Co nowego

O modernizmie w architekturze w prestiżowym gronie

Gdynia jest centrum dyskusji naukowców z Polski i z Europy na temat architektury modernistycznej w XX wieku. Międzynarodowa konferencja bedzie miała miejsce w PPNT Gdynia.

Gdynia jest centrum dyskusji naukowców z Polski i z Europy na temat architektury modernistycznej w XX wieku. Międzynarodowa konferencja bedzie miała miejsce w PPNT Gdynia.

Gdynia jest już tradycyjnym miejscem debaty architektów, historyków sztuki i urbanistów, dotyczącej dziedzictwa, ochrony i recepcji modernizmu w Gdyni, Europie i na świecie. Tym razem konferencja „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX wieku – zachowanie jej autentyzmu i integralności” odbędzie się w dniach 3-5.10.2019 r. W programie znalazły się 33 wystąpienia - w tym 14 uczonych z dziesięciu krajów europejskich i 19 badaczy z wszystkich ważniejszych ośrodków naukowych Polski. Organizatorami konferencji są Miasto Gdynia i Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.
 
Gdyńska konferencja to obecnie najważniejsze w Polsce, cykliczne wydarzenie o tej problematyce. Naukowcy, przy udziale publiczności, dyskutują przez dwa dni, z kolei ostatni dzień konferencji, sobota, to czas poświęcony zwiedzaniu najlepszych przykładów gdyńskiego modernizmu w terenie. Tradycyjnie już, miejscem tej architektonicznej debaty jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.


 
- To wydarzenie ma już swoją renomę i bardzo nas to cieszy. Staramy się, by ta konferencja miała wysoki walor naukowy i tak rzeczywiście jest. Współpracujemy od wielu lat z Wydziałem Architektury naszej Politechniki i doczekaliśmy się wypróbowanego grona stałych uczestników, którzy są czołowymi badaczami tej problematyki. Dzięki temu cyklowi jesteśmy na bieżąco ze stanem badań nad modernizmem.  Dorobiliśmy się także sporej gromadki wspaniałych słuchaczy, nie wywodzących się spośród profesjonalistów. Rzekłbym, że jest to grono zaawansowanych amatorów, interesujących się architekturą modernistyczną oraz wszystkim, co gdyńskie. To, co odróżnia nasze wydarzenie od wielu innych konferencji naukowych, to właśnie jego szeroka dostępność w żadnym stopniu nie obniżająca jej poziomu  naukowego – mówi Marek Stępa, naczelnik wydziału ochrony dziedzictwa w gdyńskim UM.
 
W pierwszym dniu konferencji, w czwartek 3.10, od godz. 16.30, zaplanowano tzw. „blok gdyński”. Tę tematykę zaprezentuje pięciu prelegentów, a wystąpienia będą dotyczyły idei urbanistycznej Juliana Rummla i jej wpływu na plany Gdyni, zespołu mieszkaniowego ZUS przy ul. Partyzantów, architektury Redłowa i wreszcie gdyńskiej strategii formowania wspólnoty dziedzictwa.
 
Udział w konferencji jest bezpłatny. Kto już się zapisał, zagwarantował sobie komplet materiałów konferencyjnych, ale przyjść można nawet w ostatniej chwili i nie ma konieczności rejestracji. Obrady odbywać się będą w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.
 
Pełny program wydarzenia
 
Konferencję swoim patronatem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polski Komitet Narodowy ICOMOS, DOCOMOMO International.

  • ikonaOpublikowano: 24.09.2019 07:30
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.09.2019 11:21
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Zobacz także

Najnowsze