Nauka

Odnowione wnętrza SP34

Szkoła Podstawowa nr 34 ma nową salę gimnastyczną // fot. Filip Śmigielski

Szkoła Podstawowa nr 34 ma nową salę gimnastyczną // fot. Filip Śmigielski

Kolejna gdyńska placówka jest już po remoncie. Szkoła Podstawowa nr 34 z oddziałami integracyjnymi im. Leonida Teligi uroczyście otworzyła odnowioną salę gimnastyczną.

 
Trochę ponad 283 tysiące złotych kosztowała modernizacja sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 34 im. Leopolda Teligi przy ulicy Cylkowskiego 5. Po dopełnieniu formalności z wykonawcą ruszyły prace budowlane. Zgodnie z planem lekcje wychowania fizycznego wróciły do odnowionych wnętrz w grudniu. W środę, 19 stycznia, odbyła się przełożona uroczystość otwarcia nowej sali gimnastycznej.
 
- Ta inwestycja dla dzieci uczęszczających do tej szkoły jest niezwykle ważna. W ostatnich latach szkoła przeszła szereg zmian: nowe boisko, termomodernizacja czy remonty sal dydaktycznych, to wybrane działania zmieniające obraz placówki. Co jednak kluczowe, jej wielką wartością jest szereg osób niezwykle zaangażowanych w zmiany - otwarta na zmiany dyrekcja, zaangażowane grono pedagogiczne, rada rodziców czy rada dzielnicy – czyli szeroki zespół osób tworzących możliwie najlepsze warunki dla rozwoju i edukacji najmłodszych mieszkańców Redłowa. Co istotne - to nie koniec zmian. Przed nami realizacja szczególnie ważnego projektu zakładającego dalsze dostosowywanie placówki dla potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. - „Dostępna Szkoła”, bo taką nosi nazwę ten projekt, to zarówno działania inwestycyjne, jak i miękkie, uwrażliwiające nas wszystkich na potrzeby angażowania się w realizację polityk włączających. 
 
Modernizacja obejmowała salę gimnastyczną o powierzchni ok. 162 metrów kwadratowych. Zakres prac obejmował roboty rozbiórkowe wraz z wywozem i utylizacją materiałów z rozbiórki oraz prace remontowo – budowlane w zakresie: wykonania nowej posadzki elastycznej spełniającej normy, malowania ścian, wymiany stolarki drzwiowej, wymianę sprzętu sportowego oraz wymianę instalacji gniazd.

 
- Najważniejsze dla nas jest to, że zwiększyło się bezpieczeństwo dzieci korzystających z sali. Budynek naszej szkoły pochodzi z 1964 roku, więc wymagał wielu napraw i dostosowania do współczesnej edukacji i jej wyzwań. Pierwszy remont przeprowadzony został już w 2018 roku, ten dopełnił całości. Jesteśmy w trakcie bardzo szeroko rozumianego dostosowywania szkoły dla potrzeb osób z niepełnosprawnością, dlatego istotne było zlikwidowanie, wydaje się drobnostki, wysokiego progu, który oddzielał wnętrza szkoły od sali gimnastycznej. Nasza szkoła zakwalifikowała się też do projektu „Dostępnej Szkoły”, dlatego możemy powiedzieć, że pierwszy krok jest już za nami i jesteśmy przygotowani na kolejne wyzwania – mówi Mariusz Żelechowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34.
 
Młodzi zdążyli już skorzystać z odnowionego wnętrza, bo sala została oddana do użytku pod koniec 2021 roku. Uczniowie z tej okazji przygotowali również występ i go nagrali.
 
– Uczniowie bardzo się cieszą z nowego wnętrza. Trzeba ich też pochwalić, że tak dzielnie znosili lekcje wf-u prowadzone na dworze czy, przy niepogodzie, na szkolnych korytarzach – dodaje Izabela Zaworska, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 34. 

Szczegółowy zakres robot obejmował między innymi: rozbiórkę posadzki z parkietu, skucie, frezowanie warstwy podłoża wraz ze skutecznym oczyszczeniem podłoża z lepiku, a także ługowanie farby olejnej ze ścian, zamurowanie istniejących wnęk po dawnych kaloryferach po stronie sali gimnastycznej oraz po stronie korytarza i zaplecza sali gimnastycznej, wykonanie tynku o zwiększonej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz ułożenie i lakierowanie podłogi sportowej z nawierzchnią z parkietu dębowego.
 
Nie zapomniano również o wymianie sprzętu sportowego. Zamontowano m.in. siatki ochronne na okna, kosze do gry w koszykówkę z regulacją wysokości, naścienny mechanizm do siatki do siatkówki, mechanizm i kotary grodzące przedzielające salę gimnastyczną na dwie mniejsze, a także tablicę elektroniczną.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.01.2022 14:10
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.01.2022 14:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona