Nauka

Gdyńscy licealiści mówią po szwedzku

Nauczycielka prowadzi zajęcia, w tle tablica z napisami po szedzku

Lekcja szwedzkiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni // fot. Filip Śmigielski

11.05.2022 r.

Język szwedzki staje się coraz popularniejszy w naszym regionie. Tymczasem jego naukę prowadzi tylko jedna szkoła średnia w Gdyni - II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, powszechnie bardziej znane z popularyzowania języka francuskiego i kultury frankofońskiej.


Gdyńska „Dwójka” nie tylko prowadzi lekcje języka szwedzkiego, ale także propaguje kulturę naszych sąsiadów i dba o to, aby młodzież miała kontakt z rówieśnikami z drugiej strony Bałtyku.

- Gdynia to miasto otwarte, i chodzi tu nie tylko o otwartość względem tych, którzy do naszego miasta przybywają, ale także o otwartość na inne kultury, na naszych sąsiadów, na Europę – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Nasi licealiści znają języki obce, bez problemu porozumiewają się z rówieśnikami z innych krajów, biorą udział we wspólnych projektach. Wiele gdyńskich szkół realizuje program „Erasmus”, który pozwala poznawać Europę już w bardzo młodym wieku. Kompetencję, które w ten sposób nabywają nasi uczniowie, należą do kluczowych kompetencji przyszłości. 
Współpraca „Dwójki” ze szwedzkim liceum af Chapman to chyba najstarsza współpraca w Gdyni, sięga bowiem 1991 roku.

- Przez pierwsze prawie 20 lat uczniowie „Dwójki” (jeden, dwóch rocznie) wyjeżdżali na roczne wymiany do Szwecji, uczyli się języka, mieszkali u szwedzkich rodzin, wielu z nich to dzisiaj swego rodzaju ambasadorowie Szwecji w Polsce, pracują często w szwedzkich oddziałach polskich firm – opowiada Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczyciel i koordynator współpracy polsko-szwedzkiej w II LO. - Od samego początku, co roku odbywają się wymiany szkolne między uczniami I klasy liceum w Karlskronie a kiedyś I, teraz po reformie, II klasy naszego liceum.
Uczniowie do wyjazdów przygotowują się przez cały rok, między innymi ucząc się języka szwedzkiego oraz zagłębiając historię i tradycję sąsiadów zza Bałtyku. Znajomość języka licealiści ćwiczą również w praktyce. Młodzież gości bowiem u siebie szwedzkich rówieśników przez tydzień, a miesiąc później gdynianie jadą do Szwecji (albo odwrotnie). Podczas wymiany młodzież mieszka u swoich rówieśników, licealiści Z Polski i Szwecji zwiedzają razem miasta, w Polsce Gdańsk, Muzeum Stutthof, czasem na Kaszuby, w Szwecji poza Karlskroną Kalmar.

- Poza tym młodzież uczestniczy w warsztatach, dyskusjach, prezentacjach, wspólnych lunchach, grach miejskich itp., ćwicząc zarówno szwedzki jak i angielski – dodaje nauczycielka. - Jako ciekawostkę dodam, że młodzież, która uczestniczyła w wymianie organizuje w Gdyni 13 grudnia obchody Dnia Świętej Łucji. Jest to bardzo ważne święto w Szwecji, w całym kraju odbywają się pochody panien (i nie tylko) ubranych na biało, śpiewających pieśni na Św. Łucję, rozdających kawę i ciastka. Nasi uczniowie rano, 13 grudnia, organizują taki pochód po szkole, organizują quiz o Szwecji, prezentację o tych zwyczajach, a następnie idziemy do Urzędu Miasta i odwiedzamy Prezydenta, a następnie przechadzamy się korytarzami urzędu śpiewając szwedzkie pieśni i częstując urzędników pierniczkami. Wiele lat wszyscy nas wypatrywali na korytarzach w tym dniu ;) niestety, dwie edycje się nie udały w ostatnich dwóch latach z uwagi na pandemię.

Lekcje języka szwedzkiego od początku pracy w tej szkole, prowadzi Anna Ćwiklińska-Rutka, która jest absolwentką skandynawistyki (i muzykiem).

- Spotykamy się nie tylko, po to, by uczyć się języka, ale też rozmawiamy o historii, kulturze i codzienności Szwecji – podkreśla nauczycielka. - Mieliśmy zaszczyt śpiewać na otwarciu ronda Karlskrony kilka lat temu, staram się co roku organizować ogólnoszkolną wycieczkę do Szwecji. No i wymiany - są teraz głównie dla uczniów uczących się języka szwedzkiego. Pandemia nam troszkę przerwała ciąg, ale na szczęście wszystko już wraca do normy.

Dodajmy, że poza szwedzkim, francuskim i oczywiście angielskim, w II Liceum Ogólnokształcącym można się również uczyć się języka niemieckiego.
  • Tablica ze szwedzką gramatyką
  • Uczniowie w trakcie wycieczki
  • Dwóch nastolatków z Polski i Szwecji // fot. II LO
  • Nastolatki w białych strojach podczas święta św. Łucji
  • Młodzież na promie Stena Line nocą
  • Nastolatki w białych strojach podczas Dnia św. Łucji
  • Dwoje nastolatków z II LO w Gdyni