Ogrody deszczowe

Gdyński ogród deszczowy - InfoBox

Gdyński ogród deszczowy przy InfoBox

Gdyński ogród deszczowy przy InfoBox

Przy nowoczesnej i szklanej bryle InfoBoxu powstał wyjątkowy ogród deszczowy. Historia jego powstania jest długa i pełna nagłych zwrotów akcji.
W głowach zespołu Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (CIEE), zrodził się pomysł, by stworzyć pokazowy ogród deszczowy w eksponowanej przestrzeni miasta, przy okazji w praktyczny sposób zaszczepić tę ideę wśród innych. Wieloletnia owocna współpraca CIEE z Urzędem Miasta Gdyni sprawiła, że to Gdynia stała się naturalnym Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia. Pierwotny zamysł sprowadzał się do zaaranżowania ogrodu deszczowego w niewielkiej skrzyni, jednak potencjał tego pomysłu trafił na bardzo kreatywny "grunt". Niepozorny projekt ogrodu przeszedł metamorfozę dzięki współpracy przyrodników, urzędu, artystów (plastyków i grafików), ogrodników ale także przedsiębiorców.
ogród deszczowy przy InfoBox - wizualizacja
         Grafika: Ada Kulasek

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, zarówno mieszkańcy Gdyni jak i turyści mogą podziwiać barwny - modelowy ogród, zasilany deszczem padającym na dach budynku InfoBox. Wyjątkowość ogrodu i jego lokalizacyjne "osadzenie" podkreśla mapa Gdyni z 1931 r. wyeksponowana na ścianie budynku. Spusty rynnowe dodają ogrodowi artystycznej finezji.
Powstanie ogrodu deszczowego realizowanego przez Wydział Środowiska UM Gdyni było wspierane także przez Biuro Ogrodnika Miasta Gdyni, InfoBox, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni oraz Biuro Plastyka Miasta Gdyni. Ekspert Elżbieta Urbaniak, współpracująca z Fundacją Sendzimira przy tworzeniu ogrodów deszczowych, czuwała nad stroną merytoryczną projektu. Całość koordynowało, we współpracy z Wydziałem Środowiska UM Gdyni, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku i choć projekt stał się sporym wyzwaniem to jesteśmy przekonani, że było warto.

Co ważne ogród powstał podczas praktycznego warsztatu przy udziale mieszkańców. Uczestnicy, pod okiem specjalisty, poznali jak mądrze gospodarować wodą opadową w przestrzeniach miejskich, jak ją konstruktywnie wykorzystać w ogrodzie "na miarę miasta", bloku, domu czy altany oraz jak dobrać odpowiednie rośliny by wspomogły nas w zagospodarowaniu i oczyszczeniu nadmiaru wody.

Mamy nadzieję, że ogród będzie samowystarczalnym bytem zasilanym dzięki siłom natury. Jako przykład  konstruktywnego wykorzystania i zagospodarowania deszczówki, będzie służył nam ludziom ale i przyrodzie. I przede wszystkim liczymy, że stanie się inspiracja dla innych.


Relacja z powstawania Gdyńskiego ogrodu deszczowego w Radiu Gdańsk: MAGAZYN EKOLOGICZY
.

EU Green Week

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2018 22:43
  • ikona

    Autor: Agata Lipińska (a.lipinska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.06.2018 09:53
  • ikonaZmodyfikował: Agata Lipińska
ikona

Zobacz także