Aktualności

Gdynia wczuwa się w klimat

Park Centralny w Gdyni z lotu ptaka (fot. Konrad Maćkowiak, archiwum)

Park Centralny w Gdyni z lotu ptaka (fot. Konrad Maćkowiak, archiwum)

We współczesnym świecie adaptacja do zmian klimatu odgrywa bardzo ważną rolę. Ekstremalne zjawiska pogodowe – na przykład upały, susze, gwałtowne burze i nawałnice – to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoją miasta. Tylko właściwie prowadzone działania są w stanie zabezpieczyć mieszkańców przed skutkami tych zjawisk i zapewnić zrównoważony rozwój. Dlatego podczas XLI sesji Rady Miasta Gdyni przyjęto uchwałę dotycząca aktualizacji Planu Adaptacji miasta Gdyni do zmian klimatu do roku 2030.


Gdynia w 2019 roku, w ramach projektu Ministerstwa Środowiska, przyjęła Plan Adaptacji do zmian klimatu do roku 2030 (MPA). To dokument, którego głównym celem jest ocena wrażliwości na zmiany klimat oraz zaplanowanie działań adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Plan taki wskazuje wizję oraz cele, jakie powinny zostać osiągnięte poprzez realizację wybranych działań adaptacyjnych w najbardziej strategicznych dla miasta obszarach.


– Pięć lat temu Gdynia była jednym z pierwszych miast w Polsce, które uchwaliło Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu. To dokument, który opisuje całokształt działań miasta mających na celu ograniczenie wpływu miasta jako całości, a więc nie tylko władz samorządowych, ale generalnie mieszkańców, na pogarszanie się sytuacji klimatycznej. To również plan, który dostosowuje nas do istniejących zmian. Dziś po 5 latach uchwalamy nowelizację tego planu i dostosowujemy go do aktualnych uwarunkowań – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Co zawiera aktualizacja?


W ciągu minionych 5 lat część zadań przewidzianych do realizacji w MPA została zrealizowana bądź jest w trakcie realizacji. W związku z tym konieczna okazała się aktualizacja planu. Po to, aby uwzględnić wszelkie zmiany społeczno-gospodarcze oraz jedną z ważniejszych kwestii w przypadku naszego miasta – wyniki obliczonego śladu węglowego. Uchwałę dotyczącą tej aktualizacji przyjęto podczas XLI sesji Rady Miasta Gdyni, która odbyła się 28 lutego.

Wśród ważnych zmian, które uwzględnia obecna aktualizacja znajdują się m.in.: zrównoważona społecznie dekarbonizacja gdyńskiego systemu ciepłowniczego, powszechna modernizacja energetyczna budynków oraz dalsza dekarbonizacja transportu i poprawa funkcjonowania miasta dzięki zwiększeniu roli zrównoważonej mobilności.

W zakresie rozwoju transportu zbiorowego będzie to możliwe dzięki:

  • optymalizacji tras i skrócenia czasów podróży,
  • zwiększeniu częstotliwości kursów na podstawie zapotrzebowania pasażerów,
  • stworzeniu zintegrowanych systemów, w których różne środki transportu współpracują ze sobą, aby ułatwić pasażerom przesiadki i podróże.

W kwestii tras rowerowych, pieszo-rowerowych oraz pasów rowerowych na jezdni zaplanowano:

  • spójny i przyjazny system tras rowerowych wraz z ich uzupełnianiem,
  • zapewnienie bezpiecznych miejsc do parkowania i budowa parkingów rowerowych Park&Ride,
  • dofinansowania rowerów elektrycznych,
  • rozwój usług roweru metropolitalnego i wypożyczalni rowerów towarowych dla przedsiębiorców.

Niestety prognozy wskazują, że do roku 2030 niekorzystne zjawiska klimatyczne przybiorą na sile. I właśnie dlatego tak istotne jest, aby miasta skupiły się na realizacji zadań ujętych w MPA.

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2024 15:20
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.03.2024 08:52
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona