Aktualności

Kompostownik przydomowy. Zrób to sam. My podpowiemy jak

Jesienne liście na trawie.

Z liści można zrobić nawóz // fot. Jan Ziarnicki

Nadszedł czas na jesienne porządki. Podpowiadamy, co zrobić z odpadami ogrodowymi i jak przygotować ogródki do nadchodzącej zimy.


W czasie jesiennych porządków zbieramy najwięcej suchych liści, drobnych gałęzi oraz skoszonej trawy. Najlepszym sposobem wykorzystania suchych liści, zagrabionych jesienią z trawnika jest przeniesienie ich do kompostownika. Wraz z innymi resztkami organicznymi, liście po jakimś czasie przekształcą się w nawóz.

Odpady zielone

Skoszona trawa, gałęzie i liście to odpady zielone, których nie wolno spalać ani wyrzucać razem z odpadami zmieszanymi. Choć należą do odpadów bio, wywożone są oddzielnie oraz nie są mieszane razem z odpadami kuchennymi bio. W ramach kampanii „Segreguję bio rozumiem” podpowiadamy, co zrobić z odpadami zielonymi. Kompostuj sam!

Odpady biodegradowalne są w Gdyni skutecznie zagospodarowywane. Z odpadów zielonych, takich jak trawa, liście, gałęzie powstaje w Eko Dolinie nawóz organiczny ED 2000, który powstaje w wyniku prawidłowego segregowania odpadów bio. W ogrodowym kompostowniku możemy mieszać odpady kuchenne (bio) z odpadami zielonymi (bio). Wyrzucając bioodpady, w ramach miejskiego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi musimy dbać o prawidłową segregację i nie dorzucać odpadów kuchennych do zielonych ani odwrotnie.

Jak segregować odpady zielone?

Skoszoną trawę i liście wyrzucamy do brązowych worków lub pojemników, ale idealnym rozwiązaniem jest również wyrzucanie ich do kompostownika. Segregacja odpadów zielonych bio pomaga nie tylko ograniczyć ilość odpadów, które trafiają na wysypiska, ale także, dzięki powstającemu kompostowi, wzbogaca glebę w ogrodzie. W ten sposób zadba się zarówno o środowisko, jak i o zdrowie roślin.


Czym jest kompostownik i jak prawidłowo kompostować?

Sebastian Kulis, który na swoim Instagramie Roślinne Porady edukuje o bioróżnorodności opowie więcej o kompostowniku. 



Kto nie ma kompostownika – najwyższa pora zrobić go samemu albo z pomocą sąsiada!

  • Wybierz odpowiednie miejsce: Znajdź w ogrodzie dobrze przewietrzone i osłonięte miejsce dla kompostownika. Może to być specjalny pojemnik kompostujący lub wyznaczone miejsce na stos kompostowy.
  • W kompostowniku nie tylko ZIELONE (BIO): Do kompostowania nadają się odpady kuchenne (bio), takie jak obierki warzyw, fusy z kawy, skorupki jaj, a także resztki roślin ogrodowych, liście, gałęzie, trawa, a nawet trociny czy siano. Unikaj wrzucania do kompostu mięsa, tłuszczów, nabiału czy produktów przetworzonych.
  • Warstwowy układ kompostu: Układaj odpady warstwami – zaczynając od gałęzi i liści na dnie, następnie dodając odpady kuchenne (bio), a na koniec warstwę ziemi. Warstwy powinny być cienkie, aby kompost mógł się odpowiednio rozkładać.
  • Regularnie przewracaj kompost: Aby przyspieszyć proces kompostowania, przewracaj zawartość co jakiś czas, najlepiej raz na kilka tygodni. To pozwoli na lepsze mieszanie się materiałów i przyspieszy proces rozkładu.
  • Utrzymuj odpowiednią wilgotność: Kompost powinien być wilgotny, ale nie przesycony wodą. Regularnie sprawdzaj wilgotność kompostu i podlewaj go w razie potrzeby.
  • Cierpliwie czekaj: Proces kompostowania może zająć od kilku miesięcy do roku, zależnie od warunków i rodzaju materiałów. Gotowy kompost będzie ciemnobrązowy, ziemisty i przyjemnie pachnący.


Kompostuj SAM!

Opłaty

Na terenie Gdyni opłata za gospodarowanie odpadami jest naliczana od gospodarstwa domowego. Dla osób, które kompostują w przydomowych ogródkach opłaty za wywóz śmieci są niższe. System opłat dostępny tutaj.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 02.11.2023 15:37
  • ikona

    Autor: Dominika Sobiech (d.sobiech@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.11.2023 14:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona