Aktualności

Pszczele domy na dachu Urzędu Miasta

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Miejscy radni zadecydowali niedawno o zmianach w miejskiej uchwale, umożliwiając hodowanie pszczół w mieście, w tym m.in. na dachach budynków. Teraz gdy przepisy weszły w życie, gdyński magistrat idzie za ciosem – już wkrótce na dachu głównego budynku Urzędu Miasta przy alei Piłsudskiego pojawią się ule.
 
Dach gdyńskiego magistratu stanie się domem dla czterech pszczelich rodzin. Ule będą odpowiednio przygotowane i zasiedlone przez łagodny gatunek pszczół. Będzie się nimi opiekował pszczelarz zrzeszony w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Gdańsku.
 
- Wprowadzenie przepisów związanych z utrzymywaniem hodowli pszczół w mieście to krok w dobrym kierunku. Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. Ich obecność pozytywnie wpływa na zieloną tkankę miasta, o czym przekonały się inne nowoczesne metropolie takie jak Londyn, Berlin czy Kopenhaga. Stawiając ule na budynku Urzędu Miasta chcemy dać przykład i zachęcić mieszkańców do podejmowania podobnych działań – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Położone niedaleko Urzędu Miasta tereny zielone wzdłuż alei Piłsudskiego oraz na nieodległej Kamiennej Górze tworzą idealne warunki do pracy dla pszczół. Rośnie tam wiele atrakcyjnych dla tych pożytecznych owadów roślin, które są doskonałym źródłem nektaru i pyłku. Nie są one opryskiwane substancjami chemicznymi, dzięki czemu pszczoły są bardziej bezpieczne.
 
Ule na dachu Urzędu Miasta mają przyczynić się popularyzacji znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które są nieodłączną i bardzo ważną częścią ekosystemu, oraz zachęcić mieszkańców do zakładania własnych pasiek.

Przypomnijmy, w środę 27 marca 2019 r. podczas VII sesji Rady Miasta przegłosowane zostały zmiany w uchwale, w myśl których dopuszcza się utrzymywanie pszczół miodnych na terenie miasta poza terenami rolniczymi. Oznacza to, że amatorzy pszczelarstwa będą mogli stawiać ule na swoich działkach i w ogrodach, ale także na dachach budynków.
 
W myśl nowych przepisów na posesji znajdującej się w granicach miasta będzie można posiadać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od zabudowań sąsiedniej posesji lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien znajdujących się na tym samym bądź niższych piętrach. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu.
 
Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli dopuszczone zostaną tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego.

  • ikonaOpublikowano: 19.04.2019 07:30
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2019 07:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także