Aktualności

Ogród deszczowy - na suszę i na deszcz

Doskonałym przykładem ogrodu deszczowego jest otwarty w ubiegłym roku ogród przy gdyńskim InfoBoksie // fot. A. Lipińska

Doskonałym przykładem ogrodu deszczowego jest otwarty w ubiegłym roku ogród przy gdyńskim InfoBoksie // fot. A. Lipińska

Wysokie temperatury i następujące po nich gwałtowne burze to częste zjawiska, z jakimi mamy do czynienia latem. W mieście – gdzie wiele miejsc jest szczelnie zabudowanych – deszczówce trudno przenikać do ziemi, co skutkuje wysuszaniem trawników i nasadzeń podczas upałów. Rozwiązaniem tego stanu rzeczy mogą być ogrody deszczowe. Gdynia zachęca do ich zakładania, m.in. poprzez udzielanie dotacji w wysokości nawet do 10 tys. złotych.
 
Ogrody deszczowe to skuteczny i ekologiczny sposób na zagospodarowanie wody opadowej. Założenie takiego zieleńca niesie ze sobą szereg korzyści. Odpowiednio dobrane rośliny hydrofitowe nie tylko ładnie wyglądają, ale przede wszystkim oczyszczają wodę opadową i częściowo ją zatrzymują. W trakcie upałów nie wymagają one regularnego podlewania, a nadmiar wody może zostać doprowadzony rurami drenującymi do ogrodu lub pobliskiej zieleni i wykorzystany do ich nawodnienia. To dodatkowa ulga dla domowych finansów i środowiska.
 
Odpowiednie gospodarowanie wodami opadowymi zmniejsza ryzyko podtopienia fundamentów budynku. Ogrody deszczowe przyczyniają się również do poprawy mikroklimatu m.in. poprzez zwiększenie wilgotności powietrza w trakcie suszy.
 
Doskonałym przykładem ogrodu deszczowego jest otwarty w ubiegłym roku ogród przy gdyńskim InfoBoksie. Jest on zasilany deszczem padającym na dach budynku, który spływa do donicy ze specjalnymi gatunkami roślin i odpowiednio ułożonymi warstwami ziemi. Woda, zamiast trafić do kanalizacji, nawadnia rośliny.

- Jako miasto coraz mocniej pracujemy, by wody opadowe były zagospodarowywane na terenach nieruchomości. Przy inwestycjach miejskich budujemy ogrody deszczowe, ale zachęcamy też do działania mieszkańców. Dofinansowujemy z budżetu miasta osoby, które chciałyby ogrody deszczowe tworzyć na swoich posesjach, przy swoich firmach. Mamy nadzieje, że dzięki tym wszystkim działaniom problemy związane ze zmianami klimatu, z wodami opadowymi będą w Gdyni sprawnie rozwiązywane i nie będą stanowiły zagrożenia dla mieszkańcow – tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 


Dotację na budowę ogrodu deszczowego mogą otrzymać właściciele i współwłaściciele nieruchomości. Wysokość takiego dofinansowania może wynieść 60% wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych, do kwoty 10 tys. zł. Przez koszty kwalifikowane rozumie się nasadzenia roślinne, koszt zakupu pojemnika oraz rur drenażowych i spustowych.
 
Aby otrzymać dotację, należy wypełnić wniosek i złożyć go, wraz z innymi wymaganymi dokumentami. Można zrobić to osobiście w kancelarii Urzędu Miasta Gdyni lub drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Gdyni, Wydział Środowiska, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, Gdynia, 81-382. Wzór wniosku oraz niezbędne informacje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej.
 
Baza wiedzy oraz materiały informacyjne znaleźć można na poświęconej ogrodom deszczowym stronie internetowej.

  • ikonaOpublikowano: 28.06.2019 10:59
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2019 12:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona