Aktualności

Razem dla środowiska

Podczas Gali

Podczas Gali "Razem chronimy środowisko" w PPNT wręczono liczne nagrody w różnych konkursach i projektach. Fot. Przemysław Kozłowski

W środę, 7 czerwca odbyła się w PPNT Gala finałowa „Razem chronimy środowisko”, podsumowująca działania edukacyjne realizowane przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w roku szkolnym 2022 / 2023. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele około 50 placówek oświatowych z terenu Związku, spółek komunalnych, partnerów i samorządów. Gdynię reprezentował wiceprezydent Michał Guć.


Na podsumowaniu roku edukacji ekologicznej w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym zebrało się pomiędzy 200 a 300 osób, wśród nich ci najmłodsi, którzy przez cały rok zdobywali ekologiczną wiedzę, realizowali zadania, a dziś odbierali nagrody za swoją pracę. Jak mówi Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący zarządu KZG „Dolina Redy i Chylonki” - nagrody cenne i istotne, by dzieciaki lepiej zapamiętały to czego się nauczyły i że trud się opłaca. A także, żeby nagrody przydały się w nadchodzące wakacje – śpiwory, namioty, sprzęt biwakowy… rzeczy idealne, by spędzić czas na łonie natury, którą uczyły się chronić.



- 32 lata istniejemy, w tym 25 lat zajmujemy się również edukacją ekologiczną, przekazywaniem informacji dla naszych mieszkańców ale i aktywizacji młodych ludzi. To już trzy pokolenia młodych ludzi. Co roku około 30 tys. młodych ludzi z przedszkoli i szkół podstawowych, średnich ale też Uniwersytetu III Wieku, ale i studentów szkół wyższych uczestniczy w naszych działaniach. Celem jest to, aby tworzyć u podstaw tę świadomość, że bez dbania o środowisko, o to co nas otacza, nie będzie przyszłości, lub będzie ona niekorzystna, zła, trudna – mówi Tadeusz Wiśniewski.


Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący zarządu KZG „Dolina Redy i Chylonki”, fot. Przemysław Kozłowski
Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący zarządu KZG „Dolina Redy i Chylonki”, fot. Przemysław Kozłowski


Oprócz dzieci i młodzieży w gali wzięli udział przedstawiciele spółek komunalnych Eko Dolina, OPEC i PEWIK Gdynia, WFOŚiGW Gdańsk, Portu Gdynia, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW Gdańsk, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i gmin-członków Związku. Gdyński samorząd reprezentował Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

- W Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym obecni są przedstawiciele wszystkich tych podmiotów, które angażują się w edukację ekologiczną i właśnie to, że tych podmiotów jest tak wiele, że działamy wspólnie w pewnej synergii, powoduje, że możemy dotrzeć do maksymalnie dużej liczby mieszkańców, przede wszystkim młodych, po to by zwiększać ich wrażliwość na wątki związane z ochroną środowiska, z klimatem, z czystym powietrzem, z ograniczaniem emisji CO2, z ograniczaniem zużycia wody. To niezwykle istotne kwestie cywilizacyjne. Ale właśnie takie wspólne działanie przyczynia się do tego, że możemy żyć w czystym, przyjaznym środowisku – mówi Michał Guć.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, fot. Przemysław Kozłowski
Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, fot. Przemysław Kozłowski


Podczas Gali wręczono liczne nagrody w kilku konkursach i kategoriach – przedszkolakom, uczniom, koordynatorom działań ekologicznych, placówkom oświatowym:

  • nagrody w konkursie „Małe dzieci nie chcą śmieci”
  • nagrody w konkursie fotograficznym
  • nagrody w konkursie „Ekspert E.E. czyli w trosce o środowisko”
  • nagrody w konkursie „Mała nakrętka, duży problem”
  • statuetki w projekcie „Lider Lokalnej Ekologii”
  • statuetki „Róża Ekologii”


Laueraetów wszystkich konkursów i projektów można poznać na stronie KZG "Dolina Redy i Chylonki".

Galę uświetniły występy artystyczne i wystawa prac plastycznych i fotograficznych laureatów konkursów.

Część artystyczna Gali. Fot. Przemysław Kozłowski
Część artystyczna Gali. Fot. Przemysław Kozłowski

Eko działania edukacyjne


Uczestniczyły działań edukacyjnych zorganizowanych w roku szkolnym 2022/2023 - dzieci, młodzież i nauczyciele mogli wziąć udział w warsztatach terenowych na obiektach spółek komunalnych Eko Dolina, OPEC i PEWIK GDYNIA oraz w konkursach i projekcie edukacyjnym.

Wspólnie z placówkami oświatowymi zebrano z terenu ośmiu gmin członkowskich Związku prawie 22 tony elektroodpadów, ok. 9 ton baterii oraz około 10,5 tony plastikowych nakrętek.

W ramach konkursu plastycznego nadesłano 273 prace konkursowe wybrane przez nauczycieli-koordynatorów współpracujących z KZG, wykonane przez dzieci nt. ochrony wód w tym sposobów na oszczędzanie wody w domu i ogrodzie oraz 66 fotografii w ramach konkursu fotograficznego pt. „Rady na odpady”.

Ważnym działaniem był projekt edukacyjny Lider Lokalnej Ekologii pod hasłem „Ochrona powietrza w praktyce”, w którym dzieci i uczniowie wraz z lokalnymi społecznościami poznawali zasady ochrony powietrza.

Łącznie we wszystkich realizowanych przez Związek działaniach uczestniczyło około 30 tys. dzieci i młodzieży.

Wystawa prac laureatów konkursów plastycznych i fotograficznych. Fot. Przemysław Kozłowski
Wystawa prac laureatów konkursów plastycznych i fotograficznych. Fot. Przemysław Kozłowski

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.06.2023 18:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.06.2023 12:36
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona