Aktualności

Zielony Park Centralny

Projekt zieleni Parku Centralnego w Gdyni // wizualizacja

Projekt zieleni Parku Centralnego w Gdyni // wizualizacja

Park Centralny w Gdyni będzie miejscem dla wszystkich gdynian. To miejsce wypoczynku, treningów, spędzania czasu w ciszy i spotkań z rodziną i znajomymi. Temu wszystkiemu będzie towarzyszyć starannie dobrana zieleń. Projektanci parku zachowają tę najcenniejszą i wprowadzą wiele atrakcyjnych nowości.
 
- Ogólnym założeniem projektowanego układu zieleni było zaadaptowanie możliwie największej ilości roślinności istniejącej, dostosowanie nowych nasadzeń zarówno do panujących warunków klimatycznych, jak i wpisanie się w kontekst kulturowy miejsca – mówi arch. kraj. Katarzyna Dziemidowicz z przygotowującej projekt Parku Centralnego w Gdyni Pracowni Architektury Krajobrazu Akant  - Zachowany starodrzew potraktowano jako „szkielet” układu roślin i uzupełniono go o nowe nasadzenia charakteryzujące się wysokimi walorami estetycznymi i ekologicznymi, przy jednoczesnej odporności na trudne warunki klimatyczne i miejskie – podkreśla.
 
Zostaną nasadzone kwitnące krzewy liściaste, pnącza, rabaty bylinowe i trawy ozdobne. Bazowe gatunki powtarzane będą w różnych wnętrzach, tworząc spójną gatunkowo i kompozycyjnie całość. W rabatach bylinowych królować będzie rudbekia, jeżówka, szałwia oraz trawy ozdobne reprezentowane przez m.in. śmiałka darniowego, owies wieczniezielony, rozplenicę japońską czy różne odmiany miskantów.
 
- Odpowiednio dobrana roślinność oraz zachowany starodrzew pozwala na wykorzystanie pełnego wachlarza funkcji pełnionych przez tereny zieleni – wskazuje arch. kraj. Iwona Renkiewicz z PAK Akant.

Ogród zmysłów

Jednym z pomysłów, który zostanie wprowadzony w Parku Centralnym, jest Ogród Zmysłów. Dzięki zastosowaniu różnych grup roślin, wprowadzeniu gamy barw, bukietu zapachów oraz dźwięku, spacerując po parku lub uprawiając różne formy aktywności, będziemy mogli odbierać przestrzeń zarówno zmysłem wzroku (wielobarwna rabata bylinowa), jak i słuchu, węchu (roślinność pachnąca) oraz dotyku (rośliny o różnych fakturach). W modernistycznej stylistyce zostanie zamknięty nowoczesny sensoryczny ogród zmysłów.
 
Będzie to miejsce przyjazne zwierzętom. Dla owadów zostanie zasadzona roślinność miododajna, a także przyciągająca motyle.
 
- Przeprowadziliśmy staranną inwentaryzację istniejącej zieleni parku. Ta najcenniejsza, zgodnie z wnioskami mieszkańców, zostanie zachowana. W miejsce chorych i zniszczonych drzew zostaną zasadzone zdrowe. Pojawi się wiele nowych drzew, krzewów i łąk kwiatowych – podkreśla Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, instytucji odpowiedzialnej za przeprowadzenie inwestycji.
 
Istniejące skarpy zostaną ukształtowane tarasowo i pokryte trawnikiem, spełniając funkcję naturalnych „amfiteatralnych siedzisk”, z których będzie można podziwiać otaczający krajobraz. Część z nich porosną pnącza winorośli japońskiej.
 
W przestrzeni parku pojawią się trawniki doskonałe do piknikowania czy aktywnego i kreatywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. O takie przestrzenie wnioskowali mieszkańcy podczas konsultacji.
 
Istniejące egzemplarze drzew będą stanowić naturalne dominanty kompozycyjne. Nowe drzewa i krzewy zostały dopasowane w taki sposób, aby tworzyć ład przestrzenny, a także zapewniać, że w parku będzie kolorowo przez większość roku. Obok gatunków drzew właściwych dla flory parku i Gdyni m.in. dębów szypułkowych, lip szerokolistnych, odmian klonów czy jarząbów nie zabraknie roślinnych „pereł”, jak np.: spektakularnie przebarwiającej się jesienią parocji perskiej czy sumaka octowca. Wiosenny pejzaż stworzą kwitnące drzewa owocowe - m.in. jabłonie, wiśnie oraz kwitnące wczesną wiosną tamaryszki wsparte przez pojawiające się w płaszczyźnie trawnika stokrotki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.10.2018 14:00
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.11.2018 11:31
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona