Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Radek Rak – kategoria proza

Radek Rak jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii proza // fot. M. Starzyński / materiały prasowe

Radek Rak jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii proza // fot. M. Starzyński / materiały prasowe

Finał tegorocznej 15. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA coraz bliżej. Wyróżnienia zostaną przyznane w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. Od dwóch tygodni prezentujemy sylwetki autorów nominowanych do nagrody. Dzisiaj Radek Rak, który zamyka listę finalistów w kategorii proza.

Przedstawiliśmy już sylwetki czwórki prozaików: Barbary Klickiej, Doroty Kotas, Katarzyny Michalczak i Wojciecha Nowickiego. Grono nominowanych w tej kategorii zamyka Radek Rak. Jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” została doceniona przez kapitułę Nagrody Literackiej GDYNIA za: „brawurowy szwunk językowy”. Autor opowiada w niej historię o podłości i wielkości, które mogą kryć się w każdym człowieku, historię o Galicji i Polsce, a także o ludziach, których niesymetryczne życiorysy składają się na misterny, nieoczywisty galicyjski fresk.

O autorze

Radek Rak // fot. M. Starzyński

Radek Rak - pisarz i lekarz weterynarii praktykujący w swoim zawodzie. Zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith”. Jego kolejna powieść „Puste niebo” była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i otrzymała Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. „Baśnią o wężowym sercu” potwierdza oryginalny talent i wysoki poziom warsztatu literackiego. Znany jest z projektu „Legendy polskie” realizowanego przez Powergraph i Allegro. Afirmuje życie, ukochaną żonę i góry.



O książce

Okładka książki "Baśń o wężowym sercu" // fot. materiały prasowe

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to książka napisana wysmakowanym językiem, pełna rozbuchanego erotyzmu, emocji, ironii i humoru. Powieść o Polsce i Polakach nakarmiona mrokiem ludzkich serc. Nie jest powieścią historyczną, choć napisano ją z ogromnym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych. Zawieszona między historią a mitem, opowieść o Szeli nie jest także swobodnym zmyśleniem, choć wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – zarówno tych prawdziwych, jak i tych stworzonych przez Radka Raka. To historia o tym, gdzie szukać własnego miejsca w życiu i brawurowa próba stworzenia na nowo mitologii Galicji.

W powieści jak w kalejdoskopie śledzimy barwne losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę węży i świat okrutnych baśni, żeby na końcu zamieszkać w jaśniepańskim dworze i poczuć grozę rabacji 1846 roku.

Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii proza odbędzie się 26 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W czwartek, 20 sierpnia, rozpoczniemy prezentację nominowanych w kategorii przekład na język polski.

ikona

Zobacz także

Najnowsze