Użytek ekologiczny Jezioro Kackie

Zwiedzanie Jeziora Kackiego

17.04.2018 r.


Miejsce, które warto poznać!


Teren użytku ekologicznego może być świetnym celem dla weekendowej wycieczki, zaś jeśli mieszkasz w pobliżu – nawet porannego spaceru. Nie zapomnij wziąć ze sobą lornetki i aparatu fotograficznego, przydatne mogą też okazać się atlasy i klucze do rozpoznawania roślin i zwierząt, ich tropów i śladów itp.

Do użytku najłatwiej dotrzeć z przystanku autobusowego „Karwiny PKM” przy ul. Wielkopolskiej na Karwinach. Stamtąd idziemy ul. Nowodworcową, aż do jej połączenia z ul. Starodworcową, a następnie tą ostatnią, do miejsca, gdzie znajduje się jedyne przejście pod nasypem kolejowym. Do przejścia pod torami PKM można też dotrzeć z przystanku autobusowego „Nałkowskiej”, również na Karwinach, wtedy idziemy cały czas ul. Starodworcową. Tunelem tym przechodzimy na drugą stronę i już znajdujemy się na brzegu Jeziora Kackiego . Z tego miejsca możemy iść ścieżką w dwie strony, wzdłuż nasypu kolejowego. Polecamy szczególnie drogę w lewo, gdyż ta doprowadzi nas po kilku minutach marszu do miejsca, gdzie w prawo odgałęzia się ścieżka, którą możemy przejść suchą stopą przez sam środek mokradeł aż na skraj lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od ul. Sopockiej. Również tam znajdziemy ścieżki, prowadzące w obie strony – tym razem wzdłuż przeciwnego brzegu dawnego jeziora. Właśnie ścieżki, otaczające mokradła użytku niemal ze wszystkich stron, są najlepszym miejscem do spacerów i obserwacji przyrody, zwłaszcza ptaków.

Materiały informacyjne


Wszystkich tych, którzą chcą w pełni poznać bogactwa przyrodnicze użytku ekologicznego Jezioro Kackie zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi materiałami informacyjnymi.

Broszura infromacyjna:Tablica informacyjna (kliknij w obrazek):Inwentaryzacja przyrodnicza wykonana przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" (kliknij w okładkę):