Dofinansowanie inwestycji ekologicznych

Dotacje na modernizację źródeł energii

Modernizacja źródeł ogrzewania

Modernizacja źródeł ogrzewania

Od 1999 r. Gdynia przekazuje swoim mieszkańcom wsparcie finansowe na zmianę sposobu ogrzewania. Od tego czasu środki finansowe na budowę niskoemisyjnych źródeł energii cieszą się wśród mieszkańców niesłabnącym zainteresowaniem.

W końcu 2015 r. Gmina Miasta Gdyni przyjęła nową uchwałę regulującą sposób udzielania mieszkańcom dotacji na wymianę źródeł energii na niskoemisyjne oraz budowę odnawialnych źródeł energii. Tradycyjnie dofinansowane mogą zostać inwestycje polegające na likwidacji pieców i kotłów na paliwo stałe i zamianie ich na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe lub olejowe. Nowością jest możliwość udzielenia dotacji na inwestycje z zakresu polepszenia efektywności energetycznej źródeł energii ciepłej wody użytkowej na bardziej efektywne pod względem energetycznym.

Program jest bardzo elastyczny, nie jest wymagane zgłoszenie się przed realizacją do programu, ale można to zrobić już po realizacji inwestycji. Daje to możliwość objęcia programem praktycznie wszystkich tych mieszkańców, którzy dokonali już wymiany w ostatnim czasie i potrafią to udokumentować zgodnie z wymaganiami programu.

Wysokość pojedynczej dotacji jest uzależniona od rodzaju zlikwidowanego źródła ogrzewania i nowopowstałego w jego miejsce oraz powierzchni mieszkalnej nieruchomości, której dotyczy inwestycja. Przykładowo mieszkaniec budynku jednorodzinnego o powierzchni 100m2 przy rezygnacji z paliwa stałego i podłączeniu się do miejskiej sieci  ciepłowniczej może uzyskać dofinansowanie w wysokości 3000 zł lub 1800 zł gdy zdecyduje się na ogrzewanie domu gazem.

Na stronie www.cieplolubni.com.pl znajduje się bardzo przydatny kalkulator dotacji, za pomocą którego można obliczyć przysługującą dotację.

Dodatkowe informacje i dokumenty do pobrania, w tym wzór wniosku oraz opis załączników, znajdują się tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 05.01.2018 13:06
  • ikona

    Autor: Sylwia Grabowska (s.grabowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.03.2019 14:35
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona