Gdynia Innowacyjna

Gdynianie produkują systemy ochrony przed dronami

Advanced Protection Systems SA z Gdyni tworzy innowacyjne systemy antydronowe SKYctrl . Fot. APS SA

Advanced Protection Systems SA z Gdyni tworzy innowacyjne systemy antydronowe SKYctrl . Fot. APS SA

Drony stały się jednym z symboli wojny w Ukrainie. To one precyzyjnie niszczą drogi sprzęt wojskowy, cele militarne i cywilne, a także dziesiątkują armię po obu stronach konfliktu. Tym ważniejsza staje się ochrona przed tymi latającymi urządzeniami, która zabezpieczy nie tylko niebo i ważne obiekty, ale i ocali ludzkie życie. Tym właśnie zajmuje się gdyńska firma Advanced Protection Systems SA.


Gdynianie tworzą innowacyjne systemy antydronowe SKYctrl, oparte na autorskich radarach FIELDctrl 3D MIMO. Nie tylko wykrywają i klasyfikują, ale również śledzą, a co najważniejsze - neutralizują drony. Dzięki użyciu m.in. sztucznej inteligencji, system antydronowy klasyfikuje i rozpoznaje te urządzenia latające, odróżniając je choćby od ptaków. Advanced Protection Systems SA to zarówno producent, jak i właściciel technologii, używanej już na całym świecie w celu ochrony kluczowych lokalizacji militarnych i cywilnych. 

Advanced Protection Systems SA z Gdyni tworzy innowacyjne systemy antydronowe SKYctrl. Fot. APS SA

Kto korzysta z systemów antydronowych? Zarówno służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, typu lotniska czy rafinerie, ale i instytucje zajmujące się wykrywaniem m.in. działań przemytniczych czy ochroną imprez masowych. Z rozwiązania gdyńskiej firmy korzystają również Siły Zbrojne Ukrainy, korzystające z systemu SKYctrl i potwierdzające jego skuteczność. 

– W APS wierzymy, że wyzwania związane z konfliktem zbrojnym i kryzysami poniżej progu wojny nakładają się na siebie. Kraje wschodniej flanki NATO, szczególnie narażone na rosyjską agresję, potrzebują rozwiązań, które będą interoperacyjne i pozwolą płynnie współpracować siłom zbrojnym oraz innym służbom mundurowym. System antydronowy SKYctrl może pełnić rolę kluczowego elementu obrony państwa w czasie wojny, jak i element ochrony państwa w czasie pokoju – podkreślają przedstawiciele Advanced Protection Systems SA, cytowani przez portal investmap.pl.
 

Opr. na podstawie investmap.pl
 
 

  • ikonaOpublikowano: 08.05.2024 06:30
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.05.2024 16:56
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także