Co nowego

Działkowcy będą mogli sięgnąć po dotacje

ROD-osy, czyli miejsce wypoczynku wielu gdynian. Wśród zieleni, natury, czasami także własnych upraw warzyw czy małych sadów owocowych, fot. Paweł Kukla / archiwalne

ROD-osy, czyli miejsce wypoczynku wielu gdynian. Wśród zieleni, natury, czasami także własnych upraw warzyw czy małych sadów owocowych, fot. Paweł Kukla / archiwalne

Działki ogrodnicze, czyli popularne „ROD-osy”, będą mogły rozwijać się z pomocą miejskich środków. Rada Miasta Gdyni przyjęła już uchwałę, która daje zielone światło dla udzielania zapowiadanych wcześniej przez prezydenta Gdyni dotacji. Pieniądze będą mogły zostać wykorzystane np. na budowę czy modernizację infrastruktury ogrodowej. Aplikować będą mogły stowarzyszenia prowadzące Rodzinne Ogrody Działkowe.


Zielone oazy w miastach i miejsce wytchnienia dla wielu mieszkańców, którzy lubią przebywać wśród roślin czy hodować własne warzywa – to właśnie ogródki działkowe, które potocznie nazywamy wspomnianymi „ROD-osami”. W Gdyni znajdziemy je w kilku różnych dzielnicach, w tym m.in. na Oksywiu, w Babich Dołach, Redłowie, Małym Kacku czy na Chwarznie-Wiczlinie. Jest ich łącznie ponad 20, a największy z nich to ogromna społeczność sięgająca ponad 1000 działek.

Na co dzień korzystają z nich setki gdynian – rodzin z dziećmi czy emerytów, dla których zadbany, zielony ogród to prawdziwa pasja, pięlęgnowana niekiedy przez dziesiątki lat i dająca dostęp do ekologicznej żywności. Już od kilku lat ogródki działkowe przeżywają w Polsce swoją „drugą młodość”. Pandemia i kilka innych czynników sprawiło, że coraz więcej mieszkańców miast jest zainteresowanych własnym kawałkiem zielonej przestrzeni o rzut beretem od gęstej zabudowy.

Działki ROD w Gdyni, widoczny domek, zieleń, trawniki, ogrodzenia, słoneczny dzień
Rodzinne Ogrody Działkowe w Gdyni, fot. Paweł Kukla / archiwalne

Na drobne inwestycje dla działkowców


Teraz ogrody działkowe na terenie Gdyni będą mogły rozwijać się z pomocą miejskich dotacji. Takie wsparcie jeszcze w sierpniu tego roku zapowiadał podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych ROD prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Gdyni radni poparli inicjatywę swoimi głosami i dali zielone światło dla wprowadzenia takiego narzędzia.

- Od lat dokładamy wielu starań, aby współpraca pomiędzy Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi, a gdyńskim samorządem układała się harmonijnie. (...) Nowy projekt wsparcia jest odpowiedzią na szereg głosów przedstawicieli, a to co szczególnie cieszy to jego ciepłe przyjęcie – mówił podczas sierpniowego spotkania prezydent Wojciech Szczurek.

- Do tej pory niezwykle trudne od strony formalnej było nawet proste wsparcie ogrodu działkowego, który chciałby na przykład naprawić płot. Często ogrody działkowe nie miały możliwości w swoich zasobach finansowych, aby podjąć takie działania. (…) Zależało nam na prostocie i klarownych zasadach formalnych. Do końca listopada będzie można zgłaszać swoje projekty – mówił podczas prezentacji uchwały na sesji Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.



Prosta procedura, jasne korzyści


Pieniądze z miejskiego budżetu dzięki temu już wkrótce, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, będą mogły pokryć znaczną część wydatków na np. modernizację ogrodowej infrastruktury czy budowę jej nowych elementów. Ważne jest to, aby zmiany poprawiały dostęp do działek dla ich użytkowników. Jeśli ten warunek będzie spełniony, stowarzyszenia prowadzące Rodzinne Ogrody Działkowe raz na dwa lata będą mogły liczyć na dotację sięgającą nawet do 80 procent kosztów swoich wydatków – maksymalnie 8 tysięcy złotych.

Procedura zakłada złożenie wniosku przez stowarzyszenia wraz z kompletem niezbędnych dokumentów, później ich ocenę pod kątem formalnym i merytorycznym, a jeżeli ten proces zakończy się pomyślnie – przyznanie dotacji. Sposób jej wykorzystania i rozliczenia będzie ścisle określony w umowie, którą stowarzyszenia będą zawierać z miastem Gdynia.

Z pełną treścią uchwały Rady Miasta Gdyni, która zawiera m.in. szczegółowy opis trybu postępowania można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej.


Zielone oazy miast


Co możemy zyskać dzięki wspieraniu gdyńskich ROD-ów? Zieloną przestrzeń, która będzie bardziej dostępna dla wszystkich jej użytkowników – niezależnie od tego, czy mowa np. o nowych alejkach, ogrodzeniach, małej retencji czy oświetleniu. Przypomnijmy, że najważniejsza rola ogrodów działkowych w mieście to zaspokajanie socjalnych, wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb mieszkańców. Działki od lat odgrywają ważną rolę w promowaniu ochrony środowiska i przyrody. Dla mieszkańców mocno zurbanizowanych terenów to szansa do dodatkowej aktywności i działań na rzecz zdrowego stylu życia.

Historia pierwszych ogrodów działkowych w Polsce sięga jeszcze końcówki XIX wieku. To, w jaki sposób funkcjonują tego typu przestrzenie na terenie całego kraju reguluje osobny akt prawny - ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują także w innych państwach, chociażby w Niemczech czy Czechach.

  • ikonaOpublikowano: 28.09.2023 12:33
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.09.2023 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze