Aktualności

Rekordowy sezon gdyńskich pszczół

W tym sezonie pszczoły-urzędniczki wyprodukowały 211 kg miodu, fot. Wojciech Albecki

W tym sezonie pszczoły-urzędniczki wyprodukowały 211 kg miodu, fot. Wojciech Albecki

Pod koniec lipca było ostatnie z trzech tegorocznych miodobrań. Pszczoły z pasieki na dachu gdyńskiego Urzędu Miasta kończą właśnie pracowity sezon. W tym roku wyprodukowały łącznie 211 kilogramów miodu. To prawie o 30 kg więcej niż w poprzednim sezonie.


Od blisko pięciu lat na dachu Urzędu Miasta Gdyni znajduje się pasieka, która składa się z czterech uli. Prowadzi ją gdyński samorząd, od tego roku we współpracy z firmą OPEC.

W pasiece na dachu urzędu mieszkają cztery pszczele rodziny z rasy Buckfast. W szczycie sezonu znajduje się tam od 50 tysięcy do nawet 100 tysięcy owadów.

W tym roku – z racji tego, że stare matki dożyły już pewnego wieku – do gdyńskich uli trafiły nowe królowe. Młode matki pokazały swoje możliwości, plenność i rozrodczość. Są bardzo pracowite, składają dużo jajeczek, przez co rodziny są silne i bardzo rozbudowane.


– To wyjątkowo udany rok. Od 4 rodzin, które bytują na dachu urzędu, zebraliśmy aż 211 kilogramów miodu. Także widać, że pszczoły w Gdyni czują się dobrze, pracują – jak to pszczółki – i życzymy sobie, by tego typu inicjatywy rozwijały się także w innych miejscach – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.   

Urzędowymi pszczołami i midobraniem zajmuje się Wojciech Albecki – doświadczony pszczelarz i wiceprezes Zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni.
– W ulach utrzymywane są pszczoły rasy Buckfast. To specyficzna rasa, wywodząca się z 3 ras, około z 30 linii pszczół. Rasa bardzo łagodna, miodna i plenna. Dzięki temu zbiory miodów są tutaj dosyć spore – informuje Wojciech Albecki.
Wiosną i latem pszczoły pracują w pocie czoła. Zapylają okoliczne rośliny i produkują miód, a przy okazji dostarczają do uli pyłku kwiatowego.

Ramka z plastrem miodu i pszczołami
Fot. Wojciech Albecki

W tym sezonie odbyły się trzy miodobrania:
  • 2 czerwca88 kg,
  • 1 lipca95 kg,
  • 29 lipca28 kg.

Łącznie pozyskano 211 kg miodu. To prawie 30 kg więcej niż w ubiegłym roku.

Wynik nie odzwierciedla jednak całości miodu wyprodukowanego przez pszczoły. Część pozostawiana jest w ulach i może dalej służyć owadom. Natomiast zebrany przysmak trafia do słoików. Gdynianie otrzymują je przy okazji różnych miejskich inicjatyw czy też jako nagrody w konkursach.

Gdynia w konkursie na miejską pasiekę

Ule na dachu Urzędu Miasta Gdyni
Ule na dachu UMG, fot. Magdalena Śliżewska

W tym miesiącu urzędowe ule zostaną zgłoszone do konkursu „Pszczelarz roku” w kategorii pasieka miejska. Jeśli się zakwalifikują, będzie można oddać na nie głos. Jak i gdzie? O tym już wkrótce poinformujemy na naszej stronie. Bądźcie czujni!

Bądź eko i hoduj pszczoły


Wczesną wiosną 2019 roku Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę, dzięki której mieszkańcy miasta mogą zakładać własne pasieki w ogrodach i na dachach budynków. Miasto zachęca do podejmowania tego działania, a ambasadorkami inicjatywy stały się właśnie pszczoły-urzędniczki.

W myśl przepisów na posesji, która leży w granicach miasta, można trzymać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od innych zabudowań lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu.

Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli w Gdyni dopuszcza się tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego.

Osoby zainteresowane hodowlą pszczół na własnej posesji powinny kontaktować się z Wydziałem Środowiska UM Gdyni, dzwoniąc pod numer telefonu 58 527 33 00 lub wysyłając maila na adres: wydz.srodowiska@gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 04.08.2023 08:49
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.08.2023 15:32
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także