Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Nauka

Gdynianie w drugim etapie konkursu Explory

fot. materiały prasowe Explory.pl

fot. materiały prasowe Explory.pl

Trwa doroczny konkurs Explory dla młodych naukowców. Właśnie poznaliśmy uczestników, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu zawodów. Wśród nich są uczniowie gdyńskich szkół. Zespoły powalczą o awans do wielkiego finału, w którym można zdobyć cenne nagrody. To m.in. stypendia naukowe czy możliwość rozwoju swojego projektu w gościnnych przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.


Konkurs Naukowy Explory stworzono z myślą o młodych talentach, które chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Uczniowie z całej Polski mogą tam zaprezentować swoje pomysły z różnych dziedzin nauki.

Rywalizacja składa się z trzech etapów. Pierwszy krok to zgłoszenie projektu. Drugi etap to udział w regionalnych eliminacjach, które odbywają się w ramach Festiwali Explory. Finał zmagań co roku odbywa się w Gdyni. Właśnie ogłoszono listę uczestników, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu.

– Konkurs Naukowy Explory to fascynujące wydarzenie. Co roku przyglądamy się dziesiątkom rewelacyjnych projektów, których autorzy mają szanse stać się ważnymi postaciami w świecie nauki. Ważne jest, by otrzymali oni silne i mądre wsparcie. Stąd wśród nagród w konkursie dominują stypendia naukowe, programy stażowe czy profesjonalne warsztaty. Przed uczestnikami drugi etap konkursu, a ja już teraz bardzo serdecznie zapraszam na Gdynia Explory Week, gdzie tradycyjnie poznamy laureatów tegorocznej edycji konkursu Explory – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Wśród zespołów badawczych, które zameldowały się w drugim etapie, znalazły się drużyny, w skład których wchodzą uczniowie gdyńskich szkół. To:

 • Aleksandra Cichy i Maja Główczewska z projektem pn. „Zastosowanie enzymów trawiennych jako składnika nawozów w celu eliminacji bakterii gram-ujemnych z gleby” (opieka naukowa: Alicja Nowak) z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni,

 • Karolina Kozikowska i Oskar Wachek z projektem pn. „Sleep and wake up well” (opieka naukowa: Elżbieta Koziróg) z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni,

 • Jakub Wysocki, Radosław Waga, Evan Collier i Mateusz Król z projektem „Dron stratosferyczny” (opieka naukowa: Mariusz Pułas, Jakub Targoński, Marta Mąkosa, Anna Rzepa) z III LO w Gdyni, VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i Chigwell School z Wielkiej Brytanii,

 • Martyna Najmrocka i Natalia Dulek z projektem pn. „Drzewonaza” (opieka naukowa: Katarzyna Nowcka i Zbigniew Sobisz) z II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku i III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni,

 • Maciej Uranowski i Barbara Siewert z projektem „Badanie antykancerogennych właściwości ekstraktu z wrośniaka różnobarwnego (trametes versicolor)” (opieka naukowa: Paulina Zegarska) z III LO w Gdyni i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Księży Pallotynów w Chełmnie,

 • Jakub Grad i Adam Grad z projektem „Badanie i ulepszanie charakterystyki częstotliwościowej głośników planarnych” (opieka naukowa: Piotr Grad) z III LO w Gdyni i VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy,

 • Alan Soliński, Mateusz Pietrzak i Szymon Januszek z projektem „Rakieta z kontrolą wektora ciągu – pakiet edukacyjny dla szkół średnik” (opieka naukowa: Anna Rzepa) z III LO w Gdyni.

Drugi etap (regionalny) zostanie przeprowadzony online podczas czterech Festiwali Explory. Odbędą się one: 19 marca we Wrocławiu, 9 kwietnia w Warszawie, 29 kwietnia w Olsztynie i 9 czerwca w Łodzi. Wielki finał zaplanowano w drugiej połowie roku.

Archiwalen zdjęcie z jednej z poprzednich edycji Gdynia Explory Week w PPNT Gdynia // fot. materiały prasowe Explory.pl
Archiwalen zdjęcie z jednej z poprzednich edycji Gdynia Explory Week w PPNT Gdynia // fot. materiały prasowe Explory.pl

Młodzi naukowcy mają o co walczyć. Wśród nagród znajdują się stypendia naukowe w wysokości od 5000 do 10 000 złotych, nagrody rzeczowe czy wartościowe staże. Jednym z wyróżnień jest Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni. Ci, którzy ją zdobędą, mogą rozwijać swoje projekty w pracowniach oraz przy wsparciu ekspertów Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

O tym, jak wartościowa jest to nagroda, przekonał się ubiegłoroczny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni oraz uczestnik tegorocznego konkursu Explory - Maciej Uranowski. Laur wywalczony podczas październikowego Gdynia Explory Week pozwolił mu na realizację badań w Bio Laboratorium PPNT Gdynia. Dzięki temu młody naukowiec mógł kontynuować prace nad projektem pn. „Badanie ilości betuliny i kwasy betulinowego w białoporku brzozowym w zależności od rozwoju owocnika”.

- Mój festiwalowy projekt traktował o ilości betuliny i kwasu betulinowego w zależności od rozwoju owocnika białoporka brzozowego. Już podczas festiwalu udało mi się obalić hipotezy o tym, że w grzybie jest tym więcej szukanych substancji, im jest większy. Po analizie próbek okazało się, że rezultat jest odwrotny od moich przypuszczeń, co znaczy, że im grzyb mniej rozwinięty, tym więcej zawiera w sobie szukanych substancji. Dzięki otrzymanym wynikom możemy zmniejszyć ilość eksploatowanych siedlisk grzyba i zadbać w ten sposób o ekologię – tłumaczy Maciej Uranowski.

Maciej Uranowski jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni za ubiegłoroczną edycję Konkursu Explory. Jednocześnie wraz z Barbarą Siewert z III LO w Gdyni tworzy zespół, którego projekt znalazł się w drugim etapie tegorocznych Explorów // fot. materiały prasowe
Maciej Uranowski jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni za ubiegłoroczną edycję Konkursu Explory. Jednocześnie wraz z Barbarą Siewert z III LO w Gdyni tworzy zespół, którego projekt znalazł się w drugim etapie tegorocznych Explorów // fot. materiały prasowe

Staż w parkowym laboratorium pozwolił Maciejowi poczynić nowe obserwacje, a także zdobyć bezcenne doświadczenie w pracy laboratoryjnej, które być może przyda mu się w rozwoju naukowej kariery.

- Podczas stażu mogłem pracować w bardzo dobrze wyposażonych laboratoriach i w ten sposób rozwinąć swoje umiejętności. Poszerzyłem tam swoje horyzonty, a także zdobyłem cenne doświadczenie. Dzięki stażowi potrafię bardziej profesjonalnie wykonywać czynności związane z moimi zainteresowaniami, a także mam dostęp do profesjonalnego sprzętu najwyższej klasy. W laboratorium PPNT miałem także okazję dokończyć swoje badania i odkryć coś ciekawego. Jestem bardzo zadowolony z tej przygody i cieszę się, że mnie spotkała – dodaje Uranowski.

więcej informacji na temat Konkursu Naukowego Explory można znaleźć na stronie internetowej www.explory.pl.

Gdynia Explory Week // fot. Kamil Złoch
Gdynia Explory Week // fot. Kamil Złoch

 • ikonaOpublikowano: 15.02.2022 07:00
 • ikona

  Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 15.02.2022 15:59
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także