Aktualności

Wróćmy do korzeni!

"Gdyńskie korzenie" to lokalna inicjatywa, stworzona przez mieszkanki Chwarzna-Wiczlina. // fot. Weronika Rozbicka

Na granicy lasu, przy jednej z najbardziej popularnych tras spacerowych w dzielnicach zachodnich, powstała ciekawa przestrzeń, która umożliwi spędzenie czasu w sąsiedzkiej atmosferze. Tu odpoczniesz na łonie natury, z dala od zgiełku codzienności. Tu spędzisz miło czas z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Poznasz inspirujących ludzi, weźmiesz udział w ciekawych warsztatach, ogrzejesz się przy ognisku. „Gdyńskie korzenie” czekają!




Projekt „Gdyńskie korzenie” powstał z potrzeby… powrotu do korzeni. Tworzą go dwie przyjaciółki – Natalia Gromadzka i Monika Treppa. Obie mieszkają na Chwarznie-Wiczlinie. To tu spędzają czas, ich dzieci chodzą tu do szkoły. To tu żyją. Natalię i Monikę połączyła chęć stworzenia miejsca dla dzieci, mieszkańców i ich samych. Mają marzenia, pasję i mnóstwo energii do działania.


– Chcemy stworzyć przestrzeń dla mieszkańców, by można było korzystać z tego pięknego miejsca i spędzać czas na łonie natury – zapalić ognisko, zjeść coś dobrego, posiedzieć, dowiedzieć się czegoś o naturze – mówi Natalia Gromadzka, współzałożycielka „Gdyńskich korzeni”. – Będziemy starać się wychodzić naprzeciw różnych oczekiwaniom. W planach mamy nie tylko zajęcia dla dzieci, ale też koncerty dla rodziców.


„Gdyńskie korzenie” powstały przy obszarze, który został całkowicie odmieniony. Dzięki wielomilionowej inwestycji w budowę Potoku Wiczlińskiego – jednej z najważniejszych realizacji, która jest związana z zabezpieczeniem przed wodami roztopowymi i opadowymi – udało się stworzyć bardzo popularny szlak spacerowy. Można nim dojść od centrum Chwarzna-Wiczlina do rejonu Obwodnicy Trójmiasta, a następnie do innych dzielnic. Trasa cieszy się popularnością wśród rodzin z małymi dziećmi, a także osób aktywnie spędzających czas na rowerze. Lokalizacja „Gdyńskich korzeni” jest wręcz centralna dla całego traktu, a dodatkowo znajduje się blisko terenu rekreacyjnego. To także część osiedla Sokółka Zielenisz.

– Można powiedzieć, że to mieszkańcy sami wskazali potrzebę powstania takiego miejsca – już od ostatniego sezonu zimowego, gdy trasa wzdłuż Potoku Wiczlińskiego była pełna dzieci i rodziców z sankami, a następnie podczas wiosennych spacerów, padały pytania o możliwość odpoczynku niemal w połowie trasy. Oczekiwania zostały przekroczone – to niezwykle wkomponowane miejsce z możliwością spotkania przy ognisku, w bliskości natury. Jestem przekonany, że od pierwszych dni miejsce będzie pełne uśmiechniętych mieszkańców Gdyni – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Bliskość natury



Dla twórczyń „Gdyńskich korzeni” bardzo istotny jest kontakt z naturą. Dlatego elementy tworzące to miejsce stworzone zostały z naturalnych materiałów – zabawki dla dzieci, stoły, ławki, skrzynki na nasadzenia, doniczki, kompostownik. Nie zabrakło również materiałów pochodzących z recyklingu – na przykład stare deski wykorzystano do stworzenia drogowskazów. Dzięki temu cała przestrzeń staje się integralną częścią otaczającego ją krajobrazu.

Drogowskazy wykonane z desek z recyklingu. // fot. Weronika Rozbicka
Drogowskazy wykonane z desek z recyklingu. // fot. Weronika Rozbicka

Najmłodsi znajdą tu wiele atrakcji. Jest piaskownica, minikuchnia, gra memory. Oczywiście wykonane z naturalnych materiałów lub rzeczy z odzysku. Chodzi o to, by zachęcić dzieci do kreatywnych zabaw, by same odkrywały dobra natury, tworzyły i puściły wodze swojej fantazji. Pod drzewami, które w upalne dni dają cień, a w deszczowe chronią przed deszczem, zawisną hamaki. Powstanie także ul, gdzie będzie można obserwować i podglądać ciężką pracę, jaką wykonują pszczoły. Na terenie „Gdyńskich korzeni” znajduje się także kontener, w którym powstanie strefa małej gastronomi. Odwiedzający będą mogli kupić tu coś do picia i zjedzenia. Jest także miejsce przeznaczone na ognisko.

Zabawki dla dzieci z naturalnych materiałów. // fot. Weronika Rozbicka
Zabawki dla dzieci z naturalnych materiałów. // fot. Weronika Rozbicka

Zapuść korzenie


Plany są wielkie, oczekiwania również. Natalia i Monika chcą, by przestrzeń tętniła życiem i by współtworzyli ją mieszkańcy dzielnicy Chwarzno-Wiczlino i okolic. W planach jest organizacja gier terenowych i warsztaty dla szkół i przedszkoli. „Gdyńskie korzenie” mają działać cały rok, a zajęcia będą dostosowywane do warunków pogodowych. Wiosną i latem mieszkańcy będą mogli liczyć na aktywności związane z ogrodnictwem, koncerty pod chmurką czy też odpoczynek na hamaku. Jesienią i zimą warto będzie tu zajrzeć, by ogrzać się przy ognisku i zjeść coś ciepłego.

– Jesteśmy otwarte na współpracę. Jeśli ktoś widzi siebie w tej przestrzeni i chce zrobić coś ciekawego, to jak najbardziej zapraszamy do kontaktu. Każdy pomysł na integrację i chęć bycia z ludźmi jest mile widziany – dodaje Natalia Gromadzka.

W sobotę, 14 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie integracyjne przy ognisku. Natalia i Monika zapraszają wszystkich do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, zapoznania się i podzielenia przemyśleniami. Oficjalne otwarcie zaplanowano w późniejszym terminie, o czym organizatorki będą informować na swoich kanałach w mediach społecznościowych: Facebook i Instagram.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.08.2021 14:27
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.08.2021 09:11
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona