Nauka

Absolwenci Trójki w gronie najlepszych maturzystów

Absolwenci gdyńskiej Trójki zdali znakomicie maturę międzynarodową. Tym samym, dołączyli do elitarnego grona najlepszych maturzystów na świecie // fot. materiały Wydziału Edukacji

Absolwenci gdyńskiej Trójki zdali znakomicie maturę międzynarodową. Tym samym, dołączyli do elitarnego grona najlepszych maturzystów na świecie // fot. materiały Wydziału Edukacji

12.07.2021 r.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki tegorocznych matur w Polsce. W terminie późniejszym o wynikach swoich egzaminów dojrzałości zostali poinformowani również maturzyści międzynarodowi. Absolwenci gdyńskiej Trójki zdali znakomicie. Tym samym, dołączyli do elitarnego grona najlepszych maturzystów na świecie.


Wyniki tegorocznej matury międzynarodowej do prawie 50 polskich szkół realizujących program dotarły drogą elektroniczną z Centrum Egzaminacyjnego IBO-International Baccalaureate Organization w Cardiff w Wielkiej Brytanii. Wśród nich do dwóch najstarszych polskich szkół IBO czyli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni oraz XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Absolwenci Gdynia IBO World School 0704 przy III LO maturę międzynarodową zdali znakomicie. Średnia ilość punktów zdobytych przez nich wyniosła 89 % (tj. 40/45 pkt. maks).

- W Gdyni zapewniamy edukację na najwyższym poziomie i dlatego wciąż stwarzamy uczniom dodatkowe możliwości edukacyjne i wysoką jakość kształcenia. Umożliwiamy najmłodszym gdyniankom i gdynianom zdobywanie wiedzy i doświadczenia pozwalających na pracę w upragnionym zawodzie w Gdyni, kraju lub poza nim. Dlatego tak wielu uczniów wybiera nasze miasto jako kierunek dalszej edukacji, szczególnie jeśli myślą o maturze międzynarodowej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia - Cieszę się, że nasza młodzież tak rewelacyjnie zdała tegoroczną maturę międzynarodową. Serdecznie gratuluję i życzę każdemu dalszych sukcesów na dorosłych ścieżkach życia oraz odważnego spełniania marzeń, także tych międzynarodowych.

Najwyższymi wynikami w tym roku na maturze międzynarodowej w Gdyni mogą się pochwalić: Olga Leciejewska i Jadwiga Michlewicz oraz Robert Brzeziński. Uzyskali maksymalne oceny ze wszystkich kilkunastu egzaminów IBO (45 pkt. na 45 możliwych do zdobycia). W ten sposób ci niezwykle uzdolnieni absolwenci gdyńskiej Trójki dołączyli do wąskiego grona najlepszych maturzystów na świecie.

Tylko jeden punkt mniej (44/45 pkt.) uzyskali Weronika Berg, Jakub Gurski i Jaśmina Nowak. Trzeci wynik maturalny (43/45 pkt.) osiągnęli Jeremiasz Dados, Ewa Pałczyńska i Weronika Wojak.

- Uczniowie naszej szkoły są niezwykle zdolni. W całej 25-letniej historii przeprowadzania egzaminów IBO w gdyńskiej Trójce już 13 jej absolwentów zdobyło maksymalną liczbę punktów na maturze międzynarodowej. W tegorocznej edycji łącznie aż 28 maturzystów na 41 zdających uzyskało 40 i więcej punktów. Dodam, że minimum 38 punktów wymagają podczas rekrutacji najlepsze uczelnie na świecie, m.in. Oxford lub Cambridge. W naszej szkole już ponad 1100 osób zdało maturę międzynarodową. To rekord w Polsce – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz Gdynia IB World School 0704.

Większość absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją edukację na renomowanych uczelniach polskich i za granicą m.in. Edynburg, Londyn, Oksford, Cambridge, Sorbona, Brema, Berlin, Madryt, Maastricht, Utrecht, Rotterdam, Kopenhaga, Seul, Sapporo, Hong Kong, Dubaj czy Kair. W ostatnich latach kilkunastu z nich otrzymało stypendia naukowe warte ponad 45 000 USD z takich uczelni amerykańskich jak: MIT – Massachussetts Institute of Technology (takie stypendia otrzymało już 5 absolwentek i jeden były uczeń z III LO w Gdyni), Harvard, Yale, Columbia University, Cornell College, Chicago University i Brown College.