Aktualności

Dbajmy o zieleń w czasie suszy, ale z głową!

podlewanie zieleni miejskiej, w tle widoczny pojazd lizud

W czasie suszy i upałów zieleń powinniśmy podlewać wieczorem lub wcześnie rano // fot. M. Mielewski

Susza to coraz bardziej powszechne zjawisko, które obserwujemy nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Niedobory wody powodują, że rośliny są w słabszej kondycji, dlatego ważne jest regularne podlewanie. W czasie suszy należy robić to wieczorami lub wcześnie rano. Ważne jest również ograniczenie koszenia.


Tereny zielone w Gdyni będące w utrzymaniu Zarządu Dróg i Zieleni są regularnie podlewane i pielęgnowane. Zajmują się tym nie tylko wybrani w przetargu wykonawcy w ramach umów utrzymaniowych, ale również dział Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg. W ostatnim czasie wieczorami w związku z suszą podlewaliśmy zieleń między innymi w śródmieściu Gdyni. Jeśli podlewanie jest konieczne - powinno być wykonywane właśnie wieczorem lub wcześnie rano. Warto również wiedzieć, że lokalne i rzadkie opady deszczu w trakcie suszy nie poprawiają sytuacji w twardej glebie, która nie jest w stanie przyjąć dużej ilości wody.

- Susza daje się we znaki wielu regionom Polski, również na Pomorzu odczuwamy jej negatywne skutki. W związku z tym ograniczyliśmy koszenie trawników na terenach gminnych do niezbędnego minimum – co również zalecamy mieszkańcom. Podlewanie planujmy natomiast w godzinach wieczornych, nocnych i rano – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W związku z suszą, o racjonalne korzystanie z wody przy podlewaniu apeluje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gdyni.

- Prosimy o podlewanie ogrodów późnym wieczorem lub nocą oraz o powstrzymywanie się od używania wody z sieci wodociągowej do napełniania basenów i oczek wodnych oraz mycia aut. Woda z wodociągu dostarczana do mieszkańców jest przeznaczona do zaspokajanie potrzeb socjalno-bytowych, bardzo duży pobór wody w ostatnim czasie oznacza, że większa część wyprodukowanej wody jest wykorzystywana na inne cele niż bytowe. W sąsiedniej gminie Żukowo sytuacja jest krytyczna – podkreśla Anna Szpajer, rzecznik prasowy PEWIK GDYNIA Sp. z o.o.

podlewanie kwiatów w donicy

Jak dbać o zieleń w ogrodzie i na balkonie podczas suszy i upałów?

- Przede wszystkim zalecamy podlewanie roślin wyłącznie przed godziną 9:00 i po godzinie 17:00. W ciągu dnia, woda szybciej wyparowuje, poza tym może spływać po rozgrzanych liściach i działać jak soczewka parząc liście – mówi Joanna Pawelczyk z Ref. Zieleni i Małej Architektury w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni.

Rośliny najlepiej podlewać zebraną wodą deszczową.

Zasady podlewania roślin:

  • Rośliny powinniśmy podlewać obficie, ale niezbyt często. Duża ilość wody, raz na jakiś czas, w regularnych odstępach czasu, sprawi że system korzeniowy roślin będzie się dobrze rozrastał. Korzenie będą sięgać głębiej w poszukiwaniu wody,
  • ograniczamy podlewanie do pierwszych 12 miesięcy po posadzeniu rośliny,
  • podlewajmy tylko wtedy, gdy jest taka konieczność, jeśli będziemy robić to za często – krzewy będą w przyszłości mniej odporne na suszę,
  • zawsze podlewajmy zanim rośliny wykażą oznaki gorszej kondycji – np. poprzez opadanie liści.

Podczas upałów:

  • nie należy przycinać roślin, które po takich zabiegach szybko więdną,
  • nie podlewajmy ogrodu w ciągu dnia,
  • nie wykonujmy oprysków,
  • nie wykonujmy zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak możemy pomóc roślinom doniczkowym?

  • wykorzystujmy wysokiej jakości podłoże, które powinno być zasobne, zdrowe i świeże,
  • podłoże powinno być wymieszane z hydrożelem, który pochłania wilgoć, a w razie suszy – oddaje ją do podłoża,
  • kupujmy donice w jasnych kolorach, które odbijają promienie słoneczne,
  • stawiając donice na blaszanym parapecie, warto podłożyć pod nie drewniane listewki.

Koszenie w trakcie suszy i w upale

W trakcie suszy i upałów warto zmniejszyć intensywność koszenia i wyłączać całe obszary, bądź część z zabiegów przycinania. Obecnie w Gdyni na terenach miejskich koszone są wyłącznie te zieleńce, na których jest to konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ograniczenie koszenia wpływa pozytywnie na bioróżnorodność. Wyższa trawa to również większa wilgotność przy glebie i wydajniejsze zatrzymywanie wody, a jednocześnie dodatkowa osłona przez słońcem dla najmniejszych stworzeń zamieszkujących tereny zielone. Takie postępowanie zmniejsza wykorzystanie energii, paliw, ograniczany jest również hałas. Zachęcamy mieszkańców do tego, aby również ograniczyli koszenie swoich trawników.

- Badania jednoznacznie pokazują, że starania by trawnik był idealnie przystrzyżony i wypielęgnowany, bez ,,chwastów”, działają na szkodę dla miejskiej przyrody. Takie intensywnie użytkowane trawniki gorzej radzą sobie z suszą, są podatne na działania szkodników i są bardzo ubogie w gatunki roślin i zwierząt. Nie spodziewajmy się na niej owadów zapylających czy też wielu ptaków - mówi Zbigniew Czapliński, Starszy Specjalista w Dziale Wydarzeń i Programów Naukowych w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Koszenie trawników w upały nie jest wskazane. Jeśli jednak jest to konieczne, starajmy się nie kosić go nisko, całkiem przy ziemi – taki sposób koszenia naraża trawnik na szybsze wysuszenie. Wysokość koszenia powinna być ustawiona na najwyższym poziomie około 8-10 cm.

  • ikonaOpublikowano: 19.06.2023 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.06.2023 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona