność oznacza zatem, że osoby z niepełnosprawnościami mogą na równych prawach z innymi korzystać z obiektów i usług, środowiska fizycznego, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych.

Dokładnie dziesięć lat temu Gdynia przyjęła „Standardy Dostępności”. Ich treść zawiera odniesienia do koncepcji projektowania uniwersalnego, promowania technologii i rozwiązań służących włączeniu społecznemu osób ze szczególnymi potrzebami, inicjowanie nowego kierunku myślenia o działaniach na rzecz równych szans i równoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym jako działania w przestrzeniach korzystnych dla wszystkich obywateli.

Szkolenie z dostępności dla urzędników. Fot. Wydział Dostępności UMG
Szkolenie z dostępności dla urzędników. Fot. Wydział Dostępności UMG


Czym jest koncepcja projektowania uniwersalnego (z ang. Universal Design)? 


Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ‚‚Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych” poprzez projektowanie uniwersalne należy rozumieć „projektowanie produktów, środowiska, programów i usług w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania”. Jest strategicznym podejściem do planowania i projektowania przestrzeni publicznych między innymi: dróg, parków, placów zabaw, jak również budynków.

Szkolenie dla urzędników w zakresie wdrażania standardów dostępności dla miasta Gdyni, jest odpowiedzią na działania ale i konsekwentnym procesem, które od wielu lat jest stosowane w naszym mieście. Szkolenie było podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną by uzyskać jak najwięcej wiedzy.  Uczestnicy szkolenia mogli poczuć perspektywę osób ze szczególnymi potrzebami podczas spaceru, pokonując wyznaczoną trasę poruszając się na wózku, idąc z przesłoniętymi oczami i laską osoby niewidomej czy poczuć trudność wykonywanych ruchach w specjalnym kombinezonie, który służy do symulacji odczuć osoby starszej.

Uczestnicy z dużym zaangażowaniem pokonywali wszelkie trudności i bariery szukając przy tym rozwiązań, jak można zmienić w naszym mieście to, co jest niedostępne i jak tworzyć przestrzeń bardziej przyjazną. Kolejne szkolenie z tego cyklu zaplanowane jest na wrzesień.

Szkolenie z dostępności dla urzędników. Fot. Wydział Dostępności UMG
Szkolenie z dostępności dla urzędników. Fot. Wydział Dostępności UMG



Opracowanie: Anna Dobkowska

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.07.2023 13:24
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.07.2023 12:32
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także