Co nowego

Godziny dla seniorów od czwartku

fot. pexels.com

fot. pexels.com

Od czwartku, 15 października, wracają godziny dla seniorów, o czym poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej. Sklepy spożywcze, apteki i drogerie w godzinach 10:00 – 12:00 dostępne będą tylko dla osób powyżej 60. roku życia. Zwiększa się również rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.


Od soboty, 10 października, cała Polska objęta jest żółtą strefą COVID-19. Do zasad w niej obowiązujących należy m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach publicznych, czy limit 75 osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych i rodzinnych.

Uzupełnieniem dla tych obostrzeń mają być kolejne rozwiązania, które w weekend – po posiedzeniu Rządowego Zespółu Zarządzania Kryzysowego – przedstawili: premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Godziny dla seniorów

Już od najbliższego czwartku, 15 października, pomiędzy godziną 10:00 a 12:00 sklepy spożywcze, apteki i drogerie dostępne będą wyłącznie dla osób powyżej 60. roku życia. To powrót do funkcjonujących wiosną tzw. godzin dla seniorów. Wprowadzenie ich podyktowane jest troską o osoby starsze, które znajdują się w grupie ryzyka.

Również z tego powodu zaostrzone zostaną zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej. Ponadto osobom powyżej 70. roku życia zaleca się ograniczenie wychodzenia z domu do niezbędnego minimum.

materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów


Nowa rola lekarzy POZ

W ostatnich dniach rząd przedstawił również strategię walki z pandemią na terenie kraju. Zwiększona została rola lekarzy POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej. Wedle nowych zasad mogą oni kierować pacjenta na izolację domową lub do izolatorium. Z kolei aby wydać skierowanie na pobranie i zbadanie wymazu nie muszą być spełnione 4 kryteria chorobowe. Przypomnijmy, że są to: gorączka, kaszel, duszności, utrata smaku lub węchu.

Ponadto, minister zdrowia powołał 16 szpitali koordynacyjnych, po jednym w każdym województwie. Znajdą się w nich dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. W województwie pomorskim jest to 7 Szpital Marynarki Wojennej przy ul. Polanki 117 w Gdańsku


O szczegółach zmian można przeczytać na stronie internetowej rządu.

Aktualną liczbę zachorowań (z podziałem na województwa) przedstawia rządowa mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2).

O zmianach związanych z epidemią koronawirusa w Gdyni będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miasta oraz kanałów w mediach społecznościowych.

  • ikonaOpublikowano: 12.10.2020 11:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.10.2020 13:11
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze