Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Aktualności

Podlewaj deszczówką dzięki miejskiej dotacji

Beczki gromadzą wodę spływającą rynnami. Następnie deszczówkę można przelać do wiaderek czy konewek lub podłączyć węża ogrodowego // fot. Paweł Kukla

Beczki gromadzą wodę spływającą rynnami. Następnie deszczówkę można przelać do wiaderek czy konewek lub podłączyć węża ogrodowego // fot. Paweł Kukla

Wyższe temperatury i dużo słońca – wiosną przyroda budzi się do życia. Jednak aby pięknie kwitnąć, rośliny potrzebują wody. Gdy przez dłuższy czas utrzymuje się słoneczna pogoda, można nawadniać je deszczówką. To oszczędność i działanie przyjazne środowisku. W Gdyni mieszkańcy, a także wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dotację na realizację inwestycji, które pomogą gromadzić wody opadowe i gospodarować nimi.


Prawidłowa cyrkulacja wody w mieście jest kluczowa dla zachowania zrównoważonego klimatu. Dlatego tak ważna jest retencja wód opadowych i roztopowych. Gdynia od lat przykłada dużą wagę do tego zagadnienia, realizując duże inwestycje, jak i promując tzw. małą retencję, czyli przydomowe rozwiązania służące do gospodarowania deszczówką.

– Gdynia od lat przyznaje dotacje na inwestycje proekologiczne, proklimatyczne. To działania związane z usuwaniem azbestu, likwidacją szamb czy uruchomiony w ostatnich latach projekt dotyczący tzw. małej retencji, w którego ramach zrealizowano już 46 wniosków – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W Gdyni oferuje dotacje na realizację inwestycji, które zwiększają mikroretencję. Może to być 80% poniesionych kosztów – do kwoty nawet 10 000 zł. Środki mają szansę otrzymać osoby fizyczne i prawne, w tym spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy posiadający tytuł prawny do nieruchomości położonej w granicach administracyjnych Gdyni.Jedna ze wspólnot mieszkaniowych, która zrealizowała już taką inwestycję, to wspólnota działająca przy ul. Solnej w Wielkim Kacku. Impulsem do podjęcia takiego działania były drzewa, które mieszańcy posadzili w swojej najbliższej okolicy.

– Nabraliśmy przekonania, że za 20-30 lat drzewa będą cennym zasobem. W związku z tym postanowiliśmy zadrzewić nasze osiedle. Po posadzeniu drzew szukaliśmy pomysłu na to, jak je podlewać. I tak padło hasło, żeby zacząć gromadzić wodę deszczową, którą w tej chwili przez rynny odprowadzamy do kanalizacji, więc w jakiś sposób ją marnujemy – tłumaczy Kajetan Lewandowski, mieszkaniec Wielkiego Kacka.

Wspólnota postanowiła skorzystać z dotacji oferowanej przez miasto. Jej przedstawiciele złożyli wniosek oraz odpowiednie dokumenty do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Ich wykaz można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

– Jeżeli chodzi o sam proces składania wniosku, muszę przyznać, że był on dość prosty. Wymagał określenia parametrów dachu, lokalizacji, numerów działek i ksiąg wieczystych – więc takie zupełnie podstawowe parametry. Potrzebna była też zgoda wspólnoty mieszkaniowej wydana na drodze uchwały. Mieszańcy w zdecydowanej większości ją poparli. Później pozostała kwestia zakupu i montażu, czyli znalezienia beczek o odpowiednim parametrze i firmy, która te beczki podłączy – wyjaśnia Kajetan Lewandowski.

Dotacja pozwoliła na zakup 11 beczek (każda o pojemności 440 litrów) oraz zestawu akcesoriów niezbędnych do ich montażu. 

Beczki o pojemności 440 litrów rozmieszczone są w różnych miejscach niewielkiego osiedla mieszkaniowego w Wielkim Kacku // fot. Paweł Kukla
Beczki o pojemności 440 litrów rozmieszczone są w różnych miejscach niewielkiego osiedla mieszkaniowego w Wielkim Kacku // fot. Paweł Kukla

Ostatnie dni obfitowały w ciepłą, słoneczną pogodę. Opady pojawiały się sporadycznie i nie były na tyle obfite, by zasilić przydomowe trawniki, krzewy czy drzewa. Zgromadzona wcześniej w beczkach deszczówka pozwala w ciepłe, suche dni podlać rośliny bez konieczności korzystania z wody z kranu. To oszczędność dla portfela, ale także działanie przyjazne środowisku.

To jednak niejedyny rodzaj inwestycji, który może liczyć na miejskie dofinansowanie. Miasto wspiera również ogrody deszczowe w pojemniku lub w gruncie, urządzenia retencyjno-rozsączające, oczka wodne o charakterze retencyjnym oraz otwarte zbiorniki retencyjne i retencyjno-filtracyjne czy nawierzchnie przepuszczalne ścieżek i podjazdów.

– Warto zauważyć, że w tych wszystkich dotacjach – a było ich już kilkaset – wspólnoty mieszkaniowe stanowią zaledwie 2% wnioskodawców. Przykład wspólnoty z Wielkiego Kacka pokazuje, że można wspólnie działać na rzecz klimatu. Liczę na to, że inne wspólnoty pójdą tym śladem, bo to bardzo ważny temat w działaniach proklimatycznych miasta. Mam nadzieję, że oprócz inwestycji, przedsięwzięć, które realizuje samorząd, również mieszkańcy będą w ten sposób włączali się w działania na rzecz klimatu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Szczegółowe informacje na temat dofinansowania znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej. Informacji udziela także Referat Ekorozwoju Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 58 668-84-73 lub wysłać e-mail na adres: wydz.srodowiska@gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.05.2022 14:45
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.05.2022 12:15
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Zobacz także