Aktualności

Kochasz koty – przeciwdziałaj ich bezdomności

Dzień Kota w Gdyni // zdjęcie archiwalne z 2018 roku, Dawid Linkowski

Dzień Kota w Gdyni // zdjęcie archiwalne z 2018 roku, Dawid Linkowski

Wśród miłośników futrzastych członków rodziny znajdziemy zamiłowanych kociarzy i zapalonych psiarzy, ale jedno jest pewne. Troska o słabszych i tych, którzy sami nie mogą o siebie zadbać, to miara naszego człowieczeństwa. 1 lipca startuje akcja kastracji i sterylizacji kotów właścicielskich z terenu Gdyni, która w całości jest finansowana ze środków miasta.

 
– W mieście z morza i marzeń dbamy o wszystkie zwierzęta, zarówno właścicielskie, jak i wolno żyjące i te najbardziej skrzywdzone przez los, które znajdują ciepły kąt w małokackim schronisku. Co roku we współpracy z gdyńskimi organizacjami samorządowymi organizowaliśmy akcję sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących. Teraz rozszerzamy ten program o profilaktykę naszych domowych mruczków. Wychodzimy z zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Potomstwo kotów właścicielskich często zasila populację zwierząt bezdomnych i sporą grupę kotów wolno bytujących, a niekastrowane i niesterylizowane koty w podeszłym wieku mogą częściej zapadać na schorzenia układu rozrodczego. W polskich schroniskach na domy czeka ciągle ponad 100 tysięcy psów i kotów. Tylko w gdyńskim schronisku dla zwierząt na nowy dom czeka około 150 kotów – mówi wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć.
 
Od 2010 roku istotnym elementem polityki miasta jest finansowanie programu sterylizacji i kastracji wolno żyjących kotów, tak aby populacja tych zwierząt nie rozrastała się nadmiernie. W latach 2017-2020 na ten cel przeznaczono od 30 do 100 tysięcy złotych, a w tym roku zaplanowano kwotę 100 tysięcy złotych. Inicjatywa rozszerzenia programu o dodatkowe zadanie pomoże uszczelnić system i zmniejszyć liczbę mruczków, które latami czekają na kochający dom. Chociaż dzięki staraniom gdyńskiego samorządu schronisko dla bezdomnych zwierząt wzbogaciło się w 2018 roku o koci pawilon, a w tym roku oddano do użytku nowy budynek weterynarii, niech pobyt w schronisku będzie ostatecznością i przejściową potrzebą, a nie smutną koniecznością.
 
Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdyni 3759/21/VIII/R z 8 czerwca 2021 r. zadanie publiczne „Kastracji i sterylizacji kotów właścicielskich” z terenu Gdyni powierzono Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Zwierząt Animals.
 
Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić na miejscu lub drogą elektroniczną formularz zgłoszenia o wykonanie zabiegu. Udokumentowanie przez właściciela kota uprawnienia do skorzystania z usługi, tj. zamieszkiwania na terenie Gdyni, odbywa się poprzez okazanie Karty Mieszkańca Gdyni.
 
Zabieg sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich będzie wykonywany w gabinecie weterynaryjnym przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni przy ul. Małokackiej 3A.

Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6. miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego. Finansowanie obejmuje wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie dożylnej oraz zapewnienie kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku.

Wizyty w celu kontynuacji antybiotykoterapii i terapii przeciwbólowej będą się odbywać w Przychodni Weterynaryjnej „Zwierzyniec” (ul. Korzenna 16A) do czasu, aż lekarz weterynarii zdecyduje o zakończeniu leczenia (najczęściej 4 dni po zabiegu). Są one wliczone w poczet zabiegu, tak jak kaftanik pooperacyjny lub kołnierz dla kota.

Lekarz prowadzący poinstruuje nas, jak przygotować naszego mruczka do zabiegu i jaką opiekę zapewnić zwierzęciu po opuszczeniu lecznicy. Dla zachowania bezpieczeństwa należy dostarczyć kota na zabieg i po zabiegu we własnym, szczelnym i sprawnym transporterze przeznaczonym do przewozu kotów.
 
Finansowanie zadania nie obejmuje przygotowania zwierzęcia do zabiegu, np. odrobaczenia, szczepienia, odpchlenia, czyli zwykłej profilaktyki.

Jeden właściciel może skorzystać z dofinansowania na zabieg kastracji lub sterylizacji jednego kota. Ważne, by posiadać aktualne świadectwo szczepienia zwierzęcia przeciwko chorobom wirusowym (koty powinny być zaszczepione nie później niż 14 dni, nie wcześniej niż rok przed operacją) oraz, jeżeli kot jest wychodzący, aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jedynym respektowanym dowodem jest wpis w książeczce zdrowia potwierdzony pieczątką lekarza weterynarii, przedłożony w dniu operacji.

Koty powyżej 8. roku życia muszą mieć wykonane badanie krwi (profil podstawowy) maksymalnie 2 tygodnie przed zabiegiem. Wyniki trzeba przedstawić lekarzowi weterynarii w schronisku w dniu umówionego zabiegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia kota, lekarz zastrzega sobie prawo do odstąpienia od wykonania umówionego zabiegu. Warto przypomnieć, że morfologia to badanie, które naszemu mruczkowi należy robić przynajmniej raz w roku, a starszym lub chorującym zwierzętom częściej.
 
Kwalifikacja zwierząt do programu odbędzie się zgodnie z kolejnością zgłoszeń (data i godzina). W przypadku wykluczenia bądź rezygnacji do udziału w akcji zostanie zakwalifikowane kolejne zwierzę z listy.
 
Zabieg będzie wykonany wyłącznie u kotów, które mają założoną książeczkę zdrowia.
 
Informacji o programie można zasięgnąć na stronie www.ciapkowo.pl (tu również dostępne jest zgłoszenie) i www.gdynia.pl, pod nr. tel. schroniska: 58 622 25 52 w godz. 11.00-17.00 (poniedziałek – piątek) oraz pod adresem mailowym: schronisko@ciapkowo.pl.
 
Ilość zabiegów jest ograniczona. Program będzie realizowany do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel.
 
Realizacja zadania publicznego „Kastracji i sterylizacji kotów właścicielskich” z terenu Gdyni jest w pełni finansowana z budżetu miasta.
 
Wniosek o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji kota na koszt gminy w 2021 roku, w ramach programu „Sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich”, jest dostępny tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 29.06.2021 14:11
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.06.2021 21:02
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona