Aktualności

W Gdyni powstanie ogród deszczowy – otwarcie już w czwartek

W Gdyni powstanie ogród deszczowy – otwarcie już w czwartek // wiz. materiały prasowe

W Gdyni powstanie ogród deszczowy – otwarcie już w czwartek // wiz. materiały prasowe

Pozytywnie wpływa na mikroklimat, podnosi jakość życia i poprawia czystość wód – zarówno tych podziemnych, jak i powierzchniowych. Ogród deszczowy ma wiele zalet i jest przyjazny dla środowiska. W środę, 9 maja, taki ogród powstanie przy gdyńskim InfoBoksie. Jednak już dziś zainstalowano jego pierwsze elementy. Oficjalne otwarcie odbędzie się w czwartek, 10 maja.
 
Przy gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) powstanie pokazowy ogród deszczowy. To wynik współpracy Urzędu Miasta Gdyni i edukatorów przyrodniczych z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na zalety takiego ogrodu i jego pozytywny wpływ na środowisko.
 
Gdyński ogród deszczowy będzie zasilany deszczem padającym na dach InfoBoksu. Jak? To bardzo proste. Przy budynku stanie donica ze specjalnymi gatunkami roślin i odpowiednio ułożonymi warstwami ziemi. Woda zgromadzona na dachu jest odprowadzana rynnami. Nie będą one jednak poprowadzone standardowo do odpływu, ale zostaną zamontowane tak, żeby kończyły się nad donicą. Wtedy woda spłynie z dachu wprost do ogrodu deszczowego. Co dzieje się dalej? Woda przechodzi przez warstwy filtracyjne złożone, od góry, z mieszaniny ziemi z piaskiem, czystego piasku i porowatego żwiru, bądź keramzytu. Dzięki temu w strefie korzeniowej roślin powstaje specyficzne środowisko, w którym rozwijają się bakterie tlenowe i beztlenowe. One w największym stopniu przyczyniają się do oczyszczenia wody.


 
Poza finezyjnym wyglądem, gdyński ogród deszczowy będzie się wyróżniał czymś jeszcze. Jego wyjątkowość i umiejscowienie podkreśli mapa Gdyni z 1931 roku, która będzie wyeksponowana na ścianie budynku.
 
Mam nadzieję, że ogród będzie samowystarczalnym bytem zasilanym dzięki siłom natury. I jako przykład konstruktywnego wykorzystania i zagospodarowania deszczówki będzie służył ludziom oraz przyrodzie. Liczę też, że stanie się inspiracją dla innych – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
 
Już dziś zainstalowano pierwsze elementy, które posłużą do stworzenia ogrodu w Gdyni. Obok budynku InfoBoksu stanęła donica, w której zasadzone zostaną rośliny. Jednak sam ogród deszczowy powstanie na oczach mieszkańców. W środę, 9 maja, w InfoBoksie odbędą się specjalne warsztaty jego tworzenia. Właśnie wtedy cała instalacja zostanie zrealizowana. Warsztaty poprowadzi Elżbieta Urbaniak - projektant, ogrodnik, edukator ekologiczny i społecznik. Wezmą w nich udział zainteresowani tematem ogrodnicy, edukatorzy, działkowcy, zarządcy nieruchomości, projektanci, urzędnicy oraz mieszkańcy. Dowiedzą się oni, jak ważna jest woda w przestrzeniach miejskich, jak gospodarować wodą opadową i mądrze wykorzystać ją w miejskim ogrodzie, przy bloku czy altanie oraz jak dobrać odpowiednie rośliny. Zapisy na warsztaty są zakończone.

fot. Dorota Marszałek-Jalowska
 
Uroczyste otwarcie ogrodu deszczowego odbędzie się w czwartek, 10 maja, o godz. 12.00. Tego samego dnia wszyscy, którzy będą chcieli dowiedzieć się więcej o tworzeniu takiego ogrodu, mogą wziąć udział  w prelekcji „Krople natury w mieście - gdyński ogród deszczowy”. Spotkanie organizuje Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Wykład poprowadzi Elżbieta Urbaniak. Prelekcja rozpocznie się o godz. 16.00 w Gdynia InfoBox. Uczestnicy dowiedzą się,  jak mądrze gospodarować wodą opadową w przestrzeniach miejskich, jak ją konstruktywnie wykorzystać w ogrodzie „na miarę miasta”, bloku, domu czy altany oraz jak dobrać odpowiednie rośliny, by wspomagały oczyszczanie nadmiaru wody.

fot. materiały praoswe

Wydarzenie to zostało włączone do europejskiej akcji #EuGreenWeek jako element ekologicznego kierunku myślenia o przestrzeni miejskiej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.05.2018 16:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.05.2018 10:39
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona