Aktualności

Nie kosimy traw, walczymy z suszą

widok na miasto, wysoka trawa oraz kwiaty, w tle jezdnia, budynki, samochody

Ograniczenie koszenia traw to ekologiczne i świadome rozwiązanie, które funkcjonuje w Gdyni // fot. ZDiZ

To najbardziej naturalny sposób na walkę z suszą. Ograniczenie koszenia traw – bo o tym mowa – to ekologiczne i świadome rozwiązanie, które stosujemy w Gdyni. W ten sposób reagujemy na postępujące zmiany klimatu oraz wspieramy bioróżnorodność.


– Chcemy uspokoić mieszkańców – ograniczenie koszenia traw na terenach miejskich to przemyślane działania, a nie brak pielęgnacji. To bardzo ekologiczne podejście, wynika m.in. z przyjętego przez Gdynię Planu adaptacji do zmian klimatu. Wyższa trawa to większa wilgotność przy glebie i wydajniejsze zatrzymywanie wody, a jednocześnie dodatkowa osłona przez słońcem dla najmniejszych stworzeń zamieszkujących tereny zielone. Natomiast warto zaznaczyć, że tam, gdzie wysoka trawa może być utrudnieniem ze względów bezpieczeństwa, wykonujemy niezbędne cięcia – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Stan terenów zielonych w mieście jest na bieżąco monitorowany i w zależności od sytuacji podejmowane są adekwatne działania w tym zakresie. Obecnie, prace polegające na koszeniu terenów miejskich są realizowane interwencyjnie głównie w zakresie koszenia trójkątów widoczności w obrębie wybranych skrzyżowań. Weryfikujemy wszystkie zgłoszenia mieszkańców oraz pracowników jednostki. Między innymi, ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego, w ostatnim czasie wykoszone zostały najbardziej „czułe” punkty na Placu Konstytucji.

Warto również pokreślić, że tereny zielone będące w utrzymaniu ZDiZ są na bieżąco sprzątane.

Pozostawienie kolejnych obszarów zieleni bez regularnego koszenia umożliwia dziko rosnącym roślinom rozsiewanie się wokół i zakwitanie, co stworzy nowe, naturalne łąki kwietne. Rosnące w ten sposób rośliny mają głębszy system korzeniowy, zatrzymują też pyły i zanieczyszczenia – to szczególnie ważne na przydrożnych terenach zielonych. Wysokie i gęste zbiorowiska roślin ponadto redukują efekt tzw. wyspy ciepła, schładzając lokalnie temperaturę powietrza. Wysokie trawy to również dom dla wielu owadów i gryzoni. Z drugiej strony – mniej koszenia to mniejsza produkcja spalin oraz mniej hałasu. Ograniczanie koszenia traw rozpoczęło się w Gdyni już w 2020 roku.

Odbieramy telefony od mieszkańców z pytaniem o samodzielną możliwość koszenia traw na terenach gminnych – informujemy, że nie jest to dozwolone. Takimi zabiegami zajmują się specjaliści, którzy dokładnie wiedzą jaką zieleń, w jaki sposób oraz kiedy należy uporządkować. Właścicielom prywatnych terenów również rekomendujemy powstrzymanie się od koszenia w okresie suszy. Natomiast, jeżeli jest to konieczne, sugerujemy pozostawienie wyższej trawy, aby umożliwić lepszą retencję wody oraz obniżanie temperatury otoczenia.

  • ikonaOpublikowano: 13.06.2023 07:26
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.06.2023 16:10
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona