Aktualności

O książkach, sile marzeń i psach asystujących. Ważne rozmowy w bibliotece

Pisarka Marta Ostrowska (z lewej) i Marta Czachor z Wydziału Dostępności UMG (z prawej) podczas spotkania z dziećmi w Bibliotece Pogórze (fot. Magdalena Śliżewska)

Pisarka Marta Ostrowska (z lewej) i Marta Czachor z Wydziału Dostępności UMG (z prawej) podczas spotkania z dziećmi w Bibliotece Pogórze (fot. Magdalena Śliżewska)

To rozmowy nie tylko o książkach i sile marzeń, ale także o tym, jaką rolę w życiu osoby z niepełnosprawnością odgrywa pies asystujący. W filiach Biblioteki Gdynia trwają cykliczne spotkania uczniów z pisarką książek dla dzieci Martą Ostrowską i Martą Czachor z Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni.



 
W piątek, 1 marca do Biblioteki Pogórze zawitali uczniowie 3 b ze Szkoły Podstawowej w Kosakowie. To właśnie przy ul. wiceadmirała Kazimierze Porębskiego odbyło się kolejne spotkanie z Martą Ostrowską, pisarką książek dla dzieci oraz Martą Czachor z Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni, której towarzyszył pies asystujący – Delicja.



Jak napisać książkę?


Podczas spotkania w bibliotece dzieci wysłuchały fragmentu książki „Jak Florek został piratem” i dowiedziały się, jak wyglądał proces jej tworzenia. Poznały również psa asystującego, głównego bohatera powieści i dowiedziały się, czym taki pies się zajmuje, jak się wobec niego zachowywać oraz jakie ma przywileje.
– Moja najnowsza książka „Jak Florek został piratem” to przede wszystkim książka o marzeniach. Bohaterem tej książki, podobnie jak poprzednich, jest wyjątkowy chłopiec, który porusza się na wózku i marzy o tym, żeby zostać piratem. Ta książka ma też inspirować do tego, że można wierzyć, trzeba marzyć i można spełniać swoje marzenia. Będziemy rozmawiać o tym, jak powstaje książka – opowiada Marta Ostrowska, autorka książek dla dzieci.

– Rozmawiamy także o roli psa asystującego w życiu osoby z niepełnosprawnością. O tym, jak pies asystujący pomaga i jak trzeba się wobec niego zachowywać – dodaje Marta Czachor z Wydziału Dostępności UMG.

„Jak Florek został piratem”

Pisarka Marta Ostrowska czyta dzieciom fragment książki „Jak Florek został piratem”
Pisarka Marta Ostrowska czyta dzieciom fragment książki „Jak Florek został piratem” (fot. Magdalena Śliżewska)

To przepiękna opowieść o marzeniach i o tym, że zawsze warto je spełniać. Obowiązkowa lektura dla dzieci w wieku 7-10 lat. Inspiruje, uczy empatii, wrażliwości i otwarcia na innych. Ale tak naprawdę to książka dla wszystkich milusińskich. Tych, którzy będą w niej odkrywać codzienność osób poruszających się na wózku i tych, które odnajdą we Florku bohatera, z którym będą mogły się identyfikować, czerpać siły w trudnych chwilach i inspirować do snucia własnych marzeń.

To także idealna książka w podróży. Poza tekstem zawiera zadania aktywizacyjne, a nawet logiczną grę piracką, w którą można grać samemu lub w towarzystwie. Książka ma poręczny format i dużą czcionkę, wygodną do samodzielnego czytania. Sprzedawana jest w zestawie z wersją AUDIO, zakładką i kolorowanką relaksacyjną.

Gdzie zdobyć książkę?


Książkę „Jak Florek został piratem” znajdziemy na stronie www.pomiedzykartkami.pl. Całkowity dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na Fundację Podróże bez Granic i wydanie kolejnych opowieści o wyjątkowych bohaterach.

Wydanie książki współfinansował Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni, dzięki czemu 200 egzemplarzy zostało przekazanych do gdyńskich bibliotek, szkół i innych placówek działających na rzecz dzieci.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.03.2024 16:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.03.2024 12:46
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także