Co nowego

„Lokomotywa mocy” dla sąsiadów ZSET

Oddanie do użytku nowego pawilonu dla kolejarzy było okazją do festynu „Lokomotywa mocy”, fot. Kamil Złoch

Oddanie do użytku nowego pawilonu dla kolejarzy było okazją do festynu „Lokomotywa mocy”, fot. Kamil Złoch

Stopka UE

Prawdziwa „Lokomotywa Mocy” przywiozła na stację w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych pełno pozytywnych emocji i sąsiedzkiej integracji. Mieszkańcy spotkali się na festynie z okazji otwarcia nowego pawilonu, w którym przyszli kolejarze będą w praktyczny sposób uczyć się zawodu. To jedna z kluczowych inwestycji w gdyńskie szkoły zawodowe.


Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych oficjalnie otworzył nowy pawilon, który poszerza możliwości praktycznej nauki zawodu. Tym razem skorzystają przyszli kolejarze, bo wśród nowego sprzętu pojawiają się zwrotnice kolejowe czy bardzo realistyczny symulator, który pozwala na naukę sterowania ruchem pociągów.

To także doskonała okazja do odpalenia „Lokomotywy Mocy” - właśnie pod takim hasłem odbył się sobotni festyn, dzięki któremu okoliczni mieszkańcy mogli bliżej zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, z którą sąsiadują.

- Festyn organizowany jest z uwagi na oddanie nowego pawilonu kolejowego. To przestrzeń, w której będą zwrotnice i profesjonalny sprzęt kolejowy, tak abyśmy uczyli młodych gdynian w praktyce tego, z jakiego sprzętu się korzysta, aby mogli odnaleźć się w branży kolejowej i dobrze zarabiać, wykonując swoją pracę. To jedna z kluczowych szkół na mapie gdyńskich szkół zawodowych, jest objęta projektem, kształci w branżach kluczowych i strategicznych dla miasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.



- Ten obiekt to efekt działań, które miasto podejmuje w zakresie zmiany struktury kształcenia. Bardzo cieszymy się z sukcesów najlepszych gdyńskich liceów, to fundament, ale musimy też pamiętać o konieczności rozwoju szkolnictwa zawodowego. Dzisiaj rynek potrzebuje jak powietrza dobrych pracowników, na których czeka z dobrymi płacami – zaznacza Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Musimy zachęcać młodych gdynian i nie tylko do tego, żeby chcieli korzystać z oferty gdyńskich szkół zawodowych. W ostatnich latach zainwestowaliśmy ponad 50 milionów złotych w ten system kształcenia, także w to, żeby szkoły były nowocześnie wyposażone. Warto pamiętać, że ta szkoła jest zlokalizowana w szczególnej dzielnicy, w którą bardzo mocno inwestujemy i chcemy, żeby oferta szkoły była także ofertą dzielnicową, żeby Opata Hackiego, Świętego Mikołaja, Morska, Chylońska, ten obszar Gdyni również korzystał z oferty budowanej przez szkołę - wyjaśnia prezydent Gdyni.

Wykorzystano okazję inauguracji nowego pawilonu, aby zintegrować okolicznych mieszkańców i zachęcić ich do wspólnego spędzenia sobotniego popołudnia. Na wszystkich oprócz możliwości przyjrzenia się z bliska profesjonalnemu sprzętowi dla kolejarzy czekały bezpłatne atrakcje, z których chętnie korzystano.

- Mamy dzisiaj festyn, piknik sąsiedzki, można skorzystać z zabawek dmuchanych, jest kawiarenka sąsiedzka, malujemy wspólnie murale. Wszystko jest związane z lokomotywą, jest też kącik artystyczny, temat przewodni to moc lokomotywy i wszystko, co się tutaj dzieje jest związane z tym tematem - mówi Aleksandra Mróz-Wykusz, koordynatorka „Lokomotywy Mocy” z Fundacji Zmian Społecznych Kreatywni. - Z jednej strony mamy sąsiadów z okolicy, ale jesteśmy też sąsiadami dla Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych, ponieważ obok jest Centrum Aktywnego Mieszkańca, Klub Kreatywni, Checz i inne instytucje. Spotykamy się tutaj jako partnerzy, żeby zachęcać do spędzania ze sobą czasu i integracji – dodaje.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek obserwuje uczniów korzystających z nowego symulatora kolejowego

Sam Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych z siedzibą przy ul. Morskiej 186 to placówka, która formalnie powstała na mocy uchwały podjętej w 2016 roku przez gdyńską Radę Miasta. Wówczas zdecydowano o połączeniu Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4, Technikum Transportowego i Szkoły Policealnej nr 3. Wcześniej w budynku przy Morskiej 186 mieściło się Liceum Ogólnokształcące nr 4.

Aktualnie ZSET jest jedną z najważniejszych gdyńskich szkół zawodowych i zapewnia kształcenie przyszłych pracowników w branżach kluczowych dla województwa pomorskiego i lokalnej gospodarki. Oprócz techników transportu kolejowego mury szkoły będą opuszczać także technicy spedytorzy, technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, logistycy, geodeci oraz technicy architektury krajobrazu.

"Projekt „Rozwój Szkolnictwa Zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury oraz wyposażenie” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w ramach działania 4.1."

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.09.2018 14:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.04.2019 13:10
  • ikonaZmodyfikował: Michał Kowalski
ikona

Zobacz także

Najnowsze