Co nowego

Piątek na FPFF. Młoda Gala i spotkania

Każdy dzień na 45. FPFF to kolejne spotkania z twórcami konkursowych filmów, fot. Anna Rezulak / mat. prasowe FPFF

Każdy dzień na 45. FPFF to kolejne spotkania z twórcami konkursowych filmów, fot. Anna Rezulak / mat. prasowe FPFF

Rozpoczął się już przedostatni dzień Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nadchodzi czas na pierwsze rozstrzygnięcia i podsumowania – w piątkowy wieczór Młoda Gala, podczas której poznamy część laureatów. Na publiczność czekają też kolejne spotkania z twórcami.


Bliżej niż dalej – piątek to czwarty i już przedostatni dzień tegorocznego, wirtualnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. 45. edycja święta polskiego kina zmierza ku końcowi. Wielkimi krokami nadchodzą najważniejsze dla twórców momenty każdego festiwalu – werdykty jury.

Czwartek, czyli „Amatorzy” z Gdyni


Akredytowani przedstawiciele mediów i branży filmowej, którzy mają możliwość obejrzenia części z festiwalowych pozycji, w czwartek przyjrzeli się kolejnym tytułom. Dla gdynian zdecydowanie najciekawszym z nich jest film „Amatorzy”. Dzieło Iwony Siekierzyńskiej, w którym w głównych rolach można zobaczyć m.in. Wojciecha Solarza i Romę Gąsiorowską, to poruszająca opowieść inspirowana losami istniejącego teatru „Biuro Rzeczy Osobistych” z Gdyni, w którym występują aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną. Fabuła toczy się w plenerach Gdyni, Sopotu czy Gdańska, a postaci są inspirowane prawdziwymi bohaterami.

Tym bardziej warta uwagi jest rozmowa z twórcami filmu, którą po czwartkowej transmisji można oglądać na festiwalowym kanale YouTube (dostępna poniżej).



Spośród filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego akredytowani uczestnicy FPFF obejrzeli też po raz pierwszy „Jak najdalej stąd” - drugi pełnometrażowy film Piotra Domalewskiego, zwycięzcy festiwalu z 2017 roku. W odróżnieniu do nagradzanej „Cichej nocy”, tym razem Domalewski nakręcił komediodramat z Zofią Stafiej, Kingą Preis i Arkadiuszem Jakubikiem w głównych rolach. Film jeszcze przed festiwalem w Gdyni można było zobaczyć w kinach, podobnie jak „25 lat niewinności” - głośną produkcję w reżyserii Jana Holoubka poświęconą prawdziwej historii niesłusznie skazanego Tomasza Komendy. Dostępny jest zapis czwartkowego spotkania z ekipą odpowiedzialną za tę produkcję (w czwartek fim obejrzeli też akredytowani), a do rozmowy oprócz Jana Holoubka zaproszono m.in. odtwórcę głównej roli, Piotra Trojana.



W czwartek do listy dostępnych dla wszystkich materiałów dołączyły też spotkania z autorami filmów z Konkursu Filmów Krótkometrażowych i Konkursu Filmów Mikrobudżetowych, m.in. „Kattowitz”, „Uległości”, „Problemu”, „Hern” czy „Ondyny”.

Zakończyło się też festiwalowe „Piekiełko” - za nami trzeci i ostatni z koncertów, które w tej szczególnej edycji zastępują muzyczne emocje. Tym razem to pół godziny muzyki w wykonaniu trio Mikołaj Trzaska / Olo Walicki / Macio Moretti. Trzech reprezentantów polskiej sceny improwizowanej, którzy spotykali się w różnych składach (m.in. Shofar i łoskot) zagrało kompozycje własne i muzykę filmową, która pojawia się w filmach Wojciecha Smarzowskiego.



Emocje na gali


Tym, którzy łakną festiwalowego klimatu i poszukują go w internetowych transmisjach, polecamy śledzenie Młodej Gali. Już dzisiejszego wieczoru poznamy laureatów Konkursu Filmów Krótkometrażowych, wyróżnień w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych oraz nagród pozaregulaminowych w Konkursie Głównym. To także muzyczna podróż do ciekawych zakątków Gdyni, oczywiście wirtualna, w którą widzów zabierze L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski. Gala rozpoczyna się o godzinie 20:00.

Co jeszcze w przedostatni festiwalowy dzień? Jeszcze przed południem o „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” opowiedzieli członkowie ekipy i aktorzy, a o tym, na jakie filmy na swój temat nie chcą chodzić do kina młodzi widzowie i młode widzki, opowiedzą uczniowie liceów i szkół podstawowych. To debata poświęcona aktualnej sytuacji polskiego kina dla dzieci i młodzieży, która zostanie wyemitowana o godzinie 15:00. Zbliżeń na kino młodzieżowe będzie zresztą w piątek nieco więcej: to także dyskusja o koprodukcjach z Chinami, produkcjach z pogranicza art-house’u i komercji oraz wykład mistrzowski Philipa Lazebnika.

Kolejny film z Konkursu Głównego, choć tym razem taki, którego nie mogą oglądać nawet akredytowani, będzie tematem spotkania o godzinie 18:00. To „Żużel”, czyli opowieść o uczuciowych rozterkach i sportowej pasji młodego żużlowca, którą wyreżyserowała Dorota Kędzierzawska. W głównych rolach Tomasz Ziętek i Jagoda Porębska. Wcześniej (o godzinie 14:30) będzie też okazja wysłuchać twórców filmu „Zieja”, który także walczy o Złote Lwy, a późnym wieczorem (o 21:00) – dyskusja z ekipą odpowiedzialną za „Sweat”.

Już w sobotę poznamy natomiast najważniejsze werdykty festiwalowego jury – czeka nas gala wieńcząca 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Więcej informacji i odnośniki do transmisji na facebookowym fanpage’u FPFF oraz na kanale YouTube festiwalu.

  • ikonaOpublikowano: 11.12.2020 12:40
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.12.2020 08:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze