Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Mobilna

„Orłowski meleks” - wakacyjny hit zakończył sezon

Meleksem można podjechać aż pod samą plażę i molo w Orłowie // fot. Paweł Kukla

Meleksem można podjechać aż pod samą plażę i molo w Orłowie // fot. Paweł Kukla

Wraz z końcem wakacji funkcjonowanie zakończyły linie sezonowe ZKM Gdynia. Wśród nich jest również „Orłowski meleks”. Linia ta jest obsługiwana przez niewielkie pojazdy elektryczne i łączy molo w Orłowie z głównymi ciągami komunikacyjnymi w dzielnicy. W wakacje cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, co potwierdza, że była wakacyjnym hitem.

Zakończył się intensywny, wakacyjny sezon linii „Orłowski meleks”, za której organizację odpowiada ZKM Gdynia. Meleksy poruszały się po malowniczych uliczkach Orłowa przez cały czas trwania wakacji szkolnych, tj. od 25 czerwca do 31 sierpnia.

- Za nami drugi sezon funkcjonowania linii „Orłowski meleks”. Te wakacje potwierdziły nasze przypuszczenia o tym, że meleksy mogą być w Orłowie alternatywą dla samochodów osobowych. Alternatywą wygodną, tanią, ale przede wszystkim przyjazną środowisku. Na przestrzeni lata z meleksów korzystali nie tylko turyści, ale także mieszkańcy – seniorzy czy rodziny z dziećmi. To bez wątpienia jeden z wakacyjnych hitów w Gdyni. Sukces linii sprawia, że z meleksami w Orłowie chcemy się zobaczyć także w przyszłe wakacje – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Meleksem można podjechać aż pod samą plażę i molo w Orłowie // fot. Paweł Kukla

Linia „Orłowski meleks” łączy najpopularniejsze miejsca w Orłowie, jakimi są tamtejsze molo, plaża i znajdujący się w nieopodal klif, z głównymi ciągami komunikacyjnymi w dzielnicy – przystankami autobusowymi i trolejbusowymi przy al. Zwycięstwa oraz stacją SKM Gdynia Orłowo. Jeden z przystanków linii usytuowano również przy wejściu do Galerii Klif.

Linia obsługiwana jest ona przez 2 pojazdy elektryczne, z których każdy może zabrać na pokład maksymalnie 13 osób. Meleksy jeździły na trasie: od molo w Orłowie, ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską aż do molo. Po drodze zatrzymywały się na przystankach:

 • Orłowo – Molo (początkowy),
 • Zwycięstwa – Orłowska,
 • Centrum Handlowe - „Klif”,
 • Świerkowa – Przebendowskich (SKM),
 • Świerkowa – Przebendowskich (SKM/Polregio),
 • Orłowska – Roszczynialskiego,
 • Orłowo – Molo (końcowy).

W wakacje, gdy ruch wokół plaż i popularnych letnich miejsc jest zdecydowanie większy, warto zostawić samochód pod domem czy – w przypadku turystów – pod hotelem. Do Orłowa można łatwo dostać się z wielu miejsc Gdyni za pomocą autobusów i trolejbusów ZKM Gdynia, a także koleją – pociągami SKM lub Polregio. Przystanki jednego bądź drugiego środka transportu publicznego znajdują się w bliskim sąsiedztwie przystanków linii meleksowej. Wystarczy chwila by przesiąść się do meleksa i udać się w krótką podróż nad samo morze. Warto wspomnieć, że linia „Orłowski meleks” od początku swojego istnienia jest całkowicie bezpłatna dla wszystkich pasażerów.

Meleksem można podjechać aż pod samą plażę i molo w Orłowie // fot. Paweł Kukla

Meleksy na ulice Orłowa po raz pierwszy wyjechały w wakacje 2021 roku. Urokliwe i kameralne uliczki tej dzielnicy nie byłyby w stanie zmieścić pojazdów komunikacji miejskiej o standardowych rozmiarach. Nie było więc możliwości, by kursowały tam autobusy czy też trolejbus. Remedium okazały się właśnie wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli tzw. meleksy.

Aby usługa przewozów meleksowych był możliwa, należało podjąć odpowiednią uchwałę. Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa przewozy wolnobieżnymi pojazdami elektrycznymi nie mogą być organizowane w formie regularnego przewozu osób, a jedynie w formie przewozów nieregularnych, pozarozkładowych. Organizacji takich przewozów dotychczas nie przewidywał statut ZKM Gdynia. Ten stan rzeczy zmieniła uchwała, którą w maju ubiegłego roku podjęli gdyńscy radni. Od tej pory jednostka ma możliwość prowadzić przejazdy w takiej formule, czego efektem jest linia „Orłowski meleks”.

 • ikonaOpublikowano: 02.09.2022 10:00
 • ikona

  Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 02.09.2022 16:14
 • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także