Nauka

60 lat Szkoły Podstawowej nr 28

Wyjątkowym prezentem zaskoczył społeczność SP 28 Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. Poinformował bowiem o planach budowy kompleksowego boiska przy szkole // fot. Janusz Kacprzycki, SP28

Wyjątkowym prezentem zaskoczył społeczność SP 28 Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. Poinformował bowiem o planach budowy kompleksowego boiska przy szkole // fot. Janusz Kacprzycki, SP28

13.05.2022 r.

Szkoła Podstawowa nr 28 im. Lotników Polskich świętuje swoje 60-lecie. Szkolna społeczność z tej okazji przygotowała szereg wydarzeń. Sprawdźcie co już się wydarzyło i na co jeszcze szkoła zaprasza.

 
Szkoła Podstawowa nr 28 im. Lotników Polskich to placówka o ciekawej historii. Przybliżaliśmy jej dzieje w artykule: Gdyńską edukację wspiera nawet wojsko. Z okazji 60. urodzin placówki przygotowano szereg wydarzeń. Jednym z pierwszych była zbiórka środków na zakup nowego sztandaru. Dotychczasowy służył placówce od czasów nadania jej imienia, od lat 70-tych. W zbiórkę zaangażowała się cała szkolna społeczność, absolwenci i sympatycy podstawówki.
 
- Historia tej szkoły jest godnym naśladowania przykładem kooperacji i integracji. Od wielu lat ta placówka współpracuje z Wojskiem Polskim. Nie przeszkodziły w tym przemiany polityczno-społeczne i upływ czasu. To niewątpliwy piękny przykład wspólnej, wieloletniej, pracy całej społeczności i otoczenia na rzecz najmłodszych. Dzięki zaangażowaniu wielu pokoleń mieszkańców Gdyni ta szkoła może poszczycić się wspaniale zintegrowaną społecznością szkolną. Życzę kolejnych, przynajmniej 60, lat tak udanych wydarzeń i tak owocnego współdziałania z otoczeniem – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – I mam niespodziankę, planujemy budowę kompleksowego obiektu sportowego przy tej placówce zawierającego boisko wielofunkcyjne, bieżnię oraz m.in. skocznię. Ta wiadomość zapewne ucieszy uczniów i wszystkich mieszkańców Babich Dołów.
 
Oficjalne uroczystości odbyły się 12 maja, w czwartek, i rozpoczęto je mszą św. Uczestnicy spotkali się w Kościele pw. Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski i św. Jerzego, a podczas eucharystii poświęcono nowy sztandar szkoły. Mszę celebrował nie tylko ksiądz proboszcz Kordian Gulczyński ale również kapelan wojskowy Marynarki Wojennej Ksiądz dziekan Zbigniew Rećko oraz ksiądz prałat Sławomir Decowski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Potem na obchody udano się do szkoły. Tutaj na zebranych czekał m.in. słowno-muzyczny występ uczniów podstawówki i oczywiście jubileuszowy tort.
 
- Jesteśmy szczęśliwi, że naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością  m.in. Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, Dowódca 3 Flotylli Okrętów; kmdr pil. Andrzej Szczotka, Dowódca Brygady Lotnictwa ; kmdr. Cezary Kurkowski, Zastępca Dowódcy 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju; Krystyna Przyborowska, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. Licznie stawili się też dyrektorowie gdyńskich szkół i przedstawiciele instytucji, w tym wielu stowarzyszeń wojskowych. Nie mogło zabraknąć naszych absolwentów, ale i emerytów. Podczas uroczystości na auli nasi uczniowie wystąpili z programem muzycznym, na żywo, z udziałem instrumentów. Przygotowaniem uczniów zajęła się Pani Barbara Drwal. Po oficjalnej części goście zostali zaproszeni na tort. Honor jego pokrojenia mieli byli dyrektorowie naszej placówki. Przy muzyce i poczęstunku był czas na wspomnienia – relacjonuje Agnieszka Szwejkowska-Kulpa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 28 im. Lotników Polskich.
 
Organizację wydarzenia technicznie wsparła oczywiście jednostka wojskowa z Komendy Portu, która pomogła w nagłośnieniu i obsłudze muzycznej uroczystości. Uczniowie najstarszych klas i uczestnicy szkolnego wolontariatu pomogli za to w obsłudze uroczystości.
 
Te wydarzenia poprzedziło zakopanie kapsuły czasu. W skrzyni znalazły się trofea szkoły, kartka z kalendarza, jubileuszowy jadłospis szkoły, zdjęcia ale także instrukcja dotycząca higieny związana z pandemią covid. To właśnie pandemia nie pozwoliła na świętowanie w roku jubileuszu. W miejscu zakopania kapsuły, umieszczono tablicę z pamiątkową inskrypcją. Kapsuła ma zostać wykopana za 100 lat.
 
To oczywiście nie koniec atrakcji, bowiem społeczność szkolna zaprasza do świętowania także mieszkańców Gdyni podczas jubileuszowego festynu. Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 maja.  
Festyn podzielono na dwie części. Pierwsza w godz. 11.00-14.00 odbędzie się na terenie szkoły przy ul. Zielonej 53. Tam na uczestników będą czekać gry i turnieje sportowe, dmuchańce, kreatywne zajęcia dla dzieci, przejażdżki na bajkowych motorach a także sporo pozycji kulinarnych do spróbowania od grochówki, przez zdrowe sałatki po słodycze i przekąski. O godzinie 15.00 zabawa przeniesie się na teren leśnej polany przy ul. Rybaków, gdzie będzie czekało ognisko z kiełbaskami i pokaz ratownictwa przygotowany przez ratowników medycznych. Szczegóły znajdują się m.in. na facebookowej stronie szkoły.
 
Festyn organizowany jest przez szkołę z jej własnych środków oraz uzyskanych z Budżetu Obywatelskiego Gdyni, przy współudziale Polskiego Czerwonego Krzyża - oddział Gdynia oraz pomocy organizacyjnej Zarządu Dzielnicy Babie Doły.
 • Na torcie napis 60-lecie Szkoły Podstawowej nr 28 im. Lotników Polskich, w jego rogach kolorowe kwiaty i czerwona posypka.
 • Tablica w kolorze niebieskim ze starymi zdjęciami i informacjami o szkole
 • Na zdjęciu publiczności w pierwszym rzędzie siedzi trzech mężczyzn w wojskowych mundurach, obok kurator oświaty
 • Publiczność uroczystości
 • Publiczność uroczystości
 • Publicznośc uroczystości.
 • Publiczność uroczystości.
 • Poczet sztandarowy w sali SP28, po prawej stronie młodzi siedzący na krzesłach.
 • Na scenie przy mikrofonie stoi kurator oświaty, z lewej strony kadru stoi mężczyzna
 • Pionowe zdjęcie - na pierwszym planie dyrektor z obrazem przedstawiającym łódź, w tle mężczyzna w wojskowym mundurze.
 • Pod sceną stoją przedstawiciele gdyńskiego środowiska edukacyjnego.
 • Na scenie grupa przebranych uczniów z instrumentami w tle kotara, ze spływającą z sufitu flagą Polski oraz gałązka z białymi kwiatami a nad nią liczba 60