Nauka

Odtwarzanie dzieł sztuki sposobem na domową izolację

Odtwarzanie dzieł sztuki sposobem na domową izolację // zdjęcia uczniów Szkół Podstawowych nr 16 i 28 w Gdyni

Odtwarzanie dzieł sztuki sposobem na domową izolację // zdjęcia uczniów Szkół Podstawowych nr 16 i 28 w Gdyni

Wszystko zaczęło się od Muzeum J. Paula Getty'ego z Los Angeles, które w dobie pandemii rzuciło internautom wyzwanie polegające na odtwarzaniu dzieł sztuki w warunkach domowych. Ten kreatywny sposób na spędzenie domowej izolacji dotarł również do Polski. W wyzwaniu wzięli udział m.in. uczniowie i nauczyciele ze Szkół Podstawowych nr 16 i 28 w Gdyni.

Można grać w gry, czytać książki, ćwiczyć, oglądać bajki i filmy, a można też choć na chwilę stać się Mona Lisą, Dziewczyną z Perłą czy Mleczarką. I to wszystko w domu, wykorzystując przedmioty codziennego użytku jako rekwizyty. Czy to nie jest świetny pomysł na umilenie sobie domowej izolacji? Ciekawy i rozwijający, o czym dobrze wiedzą m.in. uczniowie i nauczyciele Szkół Podstawowych nr 16 i 28.

- Pomysł został zaczerpnięty z akcji, którą przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie. Na tej podstawie skierowałam projekt „Odtwórz dzieło sztuki we własnym domu" do dyrekcji, nauczycieli i uczniów SP nr 28 w Gdyni. Tym działaniem chciałam również odczarować troszkę jakże smutną rzeczywistość i zaprosić nie tylko uczniów, ale całe rodziny do zabawy. W akcji wzięło udział 25 nauczycieli i 87 uczniów z kl. II - VIII (od 8 do 15 lat). Wybór obrazów był dobrowolny. W razie problemów służyłam pomocą i pomagałam wybrać odpowiedni – mówi Beata Wróbel, nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej nr 28.

Efekt przekroczył najśmielsze oczekiwania, o czym możecie przekonać się sami. Tu znajduje się galeria domowych wersji dzieł uczniów i nauczycieli SP28 w Gdyni -  galeria która wciąż się powiększa, bo zabawa, choć miała zakończyć się w szkole 6 maja, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów.

Dzieło Zosi z klasy 5D ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Gdyni

„Wszystkie obrazy pokazują fantastyczną kreatywność i niezwykłe zaangażowanie w projekt, są też doskonałym przeglądem indywidualnych gustów w zakresie upodobań artystycznych.”– można przeczytać na facebookowym profilu szkoły.

Twórcze wyzwanie stało się również inspiracją dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 16. Wystarczyło trochę kreatywności i dystansu, by powstały wyjątkowe dzieła.

- Jestem inicjatorką wielu ciekawych pomysłów, które realizuję w mojej klasie i nie tylko. Jednym z nich było odwzorowanie obrazów przez moich uczniów. Wykonali to w ramach zadania domowego dla chętnych. Na 23 osoby, udział w pomyśle wzięło 15 uczniów mojej klasy w wieku 8-9 lat i oczywiście ja. Zrobiłam swoim zdjęciem dzieciom niespodziankę i jednocześnie podziękowałam im za udział w zabawie. Pomysł zaczerpnęłam z propozycji Muzeum Narodowego, które zachęcało do zabawy podczas kwarantanny. Zależało mi też, realizując program edukacji plastycznej, by uczniowie zaznajomili się ze sztuką malarstwa znanych malarzy i nie tylko. Wybór obrazów był dowolny, dostosowany do możliwości domowych. Nasza radosna, domowa twórczość spotkała się z ogromnym pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem. Jestem dumna z moich uczniów! - mówi Ewa Nowak, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wychowawca klasy 2b w Szkole Podstawowej nr 16.

Tu można zobaczyć prace.

Dzieło Weroniki z klasy 2B ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdyni

Jeśli i Wy chcecie wziąć udział w zabawie, nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy wybrać dzieło sztuki i wykorzystać to, co akurat znajdziecie pod ręką. Emocje gwarantowane! Jeśli jednak chcecie podzielić się swoją kreatywnością szerszemu gronu, możecie np. wziąć udział w wyzwaniu Muzeum Narodowego w Warszawie. Do dzieła!

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.05.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.05.2020 09:19
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska-Zawadzka
ikona