Aktualności

Ptaki z bliska i dla każdego. Akcja Karmnik

Na miejscu można się przyjrzeć ptakom z bliska przy pomocy ornitologów, fot. Kamil Złoch

Na miejscu można się przyjrzeć ptakom z bliska przy pomocy ornitologów, fot. Kamil Złoch

Trwa „Akcja Karmnik”, za nami już drugie tegoroczne spotkanie w Marszewie. Ornitolodzy mierzą i obrączkują najróżniejsze gatunki ptaków z gdyńskich lasów, a wszystkiemu można przyjrzeć się z bliska, zbliżyć się do natury i wziąć udział w przyrodniczych warsztatach.

Najlepiej wstać o świcie, bo wówczas w sieci zastawione przez ornitologów łapie się najwięcej ptaków. To najróżniejsze gatunki, które na co dzień bardziej słyszymy niż widzimy. Niektóre z nich zaglądają do przydomowych karmników, inne nie opuszczają lasu.

Wszystkim można natomiast przyjrzeć się z bliska, a nawet pomóc w ich specjalistycznych pomiarach w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w gdyńskim Marszewie. Trwa tak zwana „Akcja Karmnik”, czyli w uproszczeniu: zimowe pokazy obrączkowania ptaków w wykonaniu Fundacji Akcja Bałtycka. Może w nich uczestniczyć każdy, kto tylko zdecyduje się na spędzenie niedzielnego poranka w otoczeniu przyrody.



- Program działa już od kilku lat. Naszym celem jest badanie ptaków, które zimują w mieście oraz prowadzenie edukacji, która na pewno poprawia tym ptakom byt. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wygląda dokarmianie ptaków i jak to robić tak, aby im nie zaszkodzić – wyjaśnia Michał Starke z Fundacji Akcja Bałtycka. – W lesie poustawiane są sieci ornitologiczne, w które łapią się ptaki i są wyjmowane przez odpowiednio przeszkolony personel. W budynku specjalista-obrączkarz zapisuje jego cechy. Ptaki to przede wszystkim sikorki: modraszka, czubatka czy bogatka. Na tym punkcie łapią się praktycznie wszystkie nasze gatunki sikorek, łapią się również jery oraz zięby – wymienia.

Ornitolodzy z chęcią pokazują z bliska poszczególne gatunki i opowiadają o ich cechach, można też pomóc im w bieżącej pracy, np. przy zapisywaniu pomiarów.

- Pomiary są różne, wszystko zależy od typu badań, które akurat prowadzimy. Tutaj przeprowadzamy takie standardowe pomiary, zaczynamy od obrączki, gatunku, płci, wieku i tłuszczu, a z pomiarów mamy np. formułę skrzydła. Wydaje się to tylko ciągiem cyfr, natomiast dzięki wieloletnim badaniom mamy bardzo dużo danych – mówi Samuel Sosnowski, ornitolog z Fundacji Akcja Bałtycka. - Dowiedzieliśmy się na przykład, że u sikor przez ostatnie 50 lat skrzydła się zaokrągliły i skróciły, przez zmianę klimatu ptaki nie muszą już pokonywać takich dużych odległości jak kiedyś i dokonują po prostu lokalnych przemieszczeń – dodaje ornitolog.

Ornitolodzy pomagają w przyglądaniu się ptakom, fot. Kamil Złoch

Na otwarte pokazy chętnie zaglądają całe rodziny. Za nami już drugie tegoroczne spotkanie, a akcja w Marszewie rozpoczęła się dwa tygodnie temu, 2 grudnia. Na miejscu można też skorzystać z dodatkowych atrakcji.

- Działamy co dwa tygodnie, aż do lutego. To ogólnopolska akcja. Można u nas obserwować ptaki, widzieć je z bliska, zobaczyć pomiary ornitologów. Można też wziąć udział w różnych warsztatach, dzisiaj akurat lepimy specjalne kule do dokarmiania ptaków, ale będziemy robić też stroiki. Na następnych warsztatach możemy zająć się też np. zbijaniem budek dla ptaków. To przede wszystkim budowanie wrażliwości na przyrodę – podkreśla Witold Ciechanowicz z Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo.

Organizatorzy, Nadleśnictwo Gdańsk w partnerstwie z Fundacją Akcja Bałtycka zapraszają do udziału w pokazach obrączkowania zawsze w godzinach od 8:00 do 13:00. Kolejne terminy to 30 grudnia, 13 stycznia, 27 stycznia, 10 lutego i 24 lutego.

Niektóre z terminów mogą ulec zmianie, dlatego warto też śledzić „Akcję Karmnik” na Facebooku. Wyniki z kolejnych odłowów są publikowane w aktualnościach na stronie Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie. Każdorazowo ornitolodzy dokonują pomiarów co najmniej kilkudziesięciu ptaków.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.12.2018 11:44
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.12.2018 12:55
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także